Home

تظاهرات ‘دانشجویان ایرانی’ در اعتراض به دولت مصر

4 Jan 2011

Font Size + | - Reset

در اعتراض به محدویت های اعمال شده توسط دولت مصر در مورد ورود اعضای ایرانی کاروان آسیایی کمک به غزه تظاهراتی در تهران برگزار شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، روز سه شنبه، 14 دیماه (4 ژانویه)، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کردند که در اعتراض به ممانعت دولت مصر از ورود اعضای ایرانی کاروان امدادرسانی آسیای 1 به نوار غزه، گروهی از دانشجویان دانشگاه های ایران در برابر دفتر حفاظت از منافع مصر در تهران دست به اعتراض زدند.

این تجمع اعتراضی در ساعات شامگاه دوشنبه برگزار شد و تجمع کنندگان، ضمن محکوم کردن اقدام مصر در این زمینه، خواستار واکنش جمهوری اسلامی به آن شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – تظاهرکنندگان دولت مصر را به همکاری با اسرائیل متهم کردند و آنچه را که “بی تفاوتی دولت های اسلامی و عربی” نسبت به محاصره اقتصادی غزه می خواندند مورد انتقاد قرار دادند.

آنان بدون نام بردن از کشور خاصی، “کمک های همه جانبه برخی کشورهای عربی” به اسرائیل را محکوم دانستند و گفتند که این موانع “قادر به جلوگیری از شکل گیری امت اسلامی نخواهد شد” و تهدید کردند که به زودی، مسلمانان جهان “انتقام مردم مظلوم غزه را از آنان خواهند گرفت.”

به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی، تظاهرکنندگان، وضعیت غزه را نشانه “رسوایی حقوق بشر غربی و نمونه کارکرد اسلام آمریکایی” توصیف کردند و شعارهای تندی علیه دولت مصر و حسنی مبارک، رئیس جمهوری آن کشور سر دادند.

تجمع کنندگان همچنین از دولت جمهوری اسلامی خواستند تا در مناسبات خود با دولت مصر تجدید نظر کند و در صدد برقراری روابط سیاسی با آن کشور بر نیاید.

مصر و ایران در دهه 1970 روابط نزدیکی داشتند اما کوتاه مدتی پس از انقلاب اسلامی سال 1979 در ایران، این روابط به دستور آیت الله روح الله خمینی قطع شد و با وجود برخی تلاش ها در سال های اخیر از سوی هر دو طرف، هنوز برقرار نشده است.

روز دوشنبه، مقامات مصری به شهروندان ایرانی عضو کاروان آسیایی کمک به ساکنان غزه، از جمله چند نماینده مجلس جمهوری اسلامی، اجازه ندادند با عبور از مرز مشترک مصر و غزه، وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شوند.

حدود یکصد تن هدایای کشورهای آسیایی برای ساکنان نوار غزه با عنوان “کاروان کمک آسیای 1” پس از حدود یک ماه سفر، روز گذشته از طریق گذرگاه مرزی رفح بین مصر و غزه، وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شد.

این کاروان حامل حدود یک میلیون دلار انواع کمک های بشردوستانه برای مردم غزه بود و بیش از یکصد تن از فعالان طرفدار فلسطینیان از هجده کشور، از جمله ایران، آن را همراهی می کردند.

کاروان آسیای 1 سفر خود را در روز 2 دسامبر از پایتخت هند آغاز کرد و پس از عبور از کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، سوریه و لبنان، روز دوشنبه از گذرگاه رفح در مرز مصر و نوار غزه عبور کرد.

قرار بود این کاروان روز 27 دسامبر و در سالگرد جنگ بیست و دو روزه اسرائیل علیه غزه در سال 2008 به غزه برسد اما سفر آن تا روز گذشته به طول انجامید.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.