Home

سپاه پاسداران سیلی خوردن احمدی‌نژاد را تکذیب کرد

1 Jan 2011

Font Size + | - Reset

سپاه پاسداران گزارش سیلی زدن فرمانده سپاه پاسداران به رئیس جمهوری ایران را تکذیب کرده است.

روز جمعه، 10 دیماه (31 دسامبر)، سپاه پاسداران ایران، محتوای سند منتشر شده توسط سایت اینترنتی ویکی لیکس در این مورد را تکذیب کرد که در یکی از جلسات شورای عالی امنیت ملی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، به صورت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و رئیس این شورا، سیلی زده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، سرتیپ رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران در گفتگو با فارس، سایت بی بی سی را به دلیل انتشار محتوای سند انتشار یافته توسط ویکی لیکس در مورد این ماجرا را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و محکوم کرده است.

وی در عین حال گفته است که کسانی که پشت پرده شبکه ویکی لیکس قرار دارند “سعی می کنند با استفاده از شهرتی که این سایت به خاطر اخبار خود به دست آورده است، اقدام به جریان سازی هایی مطابق خواسته های خود کنند.”

این مقام سپاه پاسداران گفته است: “هرچند ممکن است برخی اسناد ویکی لیکس خصوصا اظهارات و اسنادی که آنها در باره خودشان منتشر می کنند، صحت داشته باشد، اما به نظر می رسد گردانندگان آن به دنبال بهره برداری از اخبار دروغینی هستند که در لابلای دیگر خبرها منتشر می شود.”

روز جمعه، سایت خبری بی بی سی متن سندی را منتشر کرد که در سایت ویکی لیکس انتشار یافته بود. براساس این سند، اختلاف نظر بین آقایان احمدی نژاد و جعفری در مورد نحوه مقابله با اعتراضات خیابانی، باعث شد که در جلسه شورای عالی امنیت ملی فرمانده سپاه به صورت آقای احمدی نژاد سیلی بزند.

این سند منتشر شده توسط ویکی لیکس، که شماری از رسانه های دیگر جهان نیز آن را منعکس کرده اند، یکی از اسناد مربوط به مکاتبات و گزارش های ماموران وزارت امور خارجه آمریکاست که این سایت اینترنتی گفته است به چند هزار مورد از آنها دست یافته و شماری از آنها را منتشر کرده است.

سند مربوط به سیلی خوردن آقای احمدی نژاد حاوی گزارش کارمندان سفارت آمریکا در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، است که اظهارات “یک منبع قابل اعتماد” در مورد حوادث بعد از انتخابات ایران را نقل کرده است.

بر اساس این گزارش، در یکی از جلسات شورای عالی امنیت ملی ایران که ظاهرا پس از تظاهرات روز عاشورای سال گذشته تشکیل شد، آقای احمدی نژاد پیشنهاد کرد که برای مقابله با اعتراضات مردم و تلطیف فضای سیاسی، ممکن است دادن آزادی های فردی و اجتماعی و از جمله، آزادی بیشتر به مطبوعات لازم باشد.

به گفته منبع مورد اشاره ویکی لیکس، وی گفت که در شرایط موجود، “مردم احساس خفقان می کنند.”

در سند منتشر شده توسط ویکی لیکس آمده است که فرمانده سپاه پاسداران از این پیشنهاد به خشم آمد و خطاب به اقای احمدی نژاد گفت: “اشتباه می کنی! خود تو مسئول این وضعیت هستی و حالا می گویی باید به مطبوعات آزادی بیشتری داد؟” و سپس به صورت رئیس جمهوری سیلی زد که باعث برهم خوردن جلسه شد.

در ادامه این مطلب آمده است که پس از این درگیری، جلسه شورای امنیت ملی، که به ریاست رئیس جمهوری و شرکت مقامات ارشد سیاسی و امنیتی تشکیل می شود، برای مدتی برگزار نشد و سرانجام، آقایان جعفری و احمدی نژاد با وساطت احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، با هم آشتی کردند.

در جریان تظاهرات خیابانی سال گذشته، برخی سایت های مخالف دولت مطالبی را از اختلاف نظر بین مقامات ارشد حکومتی در مورد علل آغاز اعتراضات و نحوه برخورد با معترضان منتشر کردند که تایید مستقل آنها امکانپذیر نبوده است.

بخش هایی از سند مربوط به درگیری بین آقایان جعفری و احمدی نژاد در رسانه های خبری مختلف انتشار یافته اما مانند بسیاری دیگر از مطالب منتشر شده توسط ویکی لیکس، به تایید منابع رسمی نرسیده است.

ویکی لیکس پیش از این هم اسنادی حاوی گزارش های مربوط به ایران، از جمله دیدگاه کشورهای منطقه نسبت به جمهوری اسلامی را منتشر کرده که در مواردی، ابراز ناخرسندی و تکذیب مقامات ایرانی را در پی آورده است.

اعلام پیروزی چشمگیر محمود احمدی نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال 2009 سرآغاز چند ماه اعتراضات گسترده خیابانی در ایران و واکنش شدید حکومت به آن بود.

بخش عمده ای اقدامات خشونت آمیز ماموران علیه تظاهرکنندگان به نیروهای بسیج وابسته به سپاه پاسداران نسبت داده شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran Presidential Candidate Vows to Resist West - ABC News
  • Iran arrests MKO agents on mission to sabotage election - Press TV
  • REFILE-Glencore says Iran metals swap deals did not violate sanctions - Reuters
  • Discord Over Iran Role Shows Hurdles to Peace Talks on Syria (1) - Businessweek
  • UN Nuke Agency's Iran Probe Driven by US-Led Intel - ABC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها