Home

بازداشت یک ایرانی در افغانستان به اتهام قاچاق اسلحه

25 Dec 2010

Font Size + | - Reset

مقامات “آیساف” از دستگیری یک ایرانی در جنوب افغانستان به اتهام قاچاق سلاح و ارتباط با شورشیان طالبان خبر داده‌اند. یک سخنگوی سپاه حافظ صلح گفته که این فرد یک‌هفته قبل در قندهار و پس از مدت‌ها پیگرد بازداشت شده است.

به گزارش دویچه‌وله، یکی از سخنگویان سپاه بین‌المللی حافظ صلح “آیساف” به خبرنگاران گفته که تسلیحات غیرقانونی از سوی ایران از مسیر ولایت نیمروز به قندهار ارسال می‌شده‌اند. این سخنگو افزوده است که نیروهای ائتلاف از مدت‌ها قبل فرد دستگیر شده را تحت نظر داشته ‌و ارتباط وی با رهبران طالبان در قندهار را محرز می‌دانند.

پیش‌تر اعلام شده بود که فرد دستگیرشده از اعضای گردان قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران است. در اصلاحیه نیروهای ناتو برای تکذیب این خبر آمده است: «وی عضو سپاه پاسداران نیست، اما ممکن است با شمار زیادی از سازمان‌های مرتبط با گروه‌های شورشی در تماس بوده باشد.»

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان تصریح کرده که نیروهای بین‌المللی حافظ صلح از مدت‌ها قبل گفت‌وگو‌های تلفنی فرد دستگیر شده را شنود می‌کرده و ارتباط‌‌های الکترونیکی‌اش را نیز تحت نظر داشتند.

فرد یادشده روز شنبه ۱۸ دسامبر دستگیر شده و در حال حاضر در ولسوالی “ژیری” در قندهار نگاهداری می‌شود. ولایت قندهار به کانون طرفداران طالبان شهرت دارد.

پیش از این نیز اسناد منتشر شده در سایت جنجال‌‌‌‌‌‌‌‌‌برانگیز “ویکی‌لیکس” پرده ازکمک مالی و لجستیکی ایران به شورشیان افغانستان برداشته بودند. انتشار مدارک متعلق به ارتش آمریکا در این سایت نشان می‌داد که جمهوری اسلامی ایران با پول، اسلحه و در اختیار گذاشتن راه‌های ارتباطی امن، به حمایت از پیکارجویان افغانی در رویارویی با نیروهای آیساف و سربازان آمریکایی برمی‌خیزد.

از سوی دیگر، نشریه “تایمز” چاپ لندن در گزارش روز جمعه خود (۲۴ دسامبر) نوشته که ایران شماری از اعضای ارشد القاعده را از حبس آزاد کرده تا بتوانند در بازسازی شبکه خود در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان مشارکت کنند.

این روزنامه همچنین خبر داده که محافل امنیتی پاکستان و خاورمیانه ایران را متهم می‌کنند که در خفا از گروه‌های مسلح اسلام‌گرا حمایت می‌کند و این پشتیبانی‌ها اغلب از طریق سپاه پاسداران انجام می‌شود.

این در حالی است که دولت افغانستان ایران را شریک خود در روند توسعه و بازسازی این کشور به شمار می‌آورد و مایل نیست به‌‌شکل علنی چیزی در باره دخالت آن علیه خود بگوید.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran says Russia delivers first part of S-300 air defense system - Jerusalem Post Israel News
  • Iran says Saudi cannot ban oil tankers - Press TV
  • Iran announces the killing of a first Iranian army soldier in battles in Syria - Jerusalem Post Israel News
  • India May Invest Up To $20B In Iran's Energy Industry In Return For Land, Cheap Gas - International Business Times
  • Will Iran's king of singing come back to the Iranian stage? - Al-Monitor
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.