Home

اختلاف‌نظر ایران و ۱+۵ درباره دستور مذاکرات ژنو

8 Dec 2010

Font Size + | - Reset

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در حالی روز سه‌شنبه در ژنو پایان یافت که هر یک از طرفین درباره دستور گفت‌وگوهای دو روزه، نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.

به گزارش زمانه، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان مذاکرات گفت: «ما تقریباً دو روز گفت‌و‌گوهای مفصل و اساسی داشتیم كه بر برنامه‌ هسته‌‌ای ایران و لزوم پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی‌اش متمركز بود.»

به گفته اشتون، ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده‌اند که ادامه مذکرات را اواخر ژانویه سال ٢٠١١ در استانبول دنبال کنند. وی افزود: «در آن‌جا (استانبول) ما قصد داریم درباره‌ ایده‌های عملی و راه‌های همكاری در جهت حل نگرانی‌های محوری درباره مسأله هسته‌ای مذاكره كنیم.»

با این حال سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران، امروز در جمع خبرنگاران در ژنو، سخنان اشتون را رد کرد و گفت: «آن چه توافق شد، این بود كه گفت‌وگو برای همكاری حول نقاط مشترک شكل گیرد.»

جلیلی افزود هر چیزی که غیر از این اعلام شود، «خلاف توافق» است و «ارزشی» ندارد. به گفته وی اگر کسانی بخواهند به غیر از توافق جلسه، مسائل دیگری را اعلام کنند، «دیوار بلند بی‌اعتمادی» ایجاد خواهد شد.

در همین حال امروز رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک نشست خبری در تهران گفت: «دستور كار مذاكرات بر اساس نامه‌ جلیلی بود و به موضوعات مختلف بین‌المللی و جهانی كه باید در مورد آن‌ها رایزنی و مشورت شود، تأكید و اشاره شد. این‌كه در مورد فعالیت‌های هسته‌‌ای در دنیای امروز بر اساس قواعد بین‌المللی و آن‌چه كه با عنوان مقررات آژانس بین‌المللی و معاهدهی ان‌پی‌تی باشد، صحبت شود، می‌تواند كمک كند كه همه‌ كشورها به تعهدات خود عمل كنند.»

سعید جلیلی تیرماه ٨٩ در نامه‌ای به اشتون ادامه گفت‌وگوها را مشروط به پاسخ «صادقانه» به سه سئوال کرده بود: «هدف از گفت‌وگوها برای تعامل و همكاری است یا ادامه دشمنی و تقابل با حقوق ملت ایران؟، آیا به منطق گفت‌وگو كه لازمه آن اجتناب از هر گونه تهدید یا فشار است التزام خواهید داشت؟، برای روشن شدن مبانی مشترک گفت‌وگو، نظر صریح و روشن شما درباره سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی چیست؟»

سومین دور مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران، پس از ۱۴ ماه توقف، دوشنبه ١۵ آذر در ژنو آغاز شده بود.

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran coming into World Cup slightly undercooked - Irish Times
  • Iran's Plan to Destabilize Egypt - Gatestone Institute
  • US investors begin to imagine a return to Iran - Sydney Morning Herald
  • No shirt swap between Iran and Nigeria - SuperSport (blog)
  • Ayatollah Ali Khamenei, Iran's supreme leader, says 'military attack is not a ... - New York Daily News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.