Home

احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

30 Nov 2010

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، اسناد انتشار یافته از سوی ویکی‌لیکس را «شیطنت» دانسته و آن‌ها را «فاقد ارزش حقوقی» خوانده است.

به گزارش زمانه، احمدی‌نژاد در یک نشست خبری در تهران گفت: «دولت آمریكا این اسناد را منتشر كرده و طی یک بازی اطلاعاتی و جنگ روانی، این اسناد منتشر شده است كه البته فاقد ارزش حقوقی است و اثر سیاسی به آن شكل كه آن‌ها می‌خواهند، نخواهد داشت. ملت ما آگاه است و این بازی‌ها در مناسبات ما تأثیر ندارد.»

بر اساس اسناد جديدی که ويکی‌ليکس در روز يکشنبه منتشر کرد، با وجود درخواست‌های مکرر اسرائيل و همچنين پادشاه عربستان برای حمله نظامی به ايران، آمريکا با اين اقدام مخالفت کرده است.

ويکی‌ليکس سندی را نيز منتشر کرده است که بر اساس آن عادل‌الجبير، سفير سابق عربستان سعودی در آمريکا گفته است: «ملک عبدالله، پادشاه عربستان، بارها از آمريکا خواسته که با حمله به ايران به برنامه هسته‌ای اين کشور پايان دهد.» به گفته عادل‌الجبير، پادشاه عربستان از آمريکا خواسته است «سر اين مار را ببريد.»

اما احمدی‌نژاد این بخش از اسناد ویکی‌لیکس را «بازی گذرا و بی‌ارزش و بی‌اهمیت» خواند و افزود: «روابط ما با همسایگان‌مان در حوزه خلیج فارس بسیار خوب است. ما برادریم و با هم زندگی می‌كنیم. روابط‌ ما رو به رشد و توسعه است. این كاغذها اعتباری ندارد.»

امروز بر اثر دو انفجار بمب در دو نقطه تهران، مجيد شهرياری و فريدون عباسی، دو استاد فیزیک دانشگاه بهشتی مورد سوء قصد قرار گرفتند که مجيد شهرياری جان خود را از دست داد و فريدون عباسی زخمی شد.

این بمب‌گذاری که هنوز مسئولیت آن را هیچ گروهی نپذیرفته، یکی از سوال‌های خبرنگاران از احمدی‌نژاد بود. وی ترورهای امروز را به «دولت‌های غربی و اسراییل» نسبت داد و افزود: «امیدوارم مسئولین امنیتی كشور علت این حادثه را كشف كنند و به مردم معرفی كنند.»

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ قرار است ١٤ آذر (پنج دسامبر) برگزار شود. احمدی‌نژاد در این نشست درباره این مذاکرات گفت: «ما همیشه آماده گفت‌وگو بوده‌ایم، اما در این مرحله گفتیم چند ماه گفت‌وگوها عقب بیفتد كه آثار تصمیمات آن‌ها برای خودشان به صورت مشخص روشن شود.»

وی افزود: « امیدواریم كسانی كه در مذاكرات آینده شركت می‌كنند، شرایط را بفهمند و بفهمند كه زور، ارعاب و رفتار خلاف قانون نتیجه نمی‌دهد و این رفتارها را كنار بگذارند و بر اساس عزت و قانون، مذاكره كنند و اگر بر اساس این نگاه مذاكرات انجام شود، نتایج خوب حاصل می‌شود.»

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

كاترین اشتون، رییس سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا، روز پنج شنبه ٢٠ آبان جاری اعلام کرد که با پیشنهاد سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای برگزاری مذاکرات در تاریخ پنج دسامبر (١٤ آذر) موافق است اما پیشنهاد کرد که مذاكرات نه در استانبول، بلكه در كشوری دیگر (احتمالاً سوئیس یا اتریش) برگزار شود.

احمدی‌نژاد در نشست خبری امروز گفت: «دو زمان را برای مذاكرات پیشنهاد داده بودیم كه یكی از آن‌ها را پذیرفته‌اند اما راجع به مكان مذاكرات در حال گفت‌وگو هستند و فكر نمی‌كنم مشكلی باشد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's Oil And Gas: Who Dares Will Win - Forbes
  • Iran Claims Video Shows Reverse-Engineered US Drone Can Fly - ABC News
  • Plane passenger records speeding circular 'UFO' zooming over Iran - Daily Mail
  • Preemptive strike - Politico
  • Special Report: The fighters of Iraq who answer to Iran - Reuters
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.