about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

سوء قصد به جان دو فیزیکدان ایرانی در تهران

۸ آذر ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

افراد ناشناس به جان دو فیزیکدان ایرانی در تهران سوء قصد کردند و یکی از آنان را از پای درآوردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، روز دوشنبه، 8 آذر (29 نوامبر)، بین ساعت 7 و 8 بامداد به وقت محلی، افراد ناشناس مجید شهریاری و فریدون عباسی، استادان فیزیک دانشگاه شهید بهشتی (ملی) در شمال تهران را که عازم محل کار خود در دانشگاه بودند هدف سوء قصد قرار دادند.

به گزارش رادیو دولتی ایران، عملیات سوء قصد به جان این دو استاد دانشگاه در خیابان ارتش و خیابان ولنجک میدان دانشگاه شهید بهشتی روی داد.

در این حادثه دکتر مجید شهریاری کشته و همسرش مجروح و دکتر عباسی و همسرش زخمی شدند.

رادیو دولتی ایران در گزارشی در این مورد گفته است که “عوامل مزدور صهیونیستی” این دو استاد فیزیک و عضو هیات علمی دانشگاه را که همراه خانواده، عازم محل کار خود در دانشگاه شهید بهشتی بودند مورد سوء قصد قرار دادند.

در همانحال، خبرگزاری فارس در خبری تحت عنوان “آمریکا و رژیم صهیونیستی امروز دو استاد دانشگاه را ترور کردند” گزارش کرده که افراد موتور سوار با چسباندن یک وسیله انفجاری به اتومبیل پژوی 504 مجید شهریاری او را به قتل رساندند.

در گزارش دیگری در همین خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی آمده است که مهاجمان سرنشین دو دستگاه موتور سیکلت بودند و بمبی را به سوی اتومبیل مجید شهریاری پرتاب کردند و از محل گریختند.

در این گزارش آمده است که در نزدیکی همین محل، افراد موتورسوار با استفاده از همین روش، اتومبیل پژو 206 فریدون عباسی دوانی را منفجر کردند اما موفق به قتل او نشدند.

خبرگزاری فارس افزوده است که آقای عباسی و همسرش، که او هم سرنشین اتومبیل بود، در این حادثه زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

در خبرهای بعدی آمده است که این دو نفر پس از درمان سرپایی، از بیمارستان مرخص شدند.

پیشتر، خبرگزاری مهر با تایید خبر کشته شدن مجید شهریاری، در مورد سوء قصد به جان آقای عباسی دوانی نوشته بود که وی متوجه قصد افراد مهاجم شد و توانست با گریختن از محل، از این سوء قصد جان سالم به در ببرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت سوء قصد به جان این دو فیزیکدان ایرانی را بر عهده نگرفته اما رادیو و تلویزیون دولتی گفته است که “دشمنان” جمهوری اسلامی که متوجه بی تاثیر بودن تحریم های اقتصادی شده اند، “همچون گذشته از حربه ناکارآمد ترور استفاده کرده اند.”

در مقابل، خبرگزاری فارس انگیزه ترور این دو نفر را ناامیدی “عوامل” آمریکا و اسرائیل از انتقال و فرار مغزهای ایران به خارج دانسته است.

این خبرگزاری گفته است که دکتر عباسی دوانی استادیار پایه 20 دانشگاه، استاد نمونه در سال 86، معاون سابق دانشجویی دانشگاه بهشتی و “از اساتید بسیجی” بود.

برخی خبرگزاری های خارجی گفته اند که این دو عضو کادر علمی دانشگاه شهید بهشتی در زمینه فیزیک و مهندسی هسته ای تدریس و تحقیق می کردند اما مقامات دانشگاهی در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

این نخستین بار در سال های اخیر نیست که یک فیزیکدان ایرانی در داخل این کشور هدف سوء قصد قرار می گیرد و جان خود را از دست می دهد.

در مهرماه (سپتامبر) سال گذشته و همزمان با ادامه اعتراضات علیه نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری، یک استاد فیزیک دانشگاه تهران به نام مسعود علیمحمدی هنگام خروج از خانه خود به مقصد دانشگاه به قتل رسید.

به گفته مقامات امنیتی، عوامل ترور این استاد دانشگاه یک بمب نیرومند جاسازی شده یک موتورسیکلت را هنگام خروج وی از خانه منفجر کردند.

هنوز انگیزه و عوامل قتل مسعود علیمحمدی مشخص نشده هر چند منابع خبری دولتی او را یک متخصص مسلمان و متعهد به نظام حکومتی معرفی کردند و ترور او را نیز به دشمنان نظام جمهوری اسلامی نسبت دادند.

همزمان، برخی سایت های خبری متعلق به مخالفان دولت گفتند که آقای علیمحمدی به نامزدهای مخالف محمود احمدی نژاد گرایش داشت و در جریان انتخابات از آنان حمایت کرده بود.

به نوشته این سایت ها، به همین دلیل هم مراسم ترحیم مسعود علیمحمدی در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور گسترده ماموران دولتی برگزار شد.

چندی پیش نیز دو پزشک ایرانی هدف حمله افراد مسلح قرار گرفتند و کشته شدند.

در حالیکه مقامات امنیتی و قضایی قتل آنان را غیرسیاسی اعلام کردند، برخی از سایت های خبری مخالفان، این قتل ها را نیز با مسایل سیاسی، از جمله شکنجه و قتل بازداشتیان در بازداشتگاه کهریزک مرتبط دانستند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
 • RSS
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • FriendFeed
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr شهلا جاهد اعدام شد

اعتراض سازمان عفو بین‌الملل

titr دبیرکل سازمان ملل: ایران باید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند

«ایران به تعهدات خود عمل نکرده است»

titr تحریم‌های تازه آمریکا علیه چند شرکت در ارتباط با ایران

«ایران با شرکت‌های صوری فعالیت می‌کند»

News English

titr Iran hangs woman for murdering love rival

Shahla Jahed was mistress of famous football player

titr Shahla Jahed to be hanged in Tehran tomorrow

Family trying to prevent execution

titr Iran blames Israel after nuclear scientist killed

Also admits Stuxnet worm in Iran’s nuclear program

Advert
 1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran shuts offices due to high air pollution - Washington Post
  • Iran hangs footballer's mistress - BBC News
  • Experts cast doubt on Iran missile cache - Washington Post
  • Iran's military looks to the sky as new priority - The Associated Press
  • Leaked cables include some signed by Huntsman - Salt Lake Tribune
  • Is the Mossad Targeting Iran's Nuclear Scientists? - TIME (blog)
  • Anxiety along Iraq's border with Iran - Washington Post