about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

آژانس: نمی‌توانیم صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کنیم

۳ آذر ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

آژانس بین المللی انرژی اتمی از امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان تعامل “جدی” جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس در این باره شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، این در حالیست که علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است که این گزارش نشان می دهد که برنامه هسته ای کشورش “کاملا صلح آمیز” است.

تازه ترین گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد که روز سه شنبه به رسانه ها درز کرد، حاکی از دستیابی ایران به بیش از سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت سه و نیم درصد است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقر اصلی آن در وین، پایتخت اتریش قرار دارد، در گزارش خود می نویسد که ایران تا روز ۳۱ اکتبر امسال ۳۱۸۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت سه و نیم درصد تولید کرده که ۳۸۰ کیلوگرم آن از اوایل ماه اوت تولید شده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، این گزارش را در اختیار کشورهای عضو شورای حکام آژانس قرار داده است. این شورا در ماه دسامبر طی جلسه ای برنامه اتمی ایران را بررسی خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، میانگین تولید اورانیوم با خلوص سه و نیم درصد در تاسیسات نطنز، با اندکی افزایش به ۱۳۳ کیلوگرم در ماه رسیده است. این رقم پیشتر ۱۱۶ کیلوگرم در ماه بود.

اورانیوم با غلظت بالای ۹۰ درصد در ساخت سلاح هسته ای کاربرد دارد.

جمهوری اسلامی این اتهام کشورهای غربی به ویژه آمریکا که در پی دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی است را بی اساس می داند و می گوید که برای تولید برق و تامین انرژی کشور به برنامه غنی سازی نیاز دارد.

به گفته بازرسان آژانس، ایران از ماه فوریه تا به حال حدود ۳۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد نیز تولید کرده است.

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، دوشنبه گزارش آژانس را بیانگر “ادامه سرپیچی ایران از تعهدات اتمی بین المللی” این کشور دانست.

آژانس گفته است که ایران در روز ۱۶ نوامبر غنی سازی در نطنز را متوقف کرد، اما در ۲۲ نوامبر آنرا از سر گرفت. بازرسان آژانس علت این توقف را توضیح نداده اند.

اما نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است: ” این گزارش ثابت کرد که برخی گزارش رسانه های غربی مبنی براینکه غنی سازی در ایران با مشکلات فنی مواجه شده بی اساس بوده است.”

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، سه شنبه گفت که کرم کامپیوتری استاکس‌نت، برنامه هسته ای کشورش را مختل نکرده است.

او گفت که استاکس‌نت با در بسته روبرو شد و متخصصان ایرانی جلوی آن را گرفتند.

در گزارش آژانس آمده است که ساخت و ساز در مرکز اتمی فردو در حوالی قم همچنان ادامه دارد و هنوز دستگاه های غنی سازی (سانترفیوژ) در آن نصب نشده است.

آژانس همچنین درباره امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی در زمان حال یا در گذشته در ایران از جمله ساخت کلاهک اتمی قابل حمل توسط موشک توسط ایران، ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد در گزارش خود خواهان تعامل “جدی” ایران در زمینه پاسخ دادن به سوالاتی شد که درباره جوانب نظامی احتمالی برنامه هسته ای این کشور مطرح شده است.

ایران وجود هرگونه فعالیت نظامی در برنامه هسته ای خود را رد می کند و مدارکی که سازمان های اطلاعاتی غربی در این خصوص در اختیار آژانس قرار داده اند را ساختگی می داند.

آژانس نوشته است که در مراکز هسته ای اعلام شده ایران مواد هسته ای مورد بهره برداری نظامی قرار نگرفته، اما “ایران به اندازه لازم همکاری نکرده تا آژانس بتواند تایید کند که تمام مواد هسته ای در ایران در فعالیت های صلح آمیز مورد استفاده قرار می گیرد.”

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که جوانب حساس برنامه اتمی اش از جمله غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr ویکی‌لیکس: چند کشور عربی خواستار حمله یا مقابله آمریکا با ایران شده‌اند

افشای هزاران سند محرمانه آمریکا

titr اظهارات ضد و نقیض وزیر اطلاعات و سپاه در مورد هواپیماربایی

ربوده شدن ناموفق هواپیمای ایرانی به مقصد دمشق

titr سوء قصد به جان دو فیزیکدان ایرانی در تهران

بمب‌گذاری در خودرو دو استاد دانشگاه

News English

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

titr WikiLeaks: Iran obtained missiles from North Korea

Also trying to learn to build new generation of missiles

titr U.S. military chief: U.S. engagement on Iran must be realistic

“Diplomacy remains the best option”

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed