Home

نگرانی سازمان ملل از “موج تازه سرکوب” در ایران

24 Nov 2010

Font Size + | - Reset

کمیساریای دفاع از حقوق بشر وابسته به سازمان ملل معتقد است که وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران به وخامت گراییده است. هنوز عده‌ای از وکیلان دادگستری زندانی هستند، درحالیکه تنها “جرم” آنها دفاع از حق و قانون است.

به گزارش دویچه‌وله، ناوی پیلای، سرپرست دفتر حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه (۲۳ نوامبر) به ویژه نسبت به سرنوشت وکیلان دادگستری و مدافعان حقوق بشر ابراز نگرانی کرد. او با اشاره به دستگیری جاوید هوتن کیان، وکیل مدافع سکینه آشتیانی، زنی که به جرم زنا به سنگسار محکوم شده و همچنین ادامه بازداشت نسرین ستوده، گفت که ممکن است دستگیری‌های بیشتری در پیش باشد. او گفت امکان دارد دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی به سرکوب‌های باز هم بیشتری دست بزند.

نسرین ستوده، از همکاران شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، از ۱۳ شهریور سال جاری (۴ سپتامبر) در بند است. او در سلول انفرادی زندان اوین محبوس شده و در اعتراض به وضعیت خود، چند هفته به اعتصاب غذا دست زده است. خانم ستوده در ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) در برابر دادگاه قرار گرفت.

بلندپایه‌ترین مقام سازمان ملل در امور حقوق بشر در اظهاریه‌ای گفته است: “من نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران سخت نگران هستم و از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهم که با رسیدگی هرچه سریعتر به پرونده خانم ستوده، این وکیل دادگستری را آزاد کنند.»

جاوید هوتن کیان، وکیل مدافع سکینه آشتیانی نیز در ایران دستگیر شده است. به گفته روپرت کالویل، سخنگوی کمیسر عالی سازمان ملل، تنها “جرم” آقای هوتن کیان، انجام وظیفه خود و دفاع قانونی از یک متهم است. آقای کالویل به خبرگزاری فرانسه گفت: «از زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، وضعیت حقوق بشر وخیم‌تر شده و دفاع از حقوق بشر امری خطرناک شده است.»

دفتر دفاع از حقوق بشر سازمان ملل به موارد دیگری از فشارها و تضییقات سیاسی در ایران اشاره کرد، از جمله به محمد سیف‌زاده که تنها در “کانون مدافعان حقوق بشر” فعالیت داشته که توسط شیرین عبادی تأسیس شده است. این وکیل دادگستری به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت دادگستری محکوم شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه خبر بازداشت ۵ وکیل دادگستری را تائید کرد و گفت که ۳ تن از این وکلا در فرودگاه امام خمینی تهران و دو وکیل دیگر در شهر تهران بازداشت شده‌اند. دادستانی تهران اتهام وکلا را “ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور” دانسته بود.

چند روز بعد دو تن از وکلای دادگستری آزاد شدند. اما عده‌ای از وکلای دادگستری همچنان در زندان هستند. تا کنون چند سازمان مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان عفو بین‌الملل، خواهان آزادی پنج وکیلی شده اند که طی هفته گذشته در کشور بازداشت شدند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran coming into World Cup slightly undercooked - Irish Times
  • Iran's Plan to Destabilize Egypt - Gatestone Institute
  • US investors begin to imagine a return to Iran - Sydney Morning Herald
  • No shirt swap between Iran and Nigeria - SuperSport (blog)
  • Ayatollah Ali Khamenei, Iran's supreme leader, says 'military attack is not a ... - New York Daily News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.