Home

شروط مهدی هاشمی برای بازگشت به ایران

22 Nov 2010

Font Size + | - Reset

مهدی هاشمی رفسنجانی آمادگی خود را برای حضور در دادگاه به شرط «ابلاغ احضاریه قانونی» به وکلایش در ایران اعلام کرد. این در حالی است که محمود علیزاده طباطبایی، وکیل وی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش دویچه‌وله،‌ مهدی هاشمی در نامه‌ای به دادستان کل کشور که سایت آفتاب (وابسته به مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام) آن را منتشر کرده، گفته که هدف از «شانتاژها و حملات» من نیستم بلکه «پدر مظلوم» من است.

او در این نامه افزوده است که «هر بار که احتمال مراجعت اینجانب قوی شده است، شاهد اوج این شانتاژها بوده‌ایم.»

طرفداران محمود احمدی‌نژاد و تعدادی از مقام‌های امنیتی و قضایی ایران، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به زمینه سازی و هدایت آنچه از آن به عنوان “فتنه ۸۸” نام می برند، متهم می‌کنند.

مهدی هاشمی که رئیس دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد است، پس از آغاز موج بازداشت فعالان سیاسی منتقد دولت در ایران به دنبال انتخابات دهم ریاست جمهوری، این کشور را ترک کرد و به انگلستان رفت.

در دادگاه‌هایی که پس از این انتخابات برگزار شد، برخی از همکاران پیشین و نزدیکان مهدی هاشمی، علیه خود و او اعترافاتی انجام دادند. منتقدان حکومت ایران می‌گویند که این دادگاه‌ها «نمایشی» و «ننگین» بوده است. حمزه کرمی، روزنامه‌نگار و مدیر سایت “جمهوریت” که بیشترین اعترافات را در دادگاه علیه هاشمی انجام داده بود، اخیرا اعلام کرده که آن اعترافات را تحت «شکنجه‌های شدید» عنوان کرده بود.

مهدی هاشمی در ادامه نامه خود خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، از دادستان کل کشور خواسته تا جلوی «شانتاژها» را بگیرد و «فضا را برای یک دادرسی معتبر، عادلانه، منصفانه و ترجیحاً علنی» مهیا سازد.

وی در عین حال گفته که این تقاضا را فقط برای شخص خودش ندارد بلکه چنین دادگاهی باید «برای تمام شاکیان و متهمان چنین فضایی در محاکم جمهوری اسلامی وجود داشته باشد.»

فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در صورت ابلاغ احضاریه قانونی به وکلای وی، در وقت قانونی در دادگاه حاضر خواهد شد، ابراز اطمینان کرده که «یک دادگاه عادل منع تعقیب صادر خواهد کرد و تهمت‌زنان رسوا خواهند شد.»

هاشمی مهمترین شروط خود برای بازگشت به ایران را تشکیل «دادگاه مستقل و مصون از تحمیل‌های نیروهای امنیتی با همه حقوق دادگاه و متهم و نیز توجه به شکایات متهم» عنوان کرده است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران اخیرا بدون نام بردن از مهدی هاشمی، خواهان برخورد با آن دسته از مخالفان دولت شد که به گفته او در حوادث سال گذشته ایران دست داشتند و هنوز دستگیر نشده‌اند.

جنتی در ادامه از چهار خواسته‌ای خبر داد که برای بازگشت «این گونه افراد» مطرح شده است، اما روشن نکرد که این درخواست‌ها را چه کسی مطرح کرده است.

به گفته جنتی این خواسته‌ها از این قرار است: ۱- این افراد بلافاصله در فرودگاه دستگیر نشوند ۲- بعدا به جای زندان اوین در خانه‌ای با امکانات رفاهی محبوس شوند ۳- پرونده آنها در اختیار وزارت اطلاعات یا سپاه پاسداران قرار نگیرد بلکه توسط قوه قضائیه بررسی شود ۴- محاکمه آنها توسط یک “قاضی عادل” انجام شود.

دبیر شورای نگهبان سپس این خواسته‌ها را که در قوانین جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفته‌اند را «بی عدالتی» توصیف کرد.

پس از این اظهارات دبیر شورای نگهبان، سایت‌های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری خبر دادند که این خواسته‌ها توسط هاشمی در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده است.

با وجود این، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته که مهدی هاشمی در صورت بازگشت به کشور بلافاصله بازداشت و محاکمه می‌شود.

مهدی هاشمی در نامه خود با انتقاد از عملکرد دستگاه قضایی ایران در پرونده مربوط به خود، خطاب به دادستان کل کشور افزوده است: «خودتان می‌دانید که احضاریه مورد اشاره شما همان‌گونه که وکیل اینجانب اعلان کرده؛ قانونی صادر نشده، گویا فقط برای اعلان و انجام وظیفه بوده. زیرا در آن اسم متهم و اسم پدر غلط نوشته شده. اگر منظور شما احضار اینجانب بوده و ثانیاً اتهام ذکرنشده و ثالثاً احضاریه به شعبه‌ای بازپرسی در گلوبندگ صادر شده که وجود ندارد.»

وی همچنین با اشاره به «انتشار انبوه اتهامات و بدگویی ها» علیه خود توسط «برخی رسانه‌ها و گروه‌های افراطی شناخته شده» این پرسش را طرح کرده که «آیا دادستان کل کشور وظیفه‌ای برای سالم‌سازی فضای قضاوت برای متهمان ندارد؟»

هاشمی با اشاره به حمله شبانه نیروهای امنیتی ایران به دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد و ضبط اسناد و مدارک موجود در آن، از احضار متعدد وکلای خود به وزارت اطلاعات و تهدید آنها برای انصراف از وکالت خود خبر داده است.

یکی از این وکلا محمود علیزاده طباطبایی است، که دیروز و همزمان با انتشار نامه مهدی هاشمی بازداشت شد. او علاوه بر اینکه وکیل خانواده هاشمی رفسنجانی است، وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و احزاب منتقد دولت ایران را نیز بر عهده داشته است.

سایت‌های نزدیک به حکومت ایران، اتهام علیزاده را «جمع آوری اطلاعات پرونده مهدی هاشمی از برخی قضات و وکلا» عنوان کرده‌اند.

علیزاده طباطبایی عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران و نماینده سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده است. او همچنین در برخی پرونده‌ها، همچون شکایت از روزنامه کیهان، وکالت محمد خاتمی را بر عهده داشته است.

به دنبال مناظره تلویزیونی محمود احمدی نژاد با میرحسین موسوی در جریان تبلیغات انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و اتهامات گسترده فساد اقتصادی که احمدی نژاد به خانواده هاشمی رفسنجانی وارد کرد، این خانواده از رئیس جمهور ایران به قوه قضائیه شکایت کردند.

شکایت خانواده هاشمی از احمدی نژاد توسط علیزاده طباطبایی به دستگاه قضایی ایران ارائه شد، اما هنوز هیچ دادگاهی برای رسیدگی به این شکایت تشکیل نشده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • State Department downplays Iran role in Latin America; report likely to pique ... - Washington Times
  • Considering the containment of Iran - Politico
  • Iran's volleyball players beat Serbia 3-2 in 2013 FIVB World League - Press TV
  • 'United Against Nuclear Iran' a counterproductive group: Iran official - Press TV
  • Lebanon FM praises Iran principled stances on ME issues - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها