Home

رابرت گیتس: تاثیر تحریم‌ها علیه ایران بیش از انتظار است

8 Nov 2010

Font Size + | - Reset

وزیر دفاع آمریکا ضمن نتیجه‌بخش خواندن تحریم‌ها علیه ایران گفته است، اقدامات غیرنظامی می‌توانند ایران را به توقف برنامه هسته‌ای‌اش وادار کنند. هم دولت اسرائیل و هم جمهوری‌خواهان خواهان موضع قاطع‌تری در برابر ایران هستند.

به گزارش دویچه‌وله،‌ رابرت گیتس اظهارات یادشده را روز دوشنبه ۸ نوامبر در جریان سفر خود به استرالیا بیان کرد. یک روز پیش از آن منابع اسرائیلی خبر دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، در جریان دیدار خود با جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، تنها تهدید نظامی جدی علیه ایران را قادر به بازداشتن این کشور از ادامه برنامه هسته‌ای‌اش دانسته است.

اما وزیر دفاع آمریکا در جریان کنفرانس خبری خود در ملبورن استرالیا در واکنشی غیرمستقیم به موضع نتانیاهو و برخی از چهره‌های حزب جمهوری‌خواه آمریکا گفت، با این موضع موافق نیست که تنها یک تهدید نظامی جدی قادر به منصرف کردن ایران از ساختن سلاح هسته‌ای است.

گیتس با تصریح اینکه آمریکا آماده است هر کاری انجام دهد تا مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شود، افزود: «ولی در حال حاضر ما همچنان به تأثیرگذاری اقدامات سیاسی و اقتصادی خود علیه ایران اطمینان داریم.»

اما وزیر دفاع آمریکا در ادامه بار دیگر موضع ایالات متحده را یادآور شد که گزینه نظامی علیه ایران کماکان منتفی نیست.

گیتس با اشاره به تحریم‌های شدیدتر سازمان ملل که اینک در حال اجرا هستند، آنها را تأثیرگذار توصیف کرد و افزود، دامنه این تاثیر بر فعل و انفعالات اقتصادی ایران فراتر از انتظار بوده است.

اظهارات گیتس یک روز پس از سخنان منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در موافقت کشورش با ادامه‌ی گفت‌وگوها با گروه ۵+۱ در ترکیه ابراز شده‌اند. در واکنش به این سخنان متکی، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که همراه با رابرت گیتس در استرالیا به سر می‌برد، ضمن استقبال از آمادگی مجدد ایران برای بازگشت به پشت میز مذاکره، از تعیین زمان و مکان دور جدید مذاکرات اظهار بی‌اطلاعی کرد.

بنیامین نتانیاهو که در حال انجام سفری ۵ روزه به آمریکاست، بنا به گزارش منابع اسرائیلی، اهدافی دوگانه را تعقیب می‌کند: ترغیب آمریکا به تشدید فشار بر ایران برای وادار ساختن این کشور به توقف برنامه هسته‌ای‌اش، و نرم‌کردن موضع منفی مقام‌های کاخ سفید نسبت به ادامه گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق فلسطینی‌.

با توجه به سفر ۱۰ روزه‌ی باراک اوباما به آسیا، نتانیاهو امکان دیداربا وی را نخواهد داشت، اما او روز یکشنبه با جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، دیدار کرد. این دیدار در شرایطی صورت گرفت که پس از پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات اخیر کنگره آمریکا، اسرائیل از حمایت بیشتری در صحنه‌ی سیاسی آمریکا برخوردار شده است.

روز شنبه هفته جاری، لیندسی گراهام، سناتور با نفوذ آمریکا، در جریان سخنرانی در اجلاس امنیت بین‌المللی هالیفکس در کانادا گفت، جمهوری‌خواهان که به تازگی به موفقیت‌های بزرگی در انتخابات میان‌دوره‌ای دست یافته‌اند، از اقدامات قاطع‌تر دولت آمریکا علیه برنامه اتمی ایران حمایت خواهند کرد.

سناتور گراهام افزود: «اگر ایرانی‌ها باور نکنند که ما به نیروی نظامی متوسل خواهیم شد، اگر فکر کنند که چنین چیزی غیرممکن است، در آن صورت فکر نمی‌کنم بتوانیم با تحریم وضع را عوض کنیم.»

وی همچنین گفت، ممکن است برنامه اتمی ایران به نقطه‌ای رسیده باشد که نتوان آن را با یک حمله متعارف و محدود از میان برد.

گراهام در مورد ابعاد حمله احتمالی به ایران چنین گفت: «فکر می‌کنم به جایی رسیده‌ایم که ناچاریم به جای حمله محدود به زیرساخت‌های هسته‌ای رژیم ایران، توانایی این رژیم برای آغاز جنگی علیه ما و متحدان‌مان را از میان ببریم. این سناریوی نظامی متفاوتی است. چنین حمله‌ای زمینی نیست، اما قطعا توانایی رژیم برای حمله متقابل را از میان می‌برد.»

رابرت گیتس گرچه در دولت جرج دبلیو بوش هم وزیر دفاع آمریکا بوده است، اما همچون اعضای کابینه اوباما به اثرگذاری تحریم‌ها علیه ایران اعتقاد دارد. تاکید وی در استرالیا بر این سمت‌گیری، واکنشی به تشدید فشار جمهوری‌خواهان و دولت اسرائیل برای برخورد قاطع‌تر با ایران تلقی می‌شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”