about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

نگرانی از اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام سکینه آشتیانی

۱۲ آبان ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

برخی محافل مدافع حقوق بشر با نگرانی هشدار داده‌اند که حکم اعدام سکینه آشتیانی به زودی به اجرا درخواهد آمد. گفته می‌شود، چندی پیش دیوان عالی کشور نامه‌ای به بخش اجرای احکام زندان تبریز فرستاده است.

خبرگزاری فرانسه از احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی در روز چهارشنبه (۱۲ آبان / ۳ نوامبر) خبر داده است. این خبرگزاری گزارش خود را بر اساس داده‌های فعالان حقوق بشر ایرانی و فرانسوی تنظیم و منتشر کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، مینا احدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کمیته مبارزه با سنگسار که در آلمان زندگی می‌کند به خبرگزاری فرانسه گفته است: «سه روز پیش ما اطلاعاتی به دست آوردیم که بر اساس آن دیوان عالی کشور ایران نامه‌ای به بخش اجرای احکام زندان تبریز فرستاده است.» سکینه آشتیانی در همین زندان محبوس است.

به گفته احدی، اعدام‌ها در ایران از سی سال پیش معمولاَ روزهای چهارشنبه اجرا می‌شوند و این بیم وجود دارد که روز چهارشنبه این هفته هم نوبت سکینه آشتیانی باشد.

مجله فرانسوی “لا رگل دو ژو” که فیلسوف فرانسوی، برنارد هنری لوی آن را منتشر می‌کند نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به اجرای حکم اعدام سکینه آشتیانی ابراز نگرانی کرده است. این بیانیه نامه ارسالی به زندان تبریز که در آن از لزوم اعدام سریع آشتیانی سخن رفته را موجب اصلی نگرانی یادشده می‌داند.

سکینه محمدی آشتیانی از سال ۱۳۸۴ به اتهام “زنای محصنه” و قتل همسر، در زندان تبریز به‌سر می‌برد. خانم آشتیانی در سال ۸۵ از مجازات مربوط به قتل به دلیل فقدان مدارک و نبود شاکی خصوصی نجات یافت، اما توسط شعبه ششم دادگاه کیفری استان آذربایجان به اتهام “رابطه جنسی خارج از ازدواج” محکوم به ۹۹ ضربه شلاق و سنگسار شد.

این حکم به تایید دیوان‌عالی کشور نیز رسید، اما در ۲۱ تیر امسال قوه قضاییه ایران در پی گسترده‌شدن اعتراض‌های بین‌المللی آن را به حال تعلیق درآورد، ولی لغو نکرد.

در ماه‌های گذشته مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی در باره‌ی وضعیت پرونده سکینه آشتیانی اظهارات متناقضی کرده‌اند.

اوایل شهریورماه امسال “کمیسیون حقوق بشر قوه قضاییه ایران” که ریاست آن را محمد جواد لاریجانی به عهده دارد، با صدور بیانیه‌ای رسماَ تایید کرد که شعبه ششم دادگاه کیفری استان آذربایجان سکینه محمدی آشتیانی را “در خصوص زنای محصنه با مردان اجنبی” به حد رجم (سنگسار) محکوم کرده است. شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور نیز این حکم را تایید کرده که « با پیگیری‌های ستاد حقوق بشر تاکنون این حکم به مرحله‌ی اجراء در نیامده است».

محمود احمدی‌نژاد در اواخر شهریورماه به هنگام سفر به نیویورک در مصاحبه با یک تلویزیون آمریکایی در پاسخ به پرسشی در باره سکینه آشتیانی، منکر صدور حکم قضایی در باره‌ی وی شد. احمدی‌نژاد با بیان این که پرونده “این خانم” در دستگاه قضایی کشور در حال پیگیری است، تصریح‌کرد: «اگر این فرد محکوم هم شده باشد، می‌تواند با اعتراض، مراحل چهارگانه تجدید نظر‌خواهی را طی کند، بنابراین وقتی حکمی صادر نشده است، چطور می‌تواند انتشار خبر سنگسار واقعی باشد.»

حکم سنگسار سکینه آشتیانی با انزجار شدید در مقیاس بین‌المللی روبرو شد. در ماه‌های گذشته کارزاری بین‌المللی برای نجات جان سکینه آشتیانی در جریان بوده است و مقام‌های جمهوری اسلامی نیز در مجامع بین‌المللی و یا در خود ایران پیوسته در باره‌ی وضعیت پرونده‌ی وی مورد پرسش و انتقاد قرار گرفته‌اند.

پسران سکینه آشتیانی نیز چندین بار از جامعه‌ی بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر خواهان استمداد برای نجات جان مادرشان شده‌اند. مجموعه‌ی این اعتراض‌ها و انتقادها ظاهراَ تا کنون باعث به تعویق افتادن اجرای حکم در مورد سکینه آشتیانی شده، ولی هنوز از لغو این حکم خبری نیست.

اخیراَ دو شهروند آلمانی که برای کسب اطلاع از وضعیت سکینه آشتیانی به تبریز سفر کرده بودند، توسط مأموران جمهوری اسلامی دستگیر شدند و هم اینک در زندان به سر می‌برند. به گفته‌ی دادستان کل کشور، این دو نفر بدون مجوز، قصد مصاحبه با فرزند سکینه آشتیانی، زن محکوم به سنگسار را داشته‌اند. گفته می‌شود که بازداشت‌شدگان آلمانی، مخبر و عکاس نشریه “بیلد ام زونتاگ” آلمان هستند.

همزمان با ابراز نگرانی اخیر در باره‌ی اجرای احتمالی حکم اعدام سکینه آشتیانی، فعالان حقوق بشر در پاریس از قصد خود برای برگزاری یک تظاهرات اعتراضی در برابر سفارت ایران در پاریس در روز سه‌شنبه خبر دادند. قرار است یک راهپیمایی اعتراضی دو روزه نیز از پاریس به سوی بروکسل انجام شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr کلینتون، ایران را خطری منطقه ای دانست

«نگرانی در مورد ایران افزایش یافته است»

titr احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

«آمریکا این اسناد را منتشر کرده است»

titr سردار صفوی: عراق مانند لبنان از بسیج الگوبرداری کند

«بسیج در جنگ نرم، قدرت برتر ماست»

News English

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

titr WikiLeaks: Iran obtained missiles from North Korea

Also trying to learn to build new generation of missiles

titr U.S. military chief: U.S. engagement on Iran must be realistic

“Diplomacy remains the best option”

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed