about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

تهدید زندانیان سیاسی ایران به حبس در انفرادی

۳ آبان ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

زندانیان سیاسی در ایران که اقدام به انتشار نامه و یا امضای بیانیه کرده‌اند، به حبس در «سلول انفرادی، قطع ملاقات و تشکیل پرونده جدید» تهدید شده‌اند.

به گزارش زمانه، مسئولان زندان اوین و چند زندان دیگر، زندانیان سیاسی‌ را به دادسرا احضار کرده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند تا امضا و نامه‌هایی را که منتشر کرده‌اند، تکذیب کنند.

بر اساس این گزارش، اگر زندانیان، خواسته مسئولان زندان را نپذیرند، تنبیه خواهند شد. به نوشته کلمه، علاوه بر «حبس در سلول انفرادی، قطع ملاقات و تشکیل پرونده جدید» از «محروم شدن از امکان مرخصی و آزادی مشروط» به عنوان مجازات‌های دیگر نام برده شده است.

بهمن احمدی‌امویی، محمد داوری، کیوان صمیمی، کوهیار گودرزی و عبدالله مومنی از جمله زندانیانی هستند که به گفته تارنمای کلمه «متحمل بیش‌ترین فشارها برای تکذیب بیانیه‌ها» شده‌اند.

١۴ زندانی سیاسی در ایران، مهرماه گذشته خواهان تشکیل گروه حقیقت‌یاب ملی با حضور «افراد معتبر و مورد اعتماد جامعه» برای «کشف حقایق» انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال گذشته ایران و حوادث پس از آن شده بودند.

«بهمن احمدی امویی، میلاد اسدی، محسن امین‌زاده، علی پرویز، علی تاجرنیا، محمد داوری، مجید دری، امیر خسرو دلیرثانی، محمدفرید طاهری قزوینی، کیوان صمیمی، کوهیار گودرزی، علی ملیحی، عبدالله مومنی و محسن میردامادی» ١۴ زندانی سیاسی هستند که این درخواست را امضا کرده‌اند.

امضا‌کنندگان این نامه پیشنهاد داده‌اند که گروه حقیقت‌یاب ملی، به بررسی «تخلفات و دخالت‌های غیرقانونی در انتخابات، شناسایی عوامل پشت صحنه تخلفات، شناسایی افراد متخلف در قوه قضاییه و بررسی نقش نیروهای نظامی و امنیتی در انتخابات و حوادث پس از آن» بپردازد و نتایج آن را در اختیار مردم قرار دهد و «عوامل واقعی بحران‌ساز» را نیز به قوه قضاییه معرفی کند.

این زندانیان سیاسی، «دخالت مأموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی» در انتخابات را باعث «تشدید تردیدها و ابهامات» خوانده‌اند و افزوده‌اند که فضای امنیتی ایجاد شده توسط این نیروها، این رویداد را به یک «بحران ملی» تبدیل کرد.

این ١۴ زندانی سیاسی همچنین در نامه خود به «شکنجه صدها فعال سیاسی، مطبوعاتی و شهروند معترض» اشاره کرده بودند اما امروز سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان‌های تهران در مراسم تغییر رئیس زندان اوین گفت که زندان‌های ایران به «هتل» شبیه شده است.

روز یک‌شنبه، حجت‌الله سوری به عنوان رئیس جدید زندان اوین معرفی شد. پیش از وی، فرج‌الله صداقت رئیس این زندان بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

سپاه و شرکت کشتیرانی تحریم شدند

titr انتشار جزئیاتی از شکنجه‌ها در بازداشتگاه کهریزک

سند 27 صفحه‌ای به امضای معاون دادستان نظامی تهران

titr صدور حکم سنگین برای جعفر پناهی

پناهی به شش سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از ساختن فیلم محکوم شد

News English

titr US imposes new sanctions targeted at IRGC

“The IRGC is a major participant in illegal conduct”

titr At least seven killed in Iran earthquake

A higher death toll is expected

titr Iran sentences director Jafar Panahi to six years

Also banned from making films for 20 years

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed