Home

جناح حاکم بر لبنان: انگار احمدی‌نژاد از پایگاه ایران بازدید می‌کرد

21 Oct 2010

Font Size + | - Reset

پنج روز پس از پایان سفر رسمی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان، جناح اکثریت سیاسی حاکم بر این کشور (موسوم به ۱۴ مارس) در جلسه هفتگی خود به بررسی این سفر نشست و با صدور بیانیه ای از آن انتقاد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این بیانیه، استقبالی که پس از ورود محمود احمدی نژاد به بیروت به عمل آمد، ناشی از کوتاهی دولت لبنان در عمل به وظایفش ارزیابی و تصریح شده که اگر دولت، مراسم استقبال رسمی “آن گونه که شایسته است” ترتیب می دید، استقبال از رئیس جمهور ایران به گونه ای انجام نمی شد که “گویا مهمان دارد از خودش استقبال می کند و کاروان حامل او از فرودگاه تهران در حرکت است و نه از فرودگاه بیروت.”

نویسندگان بیانیه به محمود احمدی نژاد هم اعتراض کرده اند که با اینکه سخنانش پس از دیدار با رئیس جمهور لبنان حاکی از دوستی و احترام به حاکمیت ملی لبنان بود، در سخنرانیهای بعدی اش در جنوب بیروت و جنوب لبنان، سخنان خود را نقض کرد و به خودش حق داد لبنان را خط مقدم جبهه مقاومتی معرفی کند که رهبری اش در دست ایران و هدفش، آزادسازی فلسطین و تغییر آرایش سیاسی منطقه و سرنگونی نظام استکبار جهانی است.

در این اطلاعیه آمده است که مواضعی که رئیس جمهور ایران خارج از دیدارهای رسمی اش در لبنان اتخاذ کرد، مواضع مهمانی نبود که از کشوری دوست و مستقل دیدن می کند، بلکه به نظر می آمد او منت گذاشته و در حال بازدید پایگاه کشورش در ساحل دریای مدیترانه است.

جناح ۱۴ مارس در بیانیه اش به نامه سرگشاده ای اشاره کرده که حدود ۲۵۰ فعال سیاسی و مدنی لبنان در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به او نوشته و وی را به عدم دخالت در کشورشان فراخونده بودند، در این نامه که امضاکنندگانش از هواداران جناح ۱۴ مارس بودند آمده بود که شیعیان لبنان رکنی اساسی از لبنانند و نه جزئی از طرح یک دولت خارجی.

در بیانیه جناح ۱۴ مارس تأکید شده که سفر محمود احمدی نژاد نشان داد که نگرانیهایی که در نامه مزبور ذکر شده بود، واقعیت داشته و وارد بوده است.

محمود احمدی نژاد در نخستین دیدار رسمی اش در مقام رئیس جمهور از لبنان، بامداد چهارشنبه گذشته (سیزدهم اکتبر) وارد لبنان شد و شبانگاه پنجشنبه این کشور را ترک کرد.

حزب الله و جنبش امل، دو حزب اصلی شیعه لبنانی از چند روز پیش از ورود آقای احمدی نژاد به لبنان، از طریق اطلاعیه های تلویزیونی مردم را به استقبال از او فراخواندند تا آنجا که جمعیت زیادی هنگام ورود رئیس جمهور ایران در فرودگاه و بزرگراه میان فرودگاه و بیروت به رئیس جمهور ایران خوش آمد گفتند و رخداد بی سابقه ای را در لبنان رقم زدند.

آقای احمدی نژاد علاوه بر دیدارهای رسمی با رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان، از حومه شیعه نشین جنوبی بیروت (ضاحیه) و همچنین مناطق شیعه نشین جنوب لبنان دیدار کرد و به سخنرانی برای هوادارانش پرداخت.

وی نخستین رئیس جمهور ایران است که به جنوب لبنان سفر کرده و در فاصله چند کیلومتری مرز اسرائیل، در حمایت از نابودی دولت اسرائیل سخنرانی کرده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Turkcell Dismisses Suit Against MTN Over Iran License M - Bloomberg
  • Was Iran's President Mahmoud Ahmadinejad arrested by the Revolutionary ... - Daily Mail
  • Most Iranian-Americans oppose military strike on Iran: Poll - Press TV
  • Iran's Basij Force Says It Has Come Under Cyberattack - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Iran's foreign minister fuels war of words over Syria - The Guardian (blog)