about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

محمد خاتمی: چرا هم‌رزمان همت و باکری فریاد نمی‌زنند

۵ مهر ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، با ابراز تاسف و انتقاد شدید از حمله نیروهای امنیتی و لباس شخصی به اعضای خانواده‌های همت و باکری، دو تن از فرماندهان برجسته جنگ، از هم‌رزمان آنها خواسته است، در مقابل این «تعرض‌ها» ساکت ننشینند.

به گزارش رادیو فردا،‌ رئیس جمهور پیشین ایران که در دیدار با اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سخن می‌گفت، با ابراز تاسف از این اقدامات، در این باره گفته است:‌ «تعجب می‌کنم چرا وقتی خانواده‌های دو شهید بزرگوار همت و باکری و فرزندان ایشان مورد تعرض قرار می‌گیرند سرداران و رزمندگان بزرگی که همکار و همراه این دو شهید بوده‌اند فریاد نمی‌زنند».

آقای خاتمی همچنین افزوده است: «آنان که واقعاً از این رفتارها بیزارند این انتظار را از آنان داریم که برای دفاع از واقعیت سپاه و بسیج آشکارا موضع بگیرند، البته آرام و محترمانه، و نگذارند نهادهای انقلابی لطمه ببینند».

خانواده‌های باکری و همت، روز چهارشنبه از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند و احسان باکری، فرزند حمید باکری، نیز به مدت چند ساعت بازداشت شده بود.

پیشتر نیز در روز ۳۱ شهریور و در سالروز حمله عراق به ایران، هنگامی که خانواده‌های همت و باکری، قصد دیدار با مهدی کروبی را داشتند، هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

همچنین روز یکشنبه نیز ماموران لباس شخصی به زور وارد منزل باکری شده و میهمانان خانواده باکری را مورد بازجویی قرار دادند.

بر اساس این گزارش میهمانان خانواده باکری جمعی از خانواده زندانیان سیاسی رویدادهای پس از انتخابات بودند که به دنبال حمله نیروهای امنیتی به همسر باکری، قصد دلجویی از وی را داشتند.

در این میان آقای خاتمی با اشاره به حملات صورت گرفته به همسران همت و باکری گفته است: «به این دو بانو و فرزندانشان تعرض شد و برایشان مشکل ایجاد کردند، آیا کسانی که این کارها را انجام می‌دهند، علاقمند به شهیدان و بزرگداشت دفاع مقدس هستند یا اینکه اینها دچار غفلت‌اند و یا خدای ناکرده توطئه‌ای وجود دارد که با نیروهایی که بیشتر به امام و انقلاب و مردم نزدیکتر بودند و بهتر از اصل انقلاب که متاسفانه امروز در معرض تهدید است نمایندگی می کنند، برخورد می‌کنند».

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین بیان این که ممکن است این اعمال از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی به «نیروهای خودسر» نسبت داده شود، افزوده است:‌ «عجب نیروهای خودسر قوی هستند که همه کاری می‌کنند و به صورت رسمی هم علیه‌شان موضع گرفته می‌شود، ولی باز هم رفتارهایشان را تکرار می‌کنند؛ تعجب می‌کنم در نظامی مقتدر و با وجود نیروهایی که مدعی می‌شوند بر همه چیز مسلط هستند، نمی‌توانند با آنها برخورد کنند».

محمد خاتمی در ادامه به حمله نیروهای موسوم به لباس شخصی به منزل و دفاتر برخی از مراجع اشاره کرده و گفته است: «به مراجع و شخصیت‌های نظام حمله می‌شود، حتی یک مجلس ترحیم که جنبه سیاسی هم ندارد، عده ای می‌ریزند به هم می‌زنند یا جلویش را می‌گیرند، اینها چه نیروهایی هستند؟ باید با تردید با این مساله برخورد کنیم، اگر اینها طرفدار و مدعی طرفداری از انقلاب هستند، پس چرا چهره‌هایی که در انقلاب نقش داشتند و بعضی‌هایشان سمبل انقلاب هستند مورد تعرض قرار می گیرند»؟

رئیس جمهور پیشین ایران با بیان این که زیان این گونه اقدامات متوجه نظام است، افزوده است: «جریانی وجود دارد که به نظر من سعی می‌کند در همه ارکان و امکانات نظام دست بیاندازد و همه نیروها را از رده خارج کند. خوشبینانه‌ترین وضع این است که آنها دچار توهم و تنگ نظری هستند و در حالی که بسیاری از روش‌ها و شیوه‌هایی که اعمال می‌شود نه با قانون سازگار است نه با شرع و نه با شیوه‌هایی که لااقل ما از امام و انقلاب خودمان آموخته‌ایم».

رئیس دولت اصلاحات در ادامه نتیجه‌گیری کرده است: «برخلاف سیاست اعلام شده جذب حداکثری و دفع حداقلی، آنچه در عمل جریان دارد، سیاست دفع حداکثری و عدم جذب است.

محمد خاتمی با انتقاد از رواج «دروغگویی» در میان حکمرانان گفته است: ‌«از معیارهای اصلی حکومت این است که دروغ در آن نباشد، اگر کارها بر اساس دروغ و دغل باشد، غلط است و آنچه خدا می‌خواهد این است که نظام بر اساس عدالت و راستی و درستی مستقر شود و استقرار پیدا کند و انقلاب اسلامی هم برای همین بود».

رئیس دولت اصلاحات در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواستار فعال‌تر شدن این شورا شده و از اعضای آن خواسته است، با وجود همه تنگنا‌ها نشست‌ها، دیدارها، برنامه‌ریزی‌ها و موضع‌گیری‌های بیشتری داشته باشند، تا به پشتوانه‌ای برای تشکل‌های دیگر تبدیل شوند.

آقای خاتمی همچنین با تشریح خواسته‌های اصلاح‌طلبان و تاکید بر حرکت آنها در چارچوب قانون گفته است: «ما از حق دفاع می‌کنیم، معتقدم دل اکثریت ملت با حرف‌هایی است که ما می‌زنیم. چرا اجازه روزنامه به ما نمی‌دهند؟ چرا بخشنامه می‌کنند دستگاه‌های رسمی هیچ حرف و خبری از این طرف را منتشر نکنند»؟

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
 • RSS
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • FriendFeed
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr کلینتون، ایران را خطری منطقه ای دانست

«نگرانی در مورد ایران افزایش یافته است»

titr احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

«آمریکا این اسناد را منتشر کرده است»

titr سردار صفوی: عراق مانند لبنان از بسیج الگوبرداری کند

«بسیج در جنگ نرم، قدرت برتر ماست»

News English

titr Iran blames Israel after nuclear scientist killed

Also admits Stuxnet worm in Iran’s nuclear program

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

titr WikiLeaks: Iran obtained missiles from North Korea

Also trying to learn to build new generation of missiles

Advert
 1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran shuts down Tehran and other cities for two-day 'holiday' due to deadly ... - New York Daily News
  • In Iran, anger over strikes on scientists - CNN International
  • EU: Iran Agrees to Talks on Nuclear Program - Voice of America
  • US hiker imprisoned in Iran - BBC News
  • Date Set for Nuclear Talks With Iran - New York Times
  • US says Iran got missile boost from North Korea - The Associated Press
  • WikiLeaks dump: Los Angeles dentist horrified his escape from Iran was made public - New York Daily News