Home

احمدی‌نژاد: ايران در ماه اکتبر با گروه ۵+۱ مذاکره می‌کند

25 Sep 2010

Font Size + | - Reset

محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، روز جمعه در نیویورک از احتمال مذاکره نماينده ايران با يکی از اعضای گروه پنج بعلاوه يک برای تعيين چارچوب ادامه مذاکرات هسته ای خبر داد.

محمود احمدی نژاد که با خبرنگاران صحبت می کرد با اشاره به این که ایران همواره به دنبال «مذاکره بر اساس عدالت و احترام» بوده است، گفت:« احتمالا ماه اکتبر نماينده ايران با يکی از اعضای گروه پنج بعلاوه يک برای تعيين چارچوب ادامه مذاکرات گفت وگو می‌کند. »

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان، اعضای گروه ۵+۱ تاکنون به این اظهارات محمود احمدی نژاد واکنش نشان نداده اند. اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه ابراز امیدواری کرد که ایران پیشنهادهای جامعه بین المللی را مورد ارزیابی قرار دهد.

در همین زمینه، وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ روز چهارشنبه در بيانيه ای ابراز اميدواری کردند که هرچه زودتر به راه حلی جامع برای مناقشه هسته ای ايران دست يابند و همچنين خواستار دور تازه گفت وگو ها بر سر مبادله سوخت اتمی شدند.

محمود احمدی نژاد در ادامه مصاحبه با خبرنگاران به بيانيه سه جانبه تهران بین ایران، برزیل و ترکیه برای مبادله سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران اشاره کرد و گفت:« در حالی که ايران، ترکيه و برزيل در حال رايزنی بودند، انها به طور يکجانبه گفت وگوها را قطع و موضوع تعليق را مطرح کردند.»

ایران پیش از این در سال گذشته پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اوارنیوم غنی شده با سوخت هسته ای را به رغم موافقت اولیه خود رد کرد بود.

ايران در مذاکرات اکتبر سال گذشته خود با گروه وين (آمريکا، فرانسه و روسيه به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی ) ابتدا با پيشنهاد انتقال بخش مهمی از اورنيوم غنی شده با عيار پايين خود به روسيه و فرانسه برای غنی سازی بيشتر و در مقابل دريافت سوخت مورد نياز راکتور تحقيقاتی تهران موافقت کرد، اما بعدا با رد اين پيشنهاد شرايط ديگری را برای مبادله اوانيوم غنی شده با سو خت هسته ای مطرح کرد.

محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت :اگر قدرتهای جهانی سوخت مورد نياز رآکتور تحقيقات پزشکی تهران را تامين کنند، ايران غنی سازی بیست درصدی اورانيوم را متوقف می کند.

به گفته محمود احمدی نژاد، ايران از غنی کردن اورانيوم سه و نيم درصد و تبديل کردن آن به اورانيوم ۲۰ درصد سودی نمی برد و تنها به دليل نياز رآکتور پزشکی تهران مجبوربه اين کار شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”