about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

احمدی‌نژاد: جنگ حد و مرزی نخواهد داشت

۳۱ شهریور ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد که در نیویورک بسر می‌برد ضمن تاکید بر اینکه آمریکا هرگز در تاریخ خود جنگی جدی نداشته و پیروزی کسب نکرده است، گفت که اگر جنگی آغاز شود هیچ پایانی برای آن نمی‌توان تصور کرد و حد و مرزی نخواهد داشت.

به گزارش دویچه‌وله، محمود احمدی‌نژاد، که برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، روز سه‌شنبه (۲۱ سپتامبر / ۳۰ شهریور) در دیدار با خبرنگاران در حاشیه نشست سازمان ملل برای بررسی مبارزه با فقر در جهان به شبح «جنگی بدون حد و مرز» با آمریکا اشاره کرد.

احمدی‌نژاد در این دیدار مطبوعاتی اشاره کرد که آمریکا در تاریخ خود هرگز جنگی جدی نداشته و هیچگاه نیز یک کشور پیروز نبوده است.

رئیس دولت دهم افزود: «ایالات متحده آمریکا درک نمی‌کند که جنگ چیست. جنگ هنگامی که شروع شود، دیگر حد و مرزی نخواهد داشت».

خبرنگاران از احمدی‌نژاد این سوال را پرسیدند که آیا معتقد است آمریکا به جنگنده‌های اسراییلی اجازه خواهد داد تا بر فراز آسمان عراق به پرواز درآمده و تاسیسات هسته‌ای ایران را بمباران کنند یا خیر؟

احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: «آیا گمان می‌کنید کسی جرأت حمله کردن به ایران را دارد؟ من چنین فکری نمی‌کنم. رژیم صهیونیستی یک کیان بسیار کوچک بر روی نقشه است و ایران در معادلات خود نقش و تاثیری برای آن قائل نیست».

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا یک روز پیش از سخنان احمدی‌نژاد گفته بود که دست زدن به گزینه نظامی علیه ایران، بهترین انتخاب نیست؛ اما در هر صورت این گزینه نیز بر روی میز قرار دارد.

احمدی‌نژاد تاکید کرد که آمریکا نباید در امور داخلی ایران و مسائل خاورمیانه دخالت کند. وی افزود: «به سود ملت آمریکا است که به تفاهمی با ایران دست یابند. نخستین اقدام در این زمینه این است که آمریکا سیاست‌های خود را تغییر دهد».

به گفته احمدی‌نژاد، تا زمانی که دولت آمریکا سعی دارد بر خاورمیانه و ایران تسلط یابد، مشکل میان تهران و واشنگتن حل نخواهد شد.

رئیس دولت دهم در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که ایران آماده است تا مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

وی در این زمینه گفت: «ما همواره تاکید کردیم که آماده مذاکره هستیم. امروز بر این باور هستیم که مذاکرات با کشورهای ۱+۵ پیرامون برنامه هسته‌ای ایران ممکن است در آینده نزدیک شروع شود».

ایران در ماه ژوئیه با ارسال نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که آماده است بار دیگر بر سر میز مذاکرات هسته‌ای باز گردد. اتحادیه اروپا نیز ضمن استقبال از این امر، تاریخ شروع مذاکرات را در پایان ماه سپتامبر یا ابتدای ماه اکتبر امسال اعلام کرده بود.

در نشست سازمان ملل برای بررسی مبارزه با فقر در جهان، احمدی‌نژاد در حالی سخنرانی کرد که تقریبا کسی در سالن حضور نداشت.

خبرگزاری‌ها، خالی بودن غیرعادی سالن در زمان سخنرانی رئیس‌جمهور ایران را اینگونه ارزیابی کرده‌اند که پنج سال پس از نخستین سخنرانی احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل، وی دیگر مورد توجه و اهتمام جامعه بین‌المللی نیست.

احمدی‌نژاد در سخنرانی خود تاکید کرد که نظام سرمایه‌داری در حال احتضار است و زمان آن رسیده که جایگزینی برای آن تعیین شود.

وی گفت: «نظام تبعیض‌آمیز سرمایه‌داری و سلطه، شکست خورده و رو به پایان است. بدنه دولت‌های غیر دموکراتیک و ظالم که تصمیم‌گیرندگان اصلی در عرصه اقتصادی و سیاسی جهان هستند، دلیل اصلی و مسبب بیشتر مشکلاتی هستند که بشریت امروز با آن مواجه است».

احمدی‌نژاد بدون آنکه جایگزینی روشن برای نظام سرمایه‌داری مطرح کند، تاکید کرد که جهان به نظامی کامل، عادل و انسانی نیاز دارد که در سایه آن حقوق همگان حفظ شده و صلح و امنیت تامین شود.

از نکات حاشیه‌ای سخنرانی احمدی‌نژاد، این موضوع جالب توجه است که متن سخنرانی وی از قبل تهیه شده و در اختیار مترجمان قرار گرفته بود و مترجم‌ها همزمان با سخنرانی احمدی‌نژاد، ترجمه متن را قرائت می‌کردند. به همین دلیل بخش‌های زیادی از سخنرانی احمدی‌نژاد که به زبان فارسی ایراد شد، ترجمه نشده و اندک حاضران سالن متوجه اظهارات وی نشدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مترجم‌های سازمان ملل اعلام کرد که آنها متنی از قبل تهیه شده را می‌خواندند بدون اینکه بدانند آیا با اظهارات احمدی‌نژاد مطابقت دارد یا خیر.

قرار است احمدی‌نژاد روز پنج‌شنبه و در جریان جلسه سالیانه سازمان ملل سخنرانی دیگری نیز ایراد کند. پیش از این احمدی‌نژاد از تریبون سازمان ملل برای دفاع از برنامه هسته‌ای ایران و حمله به اسراییل و ‌آمریکا به عنوان دو دشمن خود استفاده کرده بود که این امر هر بار با خروج نمایندگان ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی از سالن مواجه شده بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
 • RSS
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • FriendFeed
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr کلینتون، ایران را خطری منطقه ای دانست

«نگرانی در مورد ایران افزایش یافته است»

titr احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

«آمریکا این اسناد را منتشر کرده است»

titr سردار صفوی: عراق مانند لبنان از بسیج الگوبرداری کند

«بسیج در جنگ نرم، قدرت برتر ماست»

News English

titr Shahla Jahed to be hanged in Tehran tomorrow

Family trying to prevent execution

titr Iran blames Israel after nuclear scientist killed

Also admits Stuxnet worm in Iran’s nuclear program

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

Advert
 1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran accuses Israel, West in scientist slaying - Link TV
  • China Stood Aside on Iran - Wall Street Journal
  • Bolton: Military strike only way to stop Iran nukes - Jerusalem Post
  • US hits Iran nuclear program with new sanctions - Ha'aretz
  • Tensions High on Anniversary of Iran-UAE Islands Row - Voice of America
  • WikiLeaks and Iran, Take 1: Obama's Legacy Will Be Change You Can't Count On - Monthly Review
  • Iran policy may be hit by WikiLeaks: analysts - AFP