about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

محمود احمدی‌نژاد: مجلس دیگر در راس امور نیست

۲۸ شهریور ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد با ادعای اینکه “قوه مجریه قوه اول کشور است”، این سخن آیت‌الله خمینی مبنی بر اینکه “مجلس در راس امور است” را، مربوط به دورانی دانست که پست نخست وزیری در کشور وجود داشت و امروز مناسبتی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش جرس، وی همچنین از تحولات قریب الوقوع در دستگاه دیپلماسی کشور خبر داد و در دفاع از انتصابات جنجالی اخیر در حوزه مناطق بین المللی ـ که به دلیل موازی کاری در سیاست خارجی، مورد انتقاد واقع شده بود- اظهار عقیده کرد “تغییر نگاهی که در سیاست‌ خارجی رخ داده، باید در وزارت خارجه نهادینه شود و ساختار وزارت خارجه، تشکیلات سفارتخانه‌ها و درجه‌بندی آنها باید عوض شود.”

احمدی نژاد در آستانه ششمین سفر خود به نیویورک و شرکت مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در گفتگویی مفصل با روزنامه رسمی دولت (ایران)، به سوالاتی در حوزه سیاست داخلی و خارجی پاسخ داد و ضمن اشاره به بحث استقلال قوا از یکدیگر، مدعی شد: “بعضی‌ها استقلال قوا را فقط برای قوه مقننه و قوه قضائیه می‌خواهند. درصورتی که اتفاقاً قوه مجریه، قوه اول کشور است، بعضی‌ها یک جمله امام را متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌کنند، آن‌زمان رئیس‌جمهور مسئول اداره کشور نبوده، بلکه نخست‌وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترین بود، اما اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند. ضمن این‌که در قوه مجریه، جایگاهی است به‌نام ریاست جمهوری.”

احمدی نژاد همچنین با بیان اینکه “رئیس جمهوری علاوه بر این‌که رئیس جمهور هست، رئیس دولت هم هست”، اظهار عقیده کرد “رئیس جمهور بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است، رئیس جمهور مجری قانون اساسی هم هست، این دیگر به استقلال قوا ربطی ندارد. مردم رأی مستقیم می‌دهند، رئیس‌جمهور که انتخاب می‌شود، رئیس دولت است، رئیس قوه مجریه است، این یک قوه مستقل است. علاوه بر این‌ها رئیس‌جمهور مجری قانون اساسی هم است، مسئول امور اداری، برنامه، بودجه و استخدامی کشور شخص رئیس جمهور است. یعنی سایر قوا هم اگر بخواهند کار برنامه، بودجه، استخدامی و اداری داشته باشند مسئولش رئیس‌جمهور است. ”

رئیس دولت با حمله به اصولگرایانی که در عین حمایت انتخاباتی از وی و حتی در جریان حوادث بعد از آن، امروز در مقام منتقد به وی و دولت ظاهر شده اند، گفت “کسانی هستند که می‌گویند ما این دولت را سرکار آوردیم، ستاد زدیم، تبلیغات کردیم. ما تشکر می‌کنیم از آنها اما نکاتی درباره این گروه‌ها می‌گویم، اولاً من در انتخابات گفته‌ام که ستاد ندارم، اگر کسی هم کار کرد بعداً توقع نداشته باشد که در اداره امور کشور دخالت کند، این نکته مهمی است، من قبلاً این را اعلام کرده‌ام که وظیفه‌ام این است که کاندیدا شوم. دوستان برای انجام وظیفه سخنرانی کرده‌اند. من تشکر می‌کنم از این‌که انجام وظیفه کرده‌‌اند، اما حالا نباید توقع داشته باشند که دولت مجری نظرات آنها باشد. اما حالا دولت باید بتواند کار خودش را بکند، بالاخره دولت تصمیم‌ می‌گیرد، یک عده خوششان می‌آید، یک عده خوششان نمی‌آید. البته این به این معنی نیست که همه تصمیمات دولت درست است، ما هم اشتباه داریم، اما بررسی و اصلاح می‌کنیم ولی دولت نمی‌تواند اختیار خود را به کس دیگری بدهد. برخی رسانه‌ها هم هستند که این گونه مسائل را مطرح می‌کنند.

احمدی‌نژاد در خصوص “اتحاد قوا” نیز مدعی شد “ما واقعاً حداکثر تعامل با قوا را داریم. هر چقدر علیه ما انتقاد شود ما سکوت می‌‌کنیم. ما فکر می‌کنیم، سه قوه یکی هستند، تفکیک قوایی که از غرب آمده در نظام اسلامی اصالت ندارد. حقیقت یک تقسیم‌کار است و خود کار یک موضوع بیشتر نیست.

وی اشاره ای به عدم تمکین خود از قوانین مصوب مجلس و بی ارزش خواندن آنها نکرد و همچنین به کارشکنی و اخلال دولت در روند قضایی رسیدگی به پرونده فساد مالی برخی از مدیران ارشد کابینه و وابستگان به آن، اشاره ای ننمود.

احمدی نژاد همچنین در خصوص مسائل داخلی و نحوه مواجهه دولت با برخی جریان‌های مخالف دولت گفت: “ایستادگی در برابر طراحی‌های دشمن جزو محورهای اساسی دولت است… آن کسانی که از داخل در ارتباط با دشمن بخواهند فتنه‌انگیزی کنند، دستگاه‌های رسمی شناسایی می‌کنند و برخورد می‌کنند، یک بخشی هم هست که ما خیلی وارد آن نمی‌شویم و آن فضا‌سازی‌هایی است‌که می‌کنند. واقعیت این است که فضاسازی‌هایی که علیه دولت نهم و دهم می‌کنند، بی‌سابقه و بی‌نظیر است. یکی از محورهای آنان این است که علیه دولت دست به بهانه تراشی بزنند، در صورتی که اساس این‌است که عدالت اجرا شود، آنهایی که منابع ملت را بردند پس بدهند و آنهایی که علیه ملت قیام کردند و خواستند با کمک دشمن براندازی کنند باید جواب بدهند. آنهایی که خودشان را مالک کشور می‌دانستند، باید پاسخگو باشند، آنهایی که از ساختار معیوب اقتصادی سوءاستفاده‌های بسیار کلانی کردند، باید جواب بدهند، دولت همه هم‌وغمش این است که حقوق ملت را برگرداند. برخی‌ها هم می‌خواهند جابه‌جایی در موضوع ایجاد کنند، در گوشه‌‌وکنار دولت بگردند و یک مسئله‌ای پیدا کنند و به نحوی القا‌کنند که مسئله کشور الآن این است. اما این اقدامات اثر ندارد. ”

احمدی نژاد همچنین به سفر قریب الوقوع خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره و اظهار عقیده کرد “اکنون باید ساختار سازمان ملل با همکاری کشورها تغییر کند و این اصلاح باید به یک مؤلفه واحد تبدیل شود.”

وی همچنین مدعی شد: شعار تغییر در ایالات متحده امریکا، حاصل کار جمهوری اسلامی بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
 • RSS
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • FriendFeed
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr کلینتون، ایران را خطری منطقه ای دانست

«نگرانی در مورد ایران افزایش یافته است»

titr احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

«آمریکا این اسناد را منتشر کرده است»

titr سردار صفوی: عراق مانند لبنان از بسیج الگوبرداری کند

«بسیج در جنگ نرم، قدرت برتر ماست»

News English

titr Shahla Jahed to be hanged in Tehran tomorrow

Family trying to prevent execution

titr Iran blames Israel after nuclear scientist killed

Also admits Stuxnet worm in Iran’s nuclear program

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

Advert
 1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
 • RSS iran – Google News

  • China Stood Aside on Iran - Wall Street Journal
  • Bolton: Military strike only way to stop Iran nukes - Jerusalem Post
  • US hits Iran nuclear program with new sanctions - Ha'aretz
  • Tensions High on Anniversary of Iran-UAE Islands Row - Voice of America
  • WikiLeaks and Iran, Take 1: Obama's Legacy Will Be Change You Can't Count On - Monthly Review
  • Iran policy may be hit by WikiLeaks: analysts - AFP
  • Iran shuts down Tehran and other cities for two-day 'holiday' due to deadly ... - New York Daily News