Home

دیپلمات ایرانی در فنلاند استعفا داد

۲۰ شهریور ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

حسین علیزاده، رایزن سوم سفارت ایران در فنلاند، می گوید که از سمت خود استعفا داده و به ‘جنبش سبز’ مخالفان جمهوری اسلامی پیوسته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، محمد رضا حیدری، کنسول سابق ایران در نروژ که اوایل امسال از سمتش کناره گیری کرد و به این کشور پناهنده شد، روز جمعه (۱۰ سپتامبر) گفت که آقای علیزاده از چند ماه پیش با “کمپین سفارت سبز” همکاری داشته است.

“کمپین سفارت سبز” که توسط محمدرضا حیدری به راه افتاده است، یکی از اهداف خود را “اعلام همبستگی دیپلمات های ایران، با جنبش سبز آزادیخواهانه مردم ایران و ترک سفارتخانه های جمهوری اسلامی” بیان می کند.

حسین علیزاده شخصا با بی بی سی فارسی صحبت نکرد اما محمد رضا حیدری در هلسینکی، پایتخت فنلاند، از قول وی گفت که او با تشکیلات (نظام جمهوری اسلامی) اختلاف پیدا کرده و “به مردم پیوسته است.”

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از حسین علیزاده نوشته است: “من دیگر خود را دیپلماتی نمی دانم که در کنار رژیم ستمگر ایران ایستاده است.”

او گفته است: “من به سفارت اطلاع داده ام که از کارم استعفا داده ام….من دیگر دیپلمات نیستم، مخالف سیاسی هستم.”

آن طور که محمد رضا حیدری به بی بی سی فارسی گفت، حسین علیزاده پیش از کناره گیری، از “داخل سیستم” اطلاعاتی را در اختیار کمپین وی قرار می داده است.

گفته می شود که حسین علیزاده هنوز از هیچ کشوری تقاضای پناهندگی نکرده است.

آقای علیزاده دومین دیپلمات ایرانی است که می گوید در اعتراض با نحوه برخورد هیات حاکمه این کشور با مردم معترض به نتایج انتخابات خرداد ۱۳۸۸ از سمت خود کناره گیری می کند.

کنسول سابق ایران در نروژ در اوایل ژانویه امسال و پس از وقایع عاشورای تهران استعفا داده بود. دولت نروژ به آقای حیدری و اعضای خانواده اش پناهندگی سیاسی داده است.

محمدرضا حیدری در مصاحبه ای در ماه ژانویه گفته بود که شمار دیگری از کارمندان وزارت امور خارجه ایران از شرایط داخلی ناراضی هستند و ممکن است تعدادی از آنان از سمت های خود کناره گیری کنند و به کشورهای خارجی پناهنده شوند.

وی گفته بود که در نظر دارد در زمینه مبارزه با نقض حقوق بشر و آزای زندانیان سیاسی در ایران فعالیت کند.

برخی از مقام های وزارت امور خارجه ایران اقدام آقای حیدری برای کناره گیری از شغل او را ناشی از فرصت طلبی قلمداد کردند.

اما آقای حیدری گفته است که انگیزه او صرفا اعلام حمایت از مردم ایران بوده است و با اقدام خود، در واقع امتیازات شغلی متعددی را از دست داده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran hangs 16 in reprisal for Pakistan border killings - New Straits Times
  • Iran dismisses British prime minister's remarks - Press TV
  • Saeed Abedini, US pastor held in Iran, denied treatment after prison beating - Fox News
  • Altered Images: Iran poster links EU diplomat and gas attack - BBC News
  • In Iran, a battle over control of media and culture is heating up - Washington Post
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.