Home

کروبی: امروز کنترل کشور در اختیار چند مزدور است

9 Sep 2010

Font Size + | - Reset

مهدی کروبی با انتشار نامه‌ای، حمله به منزل خود را محکوم کرده و وضعیت کنونی را ناشی از «اعصاب و روان پریشان» اولیاء امور خواند. وی بار دیگر تاکید کرد که این گونه حوادث نمی‌تواند او را از راهی که انتخاب کرده،‌ بازدارد.

به گزارش دویچه‌وله، پس از آنکه منزل مهدی کروبی از چهره‌های مخالف دولت،‌ پنج‌شنبه شب مورد حمله نیروهای موسوم به «لباس شخصی» قرار گرفت، کروبی چهارشنبه شب (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) با صدور نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم، این حادثه را محکوم کرده و گفت که برخلاف ادعای سپاه، نیروهای مزبور «خودسر» نبودند.

وی در این نامه با اعتراض به آنچه رخ داده، ‌نوشت: «عده‌ای قلیل (…) در شب‌های رمضان آداب شریعت را به نام ولایت منکوب کردند و روزه خود را با فحاشی افطار کردند. رای مردم خوردن و پرسش‌کنندگان را به گلوله بستن و منتقدان را به زندان انداختن و مطبوعات را دهان دوختن کم بود که رمضان و لیالی قدر را در جمهوری اسلامی سی سال پس از انقلاب اسلامی چنین به خیال تثبیت قدرت خود بی‌حرمت کردند».

وی در انتقادی تند نسبت به مسئولان جمهوری اسلامی، آنها را «از خدا بی‌خبران تازه به قدرت رسیده» خوانده و گفت:‌« رفتار سبعانه و سخیفانه آنها، انسان و آزادی انسان و اصل اسلام و انقلاب اسلامی و حیثیت ایران و ایرانی را نشانه گرفته است. امروز همگان آگاهند که این بدخویان بر آنند تا آشیان بلبل را به لانه زاغ و زغن زبون و پلشت خود تبدیل کنند و سکوتی قبرستانی را بر ایران اسلامی حکمفرما سازند».

کروبی، کنترل قوای امنیتی، انتظامی، دستگاه قضایی و مدیریت ایران را در کنترل «چند مزدور» خوانده و افزود: « آنکه از مردم برید راهی نخواهد داشت جز آنکه به چند قداره‌بند باج‌گیر دلخوش کند و این سرنوشت آنهایی است که زورگویی را جایگزین مردم‌سالاری می‌کنند و آرای مردم را کاغذ باطله می‌پندارند».

کروبی بار دیگر تاکید کرد که حوادث رخ داده، نمی‌تواند او را از تصمیم خود و راهی که در پیش گرفته بازدارد. وی گفت: « طنز ماجرا اما آنجاست که این جماعت قلیل با چنین رفتارهایی سخیف، ساده‌دلانه گمان می‌برند که می‌توانند مهدی کروبی را با بی‌شرمی‌ها و اذیت و آزارهای کودکانه‌شان، در دفاع از مردم و آرمان‌های انقلاب مایوس کنند».

وی در اشاره‌ای غیرمستقیم، خود را آماده مرگ در راه هدفش دانسته و اعلام کرد که «با این نمایش‌های مبتذل» و «ارعاب‌های کودکانه» نخواهد ترسید و نمی‌تواند «انحراف انقلاب اسلامی را شاهد باشد و دم برنیاورد و اسلام را ذلیل ببیند و با ارعاب به کنجی بخزد و عافیت بجوید».

دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه سرگشاده خود، جناح حاکم را «جناح دیکتاتور مآب و تمامیت‌‌خواه خوانده و اقدامات این جناح در سرکوب مخالفان خود را ناشی از «یأس و ناامیدی» آن دانست و گفت: «اولیا امور تسلطی بر اعصاب و روان پریشان خود ندارد و از داشتن برنامه‌ای برای اداره کشور حتی در ابتدائی‌ترین سطوح آن محرومند و بارزترین نمونه آن همین حمله‌های ناشیانه و به بند کشیدن خبرگان و نخبگان این ملت است».

کروبی، افرادی که به منزلش حمله کرده بودند را از نیروهای خودسر ندانسته و طرح اجرا شده را با آگاهی فرماندهان نظامی و سیاسی خواند و افزود: ‌«ابتدا مزدبگیران را افراد مؤمن، متعهد و ولایت‌مدار قلمداد کردند و با حضور فرماندهان نیروی انتظامی و سیاسی منطقه در صحنه، مهر تائید بر این ادعا زدند؛ اما وقتی دیدند که نقشه‌های‌شان بر آب شد و حاصلی نبردند و با طرد و نفرت مردم ایران و جهانیان مواجه شدند، طی اطلاعیه‌ای این عناصر را خودسر، بی‌تدبیر و بی‌بصیرت نامیدند».

وی این سوال را مطرح کرد که چگونه نظامی که مدعی کنترل جهان است با نیروی عظیم اطلاعاتی، امنیتی، قضایی و نظامی خود از شناسایی و تنبیه عده‌ای که آنها را «خودسر» می‌نامد، عاجز است؟

پس از چهار روز محاصره منزل کروبی توسط افراد لباس‌شخصی که در نهایت منجر به حمله به منزل وی شد، برخی چهره‌های دولتی و رسانه‌هایی مانند کیهان، این حادثه را به خود کروبی نسبت داده و گفتند که وی با ترتیب دادن این گونه نمایش‌ها قصد دارد خود را مطرح کند.

سرتیپ محمدرضا نقدی رئیس بسیج مستضعفان در همین زمینه گفت: «ایجاد درگیری‌های ساختگی سناریوی دشمن است. آنها قصد دارند با ایجاد درگیری‌های محلی، مردگان سیاسی فتنه‌گر را دوباره زنده و حزب‌الله را بدنام کنند».

در حالیکه حمله‌کنندگان در ابتدا «حزب‌الله» و «نیروهای متعهد مردمی» خوانده شده بودند، سپاه محمد رسول‌الله تهران اندکی بعد با صدور بیانیه‌ای حمله به منزل کروبی را محکوم کرده و “مسببان این حاشیه‌سازی را افرادی خودسر و کاملا بی‌ارتباط با نهاد مقدس بسیج و سپاه» خواند.

نیروهای مهاجم در حمله به منزل کروبی از سلاح گرم استفاده کرده و تا پس از مراسم تظاهرات روز قدس، از محاصره منطقه دست برنداشتند. در شروع حمله، محافظ مهدی کروبی که برای مذاکره با مهاجمان به بیرون از منزل رفته بود، هدف ضرب و شتم شدید قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شد.

کروبی در این زمینه گفت: «باید که از وظیفه‌شناسی و درایت محافظین خود و در رأس آنها جناب سرهنگ یاری که شدیداً مورد ضرب و شتم قرار گرفت و اکنون در محاصره کامل قرار دارد و از دیدار و ملاقات و گفتگو و حتی مراجعه به پزشک قانونی برای گرفتن طول درمان محروم شده است، قدردانی کنم و از خدای بزرگ عقلانیت و درایت را برای آمران و آگاهی و بصیرت را برای مهاجمان مسئلت کنم».

حسین کروبی فرزند مهدی کروبی پیشتر، مهاجمان را سربازان حمایت‌شده آیت‌الله خامنه‌ای خوانده و دلیل این حمله را نامه انتقادی مادرش به رهبر ایران دانسته بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's intelligence says dismantles sabotage, terror network linked to Israel ... - Fox News
  • Iran judiciary seeks to shut state-owned newspaper - Financial Times
  • Report: Iran Arrests 7 Election Campaigners - ABC News
  • Iran's hardliner Saeed Jalili spells woe for West - The Australian
  • Report: Iran's Ahmadinejad safe after helicopter 'incident' - Fox News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها