about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

احمدی‌نژاد بار دیگر تهدید به «محو اسراییل» کرد

۱۵ شهریور ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد ضمن بی‌فایده خواندن مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطینی‌ها، گفت، هرگونه حمله نظامی احتمالی اسراییل به ایران باعث «محو اسراییل» از روی نقشه جهان خواهد شد. وی گفت اسراییل قادر به هیچ اقدامی علیه ایران نیست.

به گزارش دویچه‌وله، محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور ایران که در دوحه بسر می‌برد، روز یک‌شنبه (۵ سپتامبر / ۱۴ شهریور) در مورد مذاکرات جاری صلح میان اسراییل و فلسطینی‌ها گفت، این مذاکرات هیچ نتیجه ‌و فایده‌ای نداشته و تنها باعث می‌شود که اسراییل با تمسک به آن به حیات خود ادامه دهد.

احمدی‌نژاد در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با شیخ حمد بن خلیفه آل‌ثانی امیر قطر در دوحه گفت، اسراییل قادر نیست هیچ اقدامی علیه ایران انجام دهد.

به گفته احمدی‌نژاد، ایران قادر است پاسخ قدرتمندی به اسراییل و هر گونه عملیات نظامی از طرف آن بدهد. وی افزود: «جنگ هرگز رخ نخواهد داد و آنچه در جریان است، یک جنگ روانی است».

رییس دولت دهم گفت: «اسراییل و آمریکا در هر لحظه که بتوانند، به کشورهای منطقه حمله می‌کنند و این قدرت را هم دارند و منتظر اجازه کسی نخواهند؛ ولی مهم این است که به آنها اجازه چنین کاری را ندهیم».

وی افزود: «این رژیم وقتی قادر نباشد در جنوب لبنان و غزه کاری به نفع خود انجام دهد، به طریق اولی نمی‌تواند علیه ایران کاری کند».

وی با اشاره به مذاکرات مستقیم صلح میان اسراییل و فلسطینی‌ها که از روز پنج‌شنبه گذشته در واشنگتن شروع شده، گفت: «اسراییل رو به اضمحلال بوده و در شرایط بسیار سختی است، ضمن اینکه در معادلات ایران نیز جایی ندارد. آنها می‌خواهند از طریق این گفت‌وگوهای بی‌نتیجه به نتیجه‌ای برسند که چیزی جز ادامه حیاتش نیست».

احمدی‌نژاد پیش از این و اندکی بعد از آغاز مذاکرات در واشنگتن، از محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین بدون نام بردن از او انتقاد کرده و گفته بود که وی «گروگانی» در دست اسراییلی‌ها است.

نبیل ابوردینه سخنگوی محمود عباس نیز به نوبه خود پاسخ تندی به احمدی‌نژاد داد و گفت: «فردی که نماینده مردم ایران نیست و در انتخابات تقلب کرده و مردم ایران را سرکوب می‌کند و قدرت را دزدیده، نمی‌تواند درباره فلسطین و رئیس‌جمهور فلسطین سخن بگوید».

وزارت امور خارجه ایران، این اظهارات ابوردینه را «توهین‌آمیز» و «نسنجیده» خواند و نسبت به آن اعتراض کرد.

احمدی‌نژاد در ادامه کنفرانس مطبوعاتی در دوحه نسبت به ادامه محاصره غزه، شرایط افغانستان و وضعیت پاکستان ابراز نگرانی کرده و این مسائل را مهم‌تر از احتمال حمله به ایران خواند.

امیر قطر که همراه احمدی‌نژاد در کنفرانس مطبوعاتی شرکت داشت، در پاسخ به احمدی‌نژاد، مسئله محاصره نوار غزه را یک «مسئولیت عربی» خواند.

وی افزود: «از برادران خود در ایران و ترکیه تشکر می‌کنیم. اگر این دو کشور نبودند، وضعیت فلسطینی‌ها به مراتب بدتر بود؛ اما محاصره غزه یک مسئولیت عربی است».

امیر قطر درباره درگیری دولت یمن با گروه الحوثی‌ گفت که موضوع خاتمه یافته است. اشاره امیر قطر به توافقی است که بین طرفین درگیر در سال ۲۰۰۸ و با میانجیگری قطر ایجاد شده و باعث آتش‌بس در فوریه گذشته شد. درگیری‌ها در جنوب یمن از سال ۲۰۰۴ تا زمان توقف آن، هزاران کشته و ۲۵۰ هزار آواره بر جای گذاشت.

دولت یمن، ایران را متهم کرده بود که با حمایت از الحوثی و گروهش، سعی دارد شرایط این کشور و مرز یمن با عربستان را دچار تنش کند. یک ماه قبل دولت یمن و گروه الحوثی در دوحه توافق کردند که بر اساس یک جدول زمان‌بندی‌شده، به تعهدات خود عمل کرده و آتش‌بس را تثبیت کنند.

احمدی‌نژاد در این زمینه ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های امیر قطر به نتیجه رسیده و امنیت به‌طور کامل در کشور یمن برقرار شده و یمنی‌ها دست در دست دولت خود به آرامش و استقرار برسند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr کلینتون، ایران را خطری منطقه ای دانست

«نگرانی در مورد ایران افزایش یافته است»

titr احمدی‌نژاد: ‌اسناد ویکی‌لیکس ارزش حقوقی ندارد

«آمریکا این اسناد را منتشر کرده است»

titr سردار صفوی: عراق مانند لبنان از بسیج الگوبرداری کند

«بسیج در جنگ نرم، قدرت برتر ماست»

News English

titr Iran blames Israel after nuclear scientist killed

Also admits Stuxnet worm in Iran’s nuclear program

titr Iranian ‘nuclear scientist’ killed

In two separate explosions in Iran’s capital

titr WikiLeaks: Iran obtained missiles from North Korea

Also trying to learn to build new generation of missiles

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed