Home

آمریکا: مذاکرات صلح مقدمه حمله به ایران نیست

4 Sep 2010

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، این نظر که مذاکرات صلح خاورمیانه مقدمه ای برای حمله نظامی به ایران است را رد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی او جمعه 12 شهریور (سوم سپتامبر) یک روز پس از آغاز گفتگوهای مستقیم بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی، در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون اسرائیل، ایران را “مشکلی بزرگ” در خاورمیانه توصیف کرد.

در این مصاحبه از خانم کلینتون سوال شد که بسیاری در منطقه فکر می کنند که مذاکرات جاری با هدف جلب حمایت کشورهای عرب از حمله نظامی احتمالی علیه ایران برگزار می شود و نظر او چیست؟

وزیر امور خارجه ایالات متحده ضمن رد این دیدگاه، صراحتا اعلام کرد که این گفتگوها “ارتباطی با موضوع ایران ندارد.”

او گفت که “طرح صلح اعراب” که عربستان سعودی و اردن آنرا به پیش می برند بیانگر این طرز فکر رهبران عرب است که مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها باید حل و فصل شود و چنین تحولی برای کل منطقه سودمند خواهد بود.

این در حالیست که مقام های ارشد جمهوری اسلامی هم زمان با برگزاری راهپیمایی “روز قدس” در این کشور، به شدت از مذاکرات واشنگتن انتقاد کرده اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، جمعه خطاب به مقام های فلسطینی مذاکره کننده گفت: “شما حق ندارید در مورد سرنوشت ملت فلسطین که سرنوشت اسلام و ملت های منطقه و به تعبیری سرنوشت همه بشریت است با دشمنان گفتگو کنید.”

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی موافقت کرده اند که گفتگوها را در ظرف یک سال انجام دهند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفته است: “این نوع مذاکرات از مبتذل ‌ترین نوع مذاکرات است و شبیه نمایشی بود که چند نفر پشت میکروفون بیایند و مثلاً ‌برای مسلمانان کاری انجام دهند.”

هیلاری کلینتون در مصاحبه روز جمعه گفت که آمریکا نگران برنامه اتمی ایران و حمایت این کشور از “تروریسم” و گروه هایی است که به گفته او تلاش می کنند ثبات کشورها و منطقه را برهم بزنند.

اما وزیر امور خارجه آمریکا ایران را مشکلی جدی نه فقط برای ایالات متحده بلکه برای کشورهای منطقه دانست و گفت مردم در خاورمیانه پیش از آمریکا نتیجه سیاست های ایران از جمله حمایت از گروه هایی مانند حماس را مشاهده می کنند.

از هیلاری کلینتون سوال شد که آیا این نظر درست است که اساس مذاکرات مستقیم صلح بر این معادله استوار است که ایالات متحده در برابر صلح اسرائیل و فلسطینی ها و تاسیس کشور فلسطین با برنامه اتمی ایران برخورد خواهد کرد؟

وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد که بعضی ها اینطور استدلال می کنند، اما از بیان موضع رسمی و صریح درباره آن خودداری کرد.

او تاکید کرد که ایالات متحده در حال حاضر بر تشدید تحریم ها علیه ایران تمرکز کرده است.

هیلاری کلینتون گفت: “ما در زمینه تحریم ایران پیشرفت کرده ایم. آنها درد این تحریم ها را احساس کرده اند زیرا می بینیم که در تمام تعاملات خود در سراسر دنیا تحت فشار اقتصادی شدید هستند.”

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.