about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

استقبال آمریکا از تحریم‌های جدید ژاپن علیه ایران

۱۳ شهریور ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

وزارت امورخارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه مشترکی، از اقدام ژاپن در جهت اجرای تحریم های شورای امنیت علیه ایران استقبال کردند.

به گزارش رادیو فردا،‌ ایالات متحده از تحریم های تازه ژاپن علیه ایران که در واقع اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ سازمان ملل است استقبال کرده و گفته است: چنین اقدامی گام چشمگیری در جهت مبارزه با گسترش و تولید سلاح های اتمی در جامعه بین المللی است و از ساخت چنین سلاح هایی توسط ایران جلوگیری می شود.

دولت ژاپن روز جمعه تحریم های تازه ای را علیه ایران تصویب کرد. این تحریم ها شامل مسدود کردن دارایی‌های ۸۸ شرکت، ۱۵ بانک و ۲۴ نفر می‌شود. این کشور پیش از این نیز در چارچوب اعمال تحریم علیه ایران، دارایی‌های ۷۵ شرکت و ۴۱ نفر را مسدود کرده‌بود.

در بیانیه مشترک وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا آمده است:«ژاپن با این اقدام به سایر کشورهای مسئولیت پذیری همچون اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا و نروژ پیوسته است. کشورهایی که به خاطر سر پیچی ایران از تعهدات بین المللی اش به اجرای تحریم های خود علیه تهران اقدام کرده اند.»

در خردادماه سال جاری شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران را تصویب کرد. به دنبال تصویب این قطعنامه، آمریکا، اتحادیه اروپا، استرالیا و کانادا تحریم های مضاعفی را علیه ایران اعمال کردند.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد دستیابی به تکتولوژی ساخت سلاح اتمی است. ایران با رد این اتهام می گوید برنامه هسته ای این کشور برای تامین انرژی است.

در بخش دیگری از بیانیه مشترک وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: «ما به ویژه این اقدام ژاپن که شماری از نهادها و افراد ایرانی را که در ارتباط با برنامه هسته ای ایران هستند مورد تحریم قرار داده تحسین می کنیم، از جمله شماری از بانک های ایران همچون بانک ملت، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، و خطوط کشتیرانی ایران.»

در بیانیه مشترک دو وزارتخانه آمریکا همچنین تصریح شده است: «این تحریم ها همراه با کنترل مالی ژاپن در مورد تمام معاملات مالی اش با ایران، ممنوعیت انتقال اقلامی که مصارف دو گانه و یا اقلام حساسی که می تواند کاربرد در تولید تسلیحات هسته ای داشته باشد، همین طور سرمایه گذاری و یا فروش تکنولوژی مربوط به بخش انرژی همه وهمه انزوای ایران را در نظام مالی بین المللی، و صنعتی تعمیق می بخشد.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «چنین اقدامی از سوی ژاپن، نهادهای بانکی و بازرگانی این کشور را نیز از اقدامات مداوم و غیر- قانونی ایران محفوظ نگاه می دارد.»

در این بیانیه مشترک همچنین با اشاره به روابط گسترده تجاری ایران و ژاپن تصریح شده است:«بدون تردید تصمیم ژاپن دایر بر اجرای کامل قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد بدون هزینه نخواهد بود.»

در بخش دیگر این بیانیه آمده است:«اقدام ژاپن درواقع بیانگر رای جامعه جهانی است که رهبران ایران را با این گزینه روبرو می کند: یا به تعهدات بین المللی خود عمل می کند تا از منافع سودمند آن در پیوستن به جامعه جهانی بهره گیرید ویا این که به عدم پذیرش مسولیت های خود ادامه داده و با انزوای روز افزون و پیامدهای آن روبرو می شود.»

این بیانیه می افزاید:ما کوشش های بی سابقه ای را برای تعامل با ایران به کار برده و هنوز هم برای حل مساله فعالیت های هسته ای ایران و رفع نگرانی های جامعه بین المللی، خود را به تلاش های دیپلماتیک متعهد می دانیم. ولی براین باوریم که فشارهای بیشتر بر ایران بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. ما از سایر کشورها می خواهیم تا با پیروی از ژاپن و با به کارگیری تدابیر شدیدی، از تلاش های بین المللی علیه ایران پشتیبانی کنند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr صدور حکم سنگین برای جعفر پناهی

پناهی به شش سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از ساختن فیلم محکوم شد

titr تایید مرگ هفت نفر در زلزله جنوب ایران؛ صدها نفر زیر آوار

زلزله 5/6 ریشتری در استان کرمان

titr آیت‌الله خامنه‌ای: ایران نتیجه دادگاه حریری را نخواهد پذیرفت

دادگاه بین‌المللی فرمایشی است

News English

titr At least seven killed in Iran earthquake

A higher death toll is expected

titr Iran sentences director Jafar Panahi to six years

Also banned from making films for 20 years

titr Iran central bank repatriating foreign bank deposits

Indicating concerns about sanctions

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed