Home

احمدی‌نژاد: آمریکا به اسراییل اجازه حمله به ایران را نمی‌دهد

21 Aug 2010

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران، به روزنامه “الشرق” قطر گفت که تهران آماده توقف غنی‌سازی با غلظت بالا و مذاکره با آمریکاست. وی ضمن اشاره به مسائل خاورمیانه گفت که ایران نگران آینده عراق در غیاب نیروهای آمریکایی نیست.

به گزارش دویچه‌وله، در پی افزایش تهدید به حمله نظامی علیه ایران در سایه راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه قطری “الشرق” که روز شنبه (۲۱ اوت / ۳۰ مرداد) منتشر شد، گفت که اگر اسراییل بخواهد به ایران حمله نظامی کند، آمریکا مانع آن خواهد شد.

وی در مورد پاسخ ایران به این حمله نظامی احتمالی گفت که ایران در بالاترین سطح از آمادگی قرار دارد و گزینه‌های پاسخ‌دهی آن، محدود به منطقه خاصی نمی‌شود بلکه «تمامی کره زمین» را در برمی‌گیرد.

قرار است که نیروگاه هسته‌ای بوشهر روز شنبه با حضور سرگئی کرینکو، رییس سازمان انرژی اتمی روسیه، افتتاح شود. به موازات این رخداد، ضربآهنگ تهدید نظامی علیه ایران به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

در همین زمینه، جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، هفته‌گذشته خطاب به اسراییل گفته بود که این کشور تنها هشت روز برای حمله نظامی به ایران با هدف ممانعت از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر فرصت دارد. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ به این تهدیدها تاکید کرده بود که در صورت بروز حمله نظامی، پاسخ ایران مناطق زیادی در جهان را در برخواهد گرفت.

احمدی‌نژاد خطاب به اسراییل گفت که آنها به طور قطع می‌دانند واکنش ایران به هرگونه عملیات نظامی چگونه خواهد بود، به خصوص اگر این اقدام از طرف اسراییل باشد؛ چون «اسراییل در حال زوال است».

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از مصاحبه خود در مورد شرایط عراق پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور و نگرانی‌های فزاینده از بروز خشونت در غیاب آمریکایی‌ها اظهار نظر کرد. وی گفت که ایران به هیچ وجه نگران آینده عراق نیست، زیرا «مشکل امنیت در عراق به خاطر حضور نظامی آمریکا در این کشور است».

احمدی‌نژاد افزود که تهران با تمامی گروه‌های عراقی در ارتباط دوستانه بوده و بر این باور است که عراقی‌ها قادر به برقراری امنیت در کشورشان هستند. وی در پاسخ به اتهاماتی که به ایران در زمینه دخالت در امور داخلی عراق وارد شده، گفت که آمریکایی‌ها حجم بالایی از نیرو را وارد عراق کردند و با این حال ایران را متهم به حکمرانی بر عراق می‌کنند که این امر «نوعی شکست برای آمریکا تلقی می‌شود».

در راستای جدول زمانی دولت باراک اوباما برای خاتمه جنگ در عراق، هفته گذشته آخرین نیروهای نظامی ـ عملیاتی آمریکا، خاک عراق را ترک کردند. قرار است تا سال ۲۰۱۱ باقی سربازان آمریکایی در عراق که مسئولیت برقراری و حفظ امنیت را بر عهده دارند نیز خاک این کشور را ترک کنند.

این در حالیست که مسئولان عراقی طی ده روز گذشته چند بار از آمریکا خواسته‌اند در عقب‌نشینی از عراق تجدیدنظر کند، چون نیروهای امنیتی عراق قادر به حفظ امنیت کشور در غیاب آمریکا نیستند. در آخرین اظهارنظر از این دست، هفته گذشته رییس ستاد ارتش عراق گفت که در صورت خروج نیروهای آمریکایی از عراق، این کشور به صحنه آشوب و تنش تبدیل می‌شود، زیرا نیروهای امنیتی عراقی هنوز آمادگی مطلوب را برای حفظ امنیت کشور ندارند.

محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت که ایران آماده است برای بهبود شرایط در افغانستان و همچنین «تصحیح سیاست‌های آمریکا در این کشور» با واشنگتن همکاری کند. وی در مصاحبه دیگری که روز جمعه با روزنامه ژاپنی “یومیوری شیمبون” انجام داده بود، اعلام کرد که مذاکره با غرب و آمریکا در ماه سپتامبر شروع خواهد شد. اما کاخ سفید هفته گذشته پیشنهاد احمدی‌نژاد برای مذاکره با باراک اوباما را رد کرده بود.

تاکید مجدد احمدی‌نژاد بر آمادگی ایران برای همکاری و مذاکره با آمریکا، در حالی صورت می‌گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به پاسخ آمریکا گفته بود که ایران کشوری اهل مذاکره است، اما هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد کرد.

احمدی‌نژاد در مصاحبه با “یومیوری شیمبون” اعلام کرد که ایران آماده است غنی‌سازی با درجه خلوص بالا را متوقف کند. در عین حال آیت‌الله خامنه‌ای روز پنج‌شنبه غنی‌سازی را حق ایران خوانده و اعلام کرده بود که ایران به هیچ وجه قصد توقف غنی‌سازی اورانیوم را ندارد.

در حالی که شایعاتی در لبنان مبنی بر استفاده ایران از حزب‌الله و گروه‌های فلسطینی برای پاسخ به تهدیدات اسراییل علیه ایران به گوش می‌رسد، احمدی‌نژاد در مصاحبه با “الشرق” ارتباط ایران با حزب‌الله را یک «حمایت معنوی» خواند. وی در این رابطه گفت که حزب‌الله گروهی مستقل است و تهران از حزب‌الله و هر جنبش دیگری که علیه اسراییل فعالیت می‌کند، حمایت کرده، ولی این حمایت بدان معنی نیست که آنها دستورات تهران را اجرا می‌کنند.

با افزایش تنش‌های کلامی در لبنان، به خصوص پس از درگیری مرزی میان نیروهای اسراییلی و لبنانی که منجر به کشته شدن چهار نفر شد، گروه‌های سیاسی مخالف ایران در لبنان، حزب‌الله را متهم کرده‌اند که مجری سیاست‌های ایران در این کشور است و هر لحظه ممکن است به خاطر حفظ منافع ایران، لبنان را وارد جنگ با اسراییل کند.

احمدی‌نژاد در این زمینه گفت که رابطه ایران با لبنان مشخص است و مردم لبنان مستقل بوده و اکثریت آنها طرفدار ایران هستند. وی در پیشنهادی برای شکستن محاصره نوار غزه ضمن تاکید بر اینکه در این زمینه همکاری نزدیکی میان ایران و قطر جریان دارد، گفت که تعدادی از کشتی‌ها می‌توانند از مناطق مختلف جهان به سمت غزه حرکت کنند تا محاصره نظامی اسراییل علیه نوار غزه را بشکنند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran Presidential Candidate Vows to Resist West - ABC News
  • Iran arrests MKO agents on mission to sabotage election - Press TV
  • REFILE-Glencore says Iran metals swap deals did not violate sanctions - Reuters
  • Discord Over Iran Role Shows Hurdles to Peace Talks on Syria (1) - Businessweek
  • UN Nuke Agency's Iran Probe Driven by US-Led Intel - ABC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها