Home

بزرگ‌ترین بازداشت گروهی در تاریخ ایران

1 Mar 2010

با گذشت نزدیک به سه هفته از تظاهرات بیست و دوم بهمن، خبرها حاکی از آن است که بزرگ‌ترین بازداشت دسته‌جمعی تاریخ ایران در این روز رخ داده است.
وبسایت جنبش راه سبز (جرس) از آمار بی‌نظیر بازداشت معترضان در 22 بهمن گذشته در تهران خبر داد.
به گزارش این سایت، نیروی انتظامی تهران بزرگ تعداد بازداشت‌شدگان در این روز را رقم “دوهزار نفر” شمارش کرده و این آمار با آمارهای منتشر شده در بولتن‌های خبری نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بسیج، وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای ذی‌ربط هم‌خوانی دارد.

از سوی دیگر، دبیرکل حراست فرمانداری تهران از جمع‌آوری 500 هزار نفر از شهرستان‌های اطراف تهران در تظاهرات 22 بهمن پرده برداشت.
به گزارش وب‌سایت میزان خبر (نزدیک به نهضت آزادی ایران)، آقای قاسمی در ضیافت شام خانواده کارمندان حراست فرمانداری پایتخت گفته است: “از آنجا که نیاز به لشکر انسانی عظیمی داشتیم تا سبزها جرات ابراز وجود نکنند، با پیشنهاد ما مراسم راهپیمایی ۲۲بهمن امسال در کلیه شهرستان‌های کلیدی استان تهران مثل کرج، ورامین، ساوجبلاغ، پاکدشت، رباط کریم، شهریار، ملارد و دماوند لغو و عزیزان را به تهران آورده و ساماندهی کردیم و خوشبختانه با مدیریت بی‌نظیر فرمانداری‌های این شهرستان‌ها جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر در مسیر پخش و فتنه‌گران را تعجب‌زده کردیم”.

این مقام امنیتی در تجلیل از این حرکت گفت: “اگر این سازماندهی درست اتفاق نمی‌افتاد، تهران مانند 25 خرداد به دست طرفداران جنبش سبز فتح می‌شد”.

چندی پیش از انتشار این اخبار، میر حسین موسوی در مصاحبه با وب‌سایت کلمه، راهپیمایی بیست و دو بهمن را “مهندسی شده” و “محصول فضای امنیتی و ارعاب” توصیف کرد. این در حالی‌ست که رسانه‌های رسمی دولت ایران این راهپیمایی را پایان جنبش سبز خوانده و حضور سبزها را ضعیف و شکست خورده خوانده‌اند.

موسوی در آن گفتگو تصریح کرده است: “اینگونه مهندسی اجتماعات نه تنها افتخاری ندارد، بلکه شبیه همان ذهنیت استبدادی و رویه‌های پیش از انقلاب است. در زمان پهلوی‌ها هم اگر کارمندی در تجمعات مورد نظر آنها شرکت نمی‌کرد، دچار مشکل می‌شد”.

 
Tehran Review
| Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.