Home

وزیر خارجه و رئیس‌جمهور آمریکا، خواستار آزادی سه زندانی آمریکایی در ایران شدند

31 Jul 2010

Font Size + | - Reset

در آستانه یکمین سال بازداشت سه کوهنورد آمریکایی که از یک سال پیش در زندان اوین بازداشت هستند، وزير امور خارجه آمريکا و رئیس جمهور آن کشور، از مقامات جمهوری اسلامی خواستند، که سه تبعه آمريکايی فوق الذکر را آزاد کنند.

همزمان دهها تن همراه با خانواده های سه کوهنورد آمریکایی، در مقابل دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در نیویورک دست به تجمع زدند.

شين باور و جاشوا فتال، ۲۷ ساله، به همراه سارا شورد، ۳۱ ساله، در نهم مرداد ۱۳۸۸(۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹)، به اتهام ورود غيرمجاز در منطقه مرزی ايران و عراق بازداشت و بعد از چند ماه، از سوی مقامات جمهوری اسلامی به جاسوسی متهم شدند.

به گزارش رویترز، هيلاری کلينتون روز جمعه با انتشار بیانیه ای، مجددا خاطرنشان کرد “ما از ايران خواستار آن هستیم که اقدامی درست انجام دهد و اجازه دهد اين سه تبعۀ جوان آمريکا، به خانه و نزد خانواده خود مراجعت کنند.”

همزمان باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، خواهان آزادی سه آمریکایی زندانی در ایران و تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف بی آی شد، که از چند سال پیش در جزیره کیش واقع در جنوب ایران ناپدید شده است.

اوباما خاطرنشان کرد “سارا، شین و جاش ابدا جرمی مرتکب نشده اند. آنها مشغول کوهنوردی در نواحی مرزی ایران و عراق بودند که دستگیر و زندانی شدند. اما یک سال است که محبوس بوده اند که باعث غم و اندوه شدید و بلاتکلیفی آنها، خانواده ها و عزیزانشان شده است.”

وزیر خارجه و دولت آمریکا، طی یکسالی که از بازداشت این سه آمریکایی گذشت، بارها از مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی آنان شده بودند .

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، خانواده‌های اين سه کوهنورد آمريکايی، روز جمعه در آستانه يکمين سال بازداشت فرزندانشان، در مقابل دفتر نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد (در نيويورک)، دست به تجمعی اعتراضی زدند. و همزمان دهها نفر دیگر، در حمايت از اين خانواده ها با در دست داشتن پلاکاردهايی در مقابل دفتر نمايندگی ایران در نيويورک تجمع کردند.

لورا فتال، مادر جاش فتال، در این تجمع گفت “فرزند بیگناهم به همراه دو دوستش طی دوازده ماه گذشته در زندان و زير فشارهای روانی بسيار بدی قرار داشته و رنج می کشند و اکنون زمان آن فرا رسيد که به خانه برگردند.”

و سيندی هيکی، مادر شین باور نيز، بازداشت های این سه تن را “سياسی” و”ناعادلانه” خواند و آنرا محکوم کرد.

بنا به همین گزارش، نورا شورد، مادر سارا شورد می گوید به رغم آن که در دخترش علایم مقدماتی سرطان رحم دیده شده و غده نامعینی هم در سینه دارد، هیچ نشانی از این که در زندان تحت مراقبت‌های کافی قرار گرفته باشد وجود ندارد.”

مقامات ايران در روزهای آخر ارديبهشت امسال، به مادران اين سه شهروند آمريکايی اجازه داد تا به ایران سفر کرده و با فرزندان‌شان ديدار داشته باشند و از آن زمان به بعد، خبری از آنهادر دست نیست.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Freedom of religion scarce in Iran, China - Washington Times
  • Will Israel bomb Iran because of nuclear threat? - BBC News
  • Could This Be Obama's Iran-Contra? - Bloomberg
  • Iran's 'Zahra' Tells Alternate Tale Of Presidential Campaign - NPR (blog)
  • In Iran, disputes over foreign policy divide presidential candidates - Washington Post