Home

کدیور خواستار استیضاح خامنه‌ای شد

19 Jul 2010

Font Size + | - Reset

محسن کدیور پژوهشگر دینی و استاد مهمان در دانشگاه ایالت کارولینای آمریکا در نامه سرگشاده و شصت صفحه‌ای خود به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، از وی خواست تا سید علی خامنه‌ای رهبر ایران را در مجلس خبرگان استیضاح و سپس عزل کند.

کدیور در نامه خود که روز یک‌شنبه (۱۸ ژوئیه/۲۷ تیر) منتشر شده، با جمع‌آوری مستنداتی گفته است که رهبر ایران با تخلف از قانون اساسی مانع از نظارت خبرگان بر عملکرد خود و نهادهای تحت نظارتش می‌شود.

در بخشی از نامه کدیور آمده است که آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با نظارت بر عملکرد خود مخالفت کرده و این در حالی بوده که برخی از مسئولین بلندپایه نظام از جمله محمد یزدی و احمد جنتی با این امر مخالف هستند.

کدیور در نقل قولی از احمد جنتی دبیر شورای نگهبان می‌نویسد: «اگر بنا باشد که خبرگان فقط کسب خبر کند و بررسى کند که آیا شرایط رهبری وجود دارد یا نه، فایده‌اى ندارد. کار شبه لغوى است که قانون اساسى برعهده مجلس خبرگان گذاشته است».

وی همچنین در مورد مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای با نظارت خبرگان بر نهادهای زیر نظر رهبری می‌نویسد: «زمانی که مجلس خبرگان نظارت خود را بر برخی نهادهای منصوب رهبری آغاز می‌کند و مسئول آن نهاد را جهت دادن گزارش به مجلس خبرگان دعوت می‌کند، این مسئله با مخالفت دفتر رهبری مواجه می‌شود و مشخص می‌شود از نظر مقام رهبری نظارت بر مجموعه تحت امر ایشان جزء وظائف خبرگان نیست».

کدیور در این بخش به مصاحبه‌ای از هاشمی رفسنجانی که در تابستان ۱۳۵۸ با مجله حکومت اسلامی صورت گرفته اشاره می‌کند و به وی یادآور می‌شود که در آن مصاحبه گفته است: «مجلس خبرگان فرضش بر این بود که هر چیزى که به رهبرى مربوط مى‌شود را پیگیرى کند، مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، نیروهاى مسلح و هر چه که تحت امر رهبرى است. اینها به مجلس خبرگان فراخوانده شوند و گزارش کارهاى خودشان را به خبرگان بدهند و خبرگان هم سؤال کنند و آنها هم توضیح بدهند و احیاناً اگر اشکال و ایرادى هم بود، در همان جلسه مطرح شود تا همه در جریان قرار بگیرند و این به صورت قانون در آمد. اما وقتى بعضى از این نهادها دعوت شدند که در جلسه خبرگان حضور پیدا کنند تا گزارش عملکردهاى خودشان را بدهند، دفتر رهبرى مانع حضور آنها در خبرگان شد و اظهار داشتند که رهبرى نظرشان این است که این موضوع جزء وظایف خبرگان نیست».

این استاد دانشگاه در نامه سرگشاده خود احمد جنتی را نیز از مخالفان نظر رهبر بر عدم دخالت خبرگان بر عملکرد وی خواند. کدیور در این زمینه به مصاحبه‌ای از جنتی با مجله حکومت اسلامی اشاره می‌کند که در آن با شرح مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای با نظارت خبرگان بر نیروهای مسلح گفته بود: «در مورد نیروهاى مسلح فرمودند: اصلاً حرفش را نزنید، براى این که در نیروهاى مسلّح امکان این که کسى تحقیق و سؤال کند، نیست. نیروهاى مسلّح جاى این حرف‌ها نیست. مگر مى‌شود کسى در میان نیروهاى مسلّح وارد شود و راجع به مسائلى ایجاد شبهه کند؟».

محسن کدیور در پایان نامه خود با شرح تخلفات قانونی آیت‌الله خامنه‌ای، وی را «بزرگ‌ترین برانداز جمهوری اسلامی» خوانده و او را متهم به «استبداد»، «ظلم» و «قانون‌شکنی» کرده است.

وی همچنین خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت: «اگر شما به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری از اهرم‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی نتوانید برای خروج از این مخمصه راهی بیاندیشد، معنایش این خواهد بود که به این گزاره تلخ نزدیک شده‌ایم که جمهوری اسلامی از طریق قانونی اصلاح‌ناپذیر است».

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Report: Iran, Sudan using US-made monitoring tools - USA TODAY
  • Iran launches 'national email service' - The Guardian
  • Tehran-Moscow military relations at appropriate evel: Iran Navy cmdr. - Press TV
  • Iran condemns terrorist bomb attack in southern Beirut - Press TV
  • Iran welcomes Syrian opposition's truce offer during Ramadan - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها