Home

بدهی 127 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها، شرکت‌ها و کشورهای خارجی

6 Jul 2010

دولت محمود احمدی‌نژاد با وجود هزینه‌‌کرد 256 هزار میلیارد تومانی در 4 سال گذشته، بدهی‌های سنگینی به سازمان‌ها، شرکت‌ها و کشور‌های خارجی دارد که رقم دقیق این بدهی‌ها به127 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

بدهی‌های بانکی با رقم 546 هزار میلیارد ریال بزرگترین بدهی دولت و شرکت‌های دولتی محسوب می‌شود.

آخرین گزارش بانک مرکزی که ذیل گزیده آمارهای اقتصادی در بخش پولی و بانکی منتشر شده است بدهی دولت احمدی‌نژاد به بانک‌ها و بانک مرکزی را در پایان بهمن ماه 1388 بیش از 546 هزار و 15 میلیارد ریال ثبت نموده است.

براساس این گزارش بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک‌ها در بهمن‌ماه 88 با 21 درصد افزایش نسبت به بهمن‌ماه 1387 به 546015 میلیارد ریال افزایش یافته است؛ درحالی‌که بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی در پایان بهمن 1387 حدود 451200 میلیارد ریال بوده است.

بدهی‌های خارجی دولت نیز حدود 23 میلیارد دلار معادل 230 هزار میلیارد ریال است.

مجموع بدهی‌های دولت احمدی‌نژاد حدود 127 هزار میلیارد تومان است؛ درحالی که بودجه امسال حدود 60 هزار میلیارد ریال کسری دارد یعنی مصارف دولت بیش از درآمدهای آن است که به این ترتیب دولت نه توان پرداخت بدهی‌های خود را خواهد داشت و حتی به فرض نداشتن بدهی، توان کنترل درآمدها و مخارج خود را نیز ندارد. مخارج دولت احمدی‌نژاد در سال 87 حدود 78 هزار میلیارد تومان بوده که بر اساس لایحه بودجه در سال 89 با بیش از 60 درصد افزایش به حدود 129 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

این گزارش می افزاید: نکته مهمتر بازپرداخت این بدهی‌ها ست که به کندی انجام می‌شود در حالی که سال به سال بر رقم بدهی‌های دولت افزوده می‌گردد و هرساله دولت با حجم زیادی کسری بودجه مواجه می‌شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.