Home

مصباح یزدی: یکی از ویژگی‌های دولت قوه قاهره است

4 Jul 2010

عضو مجلس خبرگان، با بیان اینکه “یکی از ویژگی‌های دولت قوه قاهره است”، گفت: “دولت قدرت اجرای قانون است و فقط کارش فرهنگی نیست، بلکه شان و وظیفه وجودی دولت این است که مقررات را در مقابل متخلفین اجرا کند، چه امنیتی، و چه غیر امنیتی.”

به گزارش ایسنا، محمدتقی مصباح یزدی، رییس موسسه امام خمینی در قم، طی دیدارجمعی از دانشجویان بسیجی شرکت کننده در «طرح ولایت و اردوهای جهادی»، با اشاره به طرح عفاف و حجاب گفت: “هنگامی که این مساله مطرح می‌شود عده‌ای می‌گویند مگر می‌شود با مردم مبارزه کرد و با استناد به آیه لااکراه فی الدین، می‌گویند دین برای فشار نیست، بلکه حضرت علی با تازیانه وارد بازار می‌شد و اگر از کسی خلافی سر میزد وی را تازیانه زده و تعزیر می‌کرد.”

مصباح ادامه داد: “اسلام برای همه امور برنامه دارد و برنامه‌ای را برای کیفر نیز در نظر گرفته است. مگر جامعه تنها معطوف به کار امنیتی با سلاح و کار فرهنگی با نرمی است؟ پس در این میان با تخلفات قانونی چگونه باید برخورد کرد؟ کسی که در مقابل قانون ایستادگی می‌کند باید با وی مقابله کرد مساله چه امنیتی باشد و غیر امنیتی.”

رییس موسسه امام خمینی در قم با بیان این‌که “دولت قدرت اجرای قانون است” تاكید كرد: دولت که فقط کارش فرهنگی نیست، کار فرهنگی جای خود اما شان و وظیفه وجودی دولت این است که مقررات را در مقابل متخلفین اجرا کند و یکی از ویژگی‌های دولت قوه قاهره است.

عضو مجلس خبرگان گفت “این صحیح است که اگر کسی در زیرزمین خانه خود مشروب خورد نباید وارد حریم این شخص شد، اما اگر کسی در خیابان عربده کشی کرد نیز برخی می‌گویند دولت فقط باید نصیحت کند. این‌گونه نیست؛ چراكه باید این شخص را دستگیر و زندانی کرد. ”

مصباح با بیان این قرائت دینی که “اگر پسر و دختری عمل منافی عفت انجام دادند باید در حضور مردم به آن‌ها صد تازیانه زد”، گفت “سپس سفارش شده است که مبادا تحت تاثیر عاطفه قرار بگیرید و این نشان می‌دهد که اجرای احکام جای اعمال عاطفه نیست، بلکه باید قاطعانه برخورد کرد. ”

مصباح‌یزدی با بیان این‌که انقلاب اسلامی برای اجرای احکام ا لهی در جامعه بوده است” گفت: اگر هدف ما اجرای دینی بود که در کلیسا‌ها و معابد برقرار است، پس برای چه انقلاب کردیم.

وی گفت: متاسفانه بسیاری از متدینین، نخبگان و انقلابیون ما باورشان نیست که قلمرو دین کجاست، زیرا تحت تاثیر فرهنگ غربی هستند و اگر ما بخواهیم اصلاحاتی را به وجود بیاوریم، اول باید مشخص کنیم که جایگاه دین کجاست.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.