Home

هشدار زهرا رهنورد درباره «شرایط بحرانی» زندانیان سیاسی در ایران

4 Jul 2010

زهرا رهنورد روز شنبه با انتشار بیانیه‌‌ای با بیان این که در شرایط کنونی زندان‌ها در ایران میزبان «نخبگان علمی، دانشجویان، استادان، روزنامه‌نگاران، المپیادی ها و طرفداران حقوق بشر» هستند، نسبت به ظلم‌هایی که به زندانیان سیاسی روا داشته می‌شود، هشدار داده است.

همسر میرحسین موسوی، که پیشتر نیز با انتشار بیانیه‌هایی خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده بود، یک بار دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌ است، بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری را آزاد کنند.

زهرا رهنورد در بیانیه خود با بیان این مقام‌های مسئول باید به جای زندانی کردن این افراد به آنها جایزه حقوق بشر بدهند، در این باره نوشته است:« زندان‌ها باید افتخار کنند که همنشین نیکان و پاکانی شده‌اند که فقط خواهان آزادی، دمکراسی، عدالت و سر افرازی انسان بوده‌اند و دغدغه‌ای ندارند جز سعادت ملت.»

وی آنگاه خطاب به رهبران جمهوری اسلامی آورده است: « آنچه را که بر خود نمی‌پسندید بر این فرزندان غیور ملت نپسندید، زندانیان را آزاد و تا تحقق روند آزادی مضیقه‌هایی را که بر آنان می‌رود ، برطرف کنید.»

همسر میرحسین موسوی در ادامه با اشاره به نگرانی خانواده‌های زندانیان سیاسی نسبت به وضعیت آنها در زندان افزوده است: « اینک به فهرستی از مظالمی که بر زندانیان روا می‌رود اشاره می‌کنم و به حاکمیت هشدار می‌دهم شما هم خودتان خانواده، خواهر، مادر، پدر، فرزند و برادر دارید.»

وی در باره وضعیت غذای زندان‌های ایران و پیامدهای آن برای زندانیان نوشته است: « بسیاری از عزیزان زندانی دچار بیماری و یا ضعف مفرط جسمی شده‌اند. چرا که کیفیت غذای زندان بسیار بد و میوه و سبزی در اختیارشان قرار نمی‌گیرد.»

خانم رهنورد با اشاره به این که ایجاد محدودیت برای زندانیان سیاسی برای دیدار با اعضای خانواده باعث افزایش فشارهای روانی بر آنها و خانواده‌هایشان شده افزوده است: «خانواده های زندانیان مجبورند که برای بیست دقیقه ملاقات حضوری با عزیزانشان رنج رفت وآمد به دادستانی تهران را تحمل کنند و بارها به آنجا مراجعه و در گیر و دار بوراکراسی اداری برای گرفتن اجازه از دادستان تهران برای ملاقات گرفتار شوند. چرا دادستان تهران اجازه نمی‌دهد زندانیان طبق آیین نامه داخلی زندان‌ها به طور مرتب با عزیزان خود ملاقات حضوری داشته باشند؟»

همسر میرحسین موسوی همچنین با اشاره به این که شماری از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات به زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند، از این زندان با عنوان «یکی از زندان‌های مخوف و دور از دسترس خانواده‌ها با شرایط بسیار بد» یاد کرده و انتقال زندانیان سیاسی به این زندان را «ظلمی مضاعف» در حق آنها خوانده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.