Home

امام جمعه تهران: وکلا از کسانی که ذی‌حق نیستند دفاع نکنند

3 Jul 2010

محمد امامی کاشانی، خطیب موقت جمعه تهران می‌گوید: «دفاع از باطل حرام است و وکلای دادگستری تنها باید از حق دفاع کنند.»

به گزارش خبرگزاری فارس وی به وکلای دادگستری هشدار داد: «وقتی پرونده را مطالعه و بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند مراجعه‌کننده به آن‌ها ذی‌حق نیست، نباید از آن دفاع کنند.»

محمد امامی کاشانی در ادامه خطبه‌های جمعه این هفته که در آستانه هفته قوه قضائیه در ایران است، گفت: «در دستگاه قضایی ایران قاضی‌هایی هستند که تحت تاثیر شرایط قرار گرفته و توصیه‌پذیرند و به عدالت حکم نمی‌کنند.»

وی با بیان اینکه کسی نباید به قاضی توصیه کند و یا به او «دستور» دهد، از «تطمیع» برخی قضات دادگستری اظهار تاسف کرد.

امام جمعه موقت تهران افزود: «کسی حق ندارد مطلبی را به قاضی تحمیل کند، قاضی باید آزاد باشد تا بتواند حکم خدا را اجرا کند.»

برخی مخالفان دولت می‌گویند که وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی بر روند صدور حکم قضایی در پرونده‌های سیاسی اعتراضات یک سال گذشته نظارت دارند و برخی احکام سنگین تحت فشار بازجوهای پرونده صادر شده‌است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، چندی پیش با انتشار گزارشی از نفوذ نیروهای امنیتی در روند قضایی متهمان سیاسی گفت که نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت، ملاقات و نیز هنگامی که قاضی پرونده وثیقه برای متهمین صادر می‌کند به نقض قانون پرداخته و «فراتر از وظایف خود» رفتار می‌کنند.

این گزارش برگزاری «دادگاه‌های نمایشی، استفاده از پروژه اعتراف‌گیری برای متهم ساختن زندانیان سیاسی، احکام غیرمتناسب با جرم و صدور وثیقه‌های غیرمتناسب برای زندانیان سیاسی» را نتیجه نفوذ نیروهای امنیتی بر دستگاه قضایی عنوان کرده بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.