Home

انتقاد از نوکیا زیمنس در همایش ایران در بروکسل

2 Jul 2010

روز یکم ژوییه 2010، همایشی با نام «نقش تازه‌ی سیاسی اینترنت و تلفن همراه: نمونه‌ی ایران» با حضور ده‌ها نفر از تحلیلگران، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی و اروپایی در پارلمان اروپا واقع در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد.

رادیو زمانه از این نشست گزارش داد که گروهی از سخنرانان و دیگر حاضران از آقای بن روم، نماینده شرکت نوکیا ـ زیمنس در مورد تجهیزاتی که این شرکت در اختیار دولت ایران قرار داده ‌است، خواستار توضیح شدند.

در سال ۲۰۰۸، قرارداد مشترک شرکت‌ نوکیا ـ زیمنس با ایران این امکان را به دستگاه‌های مخابراتی و امنیتی ایران داد تا پیام‌های مخالفان را مهار و شنود کنند.

به گفته برخی حاضران، فروش این تجهیزات به دولت ایران موجب به زندان افتادن و کشته شدن شمار زیادی از معترضان شده‌است.

آقای روم در پاسخ به اعتراض‌ها گفت که «نوکیا ـ زیمنس به صورت عادی اطلاعات ردیابی را در اختیار دولت‌هایی که بخواهند می‌گذارد و این تجهیزات نیز ابتدا بدون شناخت دقیق از ماهیت دولت ایران در اختیار این دولت قرار گرفته ولی در سال ۲۰۰۹ با پی بردن از عملکرد دولت ایران، شرکت نوکیا تحویل این دستگاه‌ها را به ایران قطع کرده‌است.»

در ادامه، رضا ولی‌زاده، خبرنگار پیشین صدا و سیما که ایران را ترک کرده، به شدت به نوکیا ـ زیمنس اعتراض کرد و سخنان نماینده آن را شرم‌آور خواند. آقای ولی‌زاده همچنین دولت آلمان را آگاه از این جریان دانست و خواستار عذرخواهی دولت این کشور از ملت ایران شد.

امید معماریان، پژوهشگر کمپین بین‌المللی حقوق بشر و از دیگر روزنامه‌نگاران ایرانی حاضر در نشست نیز، چندین پیشنهاد را در زمینه بهبود وضعیت رسانه‌ای ایران به پارلمان اروپا ارائه کرد؛ فشار به دولت ایران برای متوقف کردن ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های رسانه‌ای و فشار به شبکه‌های دولتی تلویزیونی ایران که در خارج از کشور آزادانه به فعالیت مشغولند ار جمله این پیشنهادها بودند.

امید معماریان تشدید تحریم‌ها مانند تحریم‌های اخیر بنزین از سوی آمریکا را «به ضرر مردم ایران» دانست و پیشنهاد محدودیت سفر برای مقام‌های جمهوری اسلامی در میان کشورها را داد.

بارابارا لوخبیهلِر، مدیر هیأت مربوط به ایران در پارلمان اروپا در بخشی از این هماش، اظهار داشت که «همبستگی عظیمی در منطقه با مسائل ایران وجود دارد» و از حضور گسترده ایرانیان و غیر ایرانیان در این نشست ابراز خوش‌حالی کرد.

دنی کوهن-بنْدیت، نایب‌رئیس حزب سبزها که سخنران آغازین این سمینار بود وجود اینترنت در ایران را با چین مقایسه کرد و اظهار داشت که «اینترنت در چین هم باعث شده دولت نتواند آزادی‌ها را به طور کامل سرکوب کند.»

در بخشی دیگر، رضا معینی، مدیر بخش ایران گزارشگران بدون مرز، ورود اینترنت به ایران را با ورود تلگراف به کشور مقایسه کرد و اظهار داشت که «اینترنت و تلگراف هر دو از بابت منافع داخلی و خارجی، درگیری و چالش به‌وجود آورده‌اند.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.