Home

حمایت عربستان و آمریکا از محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران

1 Jul 2010

ملک عبدالله پادشاه عربستان، روز گذشته، سه‌شنبه در حالی که در کاخ سفید مهمان باراک اوباما بود درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی شدید کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی دراین دیدار «حمایت قوی» خود را از تلاش‌های بین‌المللی برای محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای ایران ابراز کردند.

به گزارش رویترز ، نگرانی این دو رهبر در حالی مطرح می‌شود که غرب معتقد است در برنامه‌های هسته‌‌ای ایران نوعی «پنهان کاری» وجود دارد.

اوباما و پادشاه عربستان در این دیدار همچنین درباره گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه و شرایط امروز افعانستان و پاکستان به مذاکره پراختند و راه‌های مقابله با گروه‌های افراطی را بررسی کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده است هر دو رهبر درباره مسئله اتمی ایران بر تلاش‌های گروه «١+٥» تاکید کردند و از ایران خواستند تا به تعهدات بین‌المللی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کند.

همچنین در این دیدار هر دو رهبر ابراز امیدواری کرده‌اند تا در نتیجه گفت‌وگوهای مستقیم میان اعراب فلسطینی و اسرائیل هر دو در کنار یکدیگر و در صلح و آرامش زندگی کنند.

به گزارش زمانه، در حالی که هنوز مقام‌های ایرانی درباره این گفت‌و گو واکنشی نشان نداده اند، خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته‌های ملک عبدالله را «اظهاراتی گستاخانه علیه ايران» دانسته و به نقل از روزنامه فرانسوی فیگارو آورده، ملك عبدالله از ايران و اسرائيل به عنوان دشمنان عربستان یاد کرده است.

پادشاه عربستان گفته است:« دو كشور در جهان هستند كه شایستگی و لیاقت موجودیت را ندارند؛ یكی ایران و دیگری اسرائیل.»

به گفته فارس او این اظهارات را در جریان دیدار اخیر خود با «اروه مورن» وزیر دفاع فرانسه در جده مطرح کرده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.