Home

کروبی: وحدت با «خشونت و تهدید» به دست نمی‌آید

28 Jun 2010

مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت چند روز پس از آن‌که رهبر ایران خواستار «حفظ وحدت و پرهیز از اختلاف» شده بود، امروز گفت: «وحدت با خشونت‌ و فشار و تهدید» به دست نمی‌آید.

به گزارش تارنمای سحام‌نیوز، او این سخنان را در روزهای پایانی خرداد و اوایل تیر ٨٩ و در جمع خانواده‌های «شهدای جنگ تحمیلی، خانواده‌های شهدای هفتم تیر و فرزندان شاهد» بیان کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای دوم تیر در جمع اعضای بسیجی هیأت‌های علمی دانشگاه‌های ایران گفته بود که «حفظ وحدت، همدلی و انسجام در جامعه و پرهیز از هرگونه اختلاف و شکاف، نظر رهبری در این برهه حساس است.»

کروبی بدون اشاره به نام رهبر ایران گفت که «وحدت با اعمال خشونت‌ها و فشارها، بگیر و ببندها، بازداشت‌های طولانی مدت، توهین‌ها و بی‌حرمتی‌ها به بیوت آیات اعظام، تهدید و ارعاب، رد صلاحیت‌ها، بستن روزنامه‌ها و جلوگیری از فعالیت احزاب» به دست نمی‌آید.

در جریان حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ٨٨، به گفته مقامات نیروی انتظامی در روزهای آغاز اعتراضات دست‌کم 4 هزار نفر از معترضان بازداشت شدند.

در یک سال گذشته همچنین ده‌ها روزنامه‌نگار، فعال حقوق بشر و فعال سیاسی نیز در ایران زندانی شده‌اند و چندین روزنامه و هفته‌نامه توقیف شده‌اند.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این دیدار همچنین گفته که با «تملق و چاپلوسی»، «وحدت واقعی» به دست نمی‌آید.

رئیس پیشین مجلس ایران «دلجویی از خانواده‌های آسیب دیدگان، آزادی زندانیان، شناسایی و برخورد با عوامل خشونت علیه مردم، رفع توقیف از مطبوعات و فعالیت قانونی احزاب، آزادی بیان، تحمل و سعه صدر در قبال مخالفین و منتقدین، بازگشت به قانون اساسی و آرمان‌های امام و انقلاب» را از راه‌های ایجاد وحدت دانسته است.

مهدی کروبی همچنین گفت که وحدت با «خس و خاشاک خواندن» ملت ایران به دست نمی‌آید.

مهدی کروبی در دیدارش با خانواده شهدای «جنگ» افزوده که «جمعیت حاکم بر سکان اجرایی کشور» می‌خواهد چهره‌های «انقلابی و شخصیت‌ها» را «حذف» کند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.