Home

محمد خاتمی: امروز گروه‌های خودسر امنيت دارند و احزاب قانونی ممنوع می‌شوند

23 Jun 2010

محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران در انتقاد به شرايط گفت: امروز از يک سو گروه های به اصطلاح خودسر آزادی و امنيت دارند ولی احزاب و تشکل های قانونی و خدمتگزار محدود و ممنوع می شوند.

به گزارش پارلمان نیوز، محمد خاتمی در ديدار با اعضای شورای مرکزی حزب جوانان اسلامی گفته است: « امروز بی‌اساس بودن توهمات و نادرستی روش‌های اعمال شده در يکسال اخير بر هر انسان منصفی آشکار شده است.»

خاتمی به بحث گروه هايی که از آن ها به عنوان خودسر نام برده، اشاره کرد و گفت: «طبق قانون اساسی برگزاری راهپيمايی بدون حمل سلاح نياز به مجوز ندارد، اگر خلاف قانون عمل شد، طبق قانون با آنها رفتار شود. در حالی که امروز شاهد حضور و فعاليت‌های جريانات موسوم به خودسری هستيم که البته من اينها را خودسر نمی‌دانم چون اينها با امنيت کامل هر کاری بخواهند خلاف ضوابط قانونی و شرعی انجام می‌دهند و با تجهيزات و لوازمی می‌آيند که در اختيار افراد عادی نيست و مصونيت هم دارند.»

وی تصريح کرد:« در۱۴ خرداد امسال ديديم چه حوادث تلخی بوجود آمد و معلوم شد که حتی به نام امام هم می‌شود با امام مخالفت کرد و به نام امام با ميراث امام و نمادهای تداوم راه امام مخالفت و اعتراض و جفا کرد، اين مساله مهمی است که به نام امام و انقلاب با محتوا و راه و انديشه امام مبارزه و مخالفت کرد.»

در روز چهاردهم خرداد، عده ای در جريان سخنرانی حسن خمينی، نوه آيت الله خمينی اخلال کرده و اجازه ندادند سخنرانی او تمام شود.

آقای خاتمی به شرايط پس از انتخابات رياست جمهوری خرداد ماه سال گذشته و حضور مردم اشاره کرد و گفت:« با اين حضور که می‌توانست نشان دهنده ظرفيت نظام جمهوری اسلامی برای تداوم راه و حرمت نهادن به مردم باشد برخورد بدی شد، که هنوزهم آثار آن را با انبوه زندانيان و آسيب ديدگان و حتی کسانی که جانشان را در اين عرصه از دست دادند مشاهده می‌کنيم و متاسفانه به جای همدردی با آن‌ها و جبران آن، نمک هم به زخم آنها پاشيده شد.»

رييس جمهوری سابق ايران با اشاره به شرايط حاکم بر کشور گفت:« وضعيتی که الان جمهوری اسلامی از نظر مديريت و موقعيتی که در جهان دارد وضعيت مطلوبی نيست.»

محمد خاتمی همچنين گفت که مردم حق دارند اعتراض کنند و حرف بزنند. البته هيچ حکومتی آشوب و دست بردن به سلاح را نمی‌پذيرد.

آقای خاتمی که رياست بنياد باران را هم برعهده دارد گفت:« متاسفانه امروز فحش، دروغ و تهمت به کسانی که حتی قبل از اين که «امام راحل» در عرصه بيايند از ارادتمندان امام بودند و بعد هم از پيروزی انقلاب هم از ارکان و چهره‌های انقلاب بودند رايج شده و متهم به انواع اتهامات می‌شوند و نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند.»

وی افزود:« وقتی در رسانه ملی دائما مسائلی نادرست يک طرفه مطرح می‌شود (اگر درست هم باشد ناسزا گويی و تخريب کار غلطی است) فاجعه است.»

آقای خاتمی گفت:« نمی شود بی حساب آنها (معترضان) را خس و خاشاک و مشتی اغتشاشگر ناميد. البته من دشمنی و توطئه عليه نظام و مردم را انکار نمی‌کنم ولی چرا بايد چهره‌هايی که انتقاد و اعتراض دارند، به اين همه اتهامات متهم شوند و بعد هم برای اين توهم و توجيه رفتارها، تحليل ها و توجيه رفتارها تحليل ها و توجيهات عجيب و غريب تراشيده می شود.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.