Home

اعلام آمادگی سپاه برای مهار لکه نفتی در خلیج مکزیک

22 Jun 2010

در حالی که با گذشت نزدیک به یک ماه از انفجار در یک سکوی نفتی در نفت‌شهر استان ایلام آتش‌سوزی و فوران نفت از این چاه نفتی در ایران ادامه دارد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران از آمادگی این قرارگاه برای «کمک به مهار لکه نفتی» در خلیج مکزیک خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران، روز دوشنبه گفت که در صورت درخواست رسمی آمریکا و بریتانیا، این قرارگاه آماده مهار لکه نفتی در خلیج مکزیک است.

سکوی حفاری متعلق به شرکت بریتانیایی «بریتیش پترولیوم» که در ۸۲ کیلومتری ساحل جنوب شرقی لوئیزیانا قرار دارد شامگاه بیستم آوریل منفجر شد و در اثر این سانحه یازده نفر جان باختند.

رستم قاسمی که قرارگاه تحت فرمان وی مهم‌ترین و سودآورترین پروژه‌های نفت و گاز ایران را بدون طی تشریفات قانونی در اختیار گرفته است در این باره گفت: «در صورتی که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و نیز شرکت‌های غربی خود را در مهار لکه نفتی ناتوان می‌دانند، از ایران درخواست کنند، می‌توانیم با بررسی‌های لازم، متخصصین قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را جهت کمک به جلوگیری از ادامه این فاجعه بزرگ و پایان بخشیدن به بحران زیست‌محیطی و مهار لکه نفتی به منطقه اعزام کنیم.»

این سخنان در حالی بیان شده است که با گذشت نزدیک به یک ماه از انفجار و آتش‌سوزی در یکی از سکوهای نفتی در نفت‌شهر ایران، آتش‌سوزی و فوران نفت از این سکوی نفتی همچنان ادامه دارد و تلاش برای مهار آن هنوز به نتیجه نرسیده است.

انفجار دکل چينی بر روی چاه ۲۴ پالايشگاه نفت‌شهر شهرستان قصر شيرين در هفته اول ماه جاری، خردادماه، سه کشته و ۱۳ زخمی برجای گذاشت.

از سوی دیگر عدم مهار آتش‌سوزی در سکوی نفتی ایران در حالی است که سکوی نفتی ایرانی در خشکی قرار دارد و چاه نفتی شرکت بریتیش پترولیوم، بی‌پی، که در خلیج مکزیک دچار حادثه شده در اعماق چند صد متری دریا واقع است.

آقای قاسمی که اخیرا خود مشمول تحریم‌های یک‌جانبه استرالیا علیه جمهوری اسلامی شده با اشاره به ادامه فوران نفت از سکوی نفتی در خلیج مکزیک گفته است: «این مایه ننگ و شرمندگی است که آمریکا و انگلیس و کسانی که خود را مهد تکنولوژی و ابرقدرت حوزه صنعت و اقتصاد جهانی می‌دانند با گذشت دو ماه از تخریب سکوی تولید نفت در منطقه خلیج مکزیک قادر به مهار فوران نفت ‌نباشند.»

وی از این حادثه با عنوان «چالشی برای فناوری غرب و به بن‌بست رسیدن متخصصین مغرور کمپانی‌های بزرگ نفتی انگلیسی و آمریکایی» یاد کرده و افزوده است: «تجربه حضور ایرانی‌ها در مهار فوران‌های نفتی در برخی کشورهای همسایه در خلیج فارس مانند کویت از قابلیت‌ها و مهارت‌های آنان خبر می‌دهد. در عین حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به مهار لکه نفتی آماده است.»

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا همچنین با اشاره به تحریم‌های تازه شورای امنیت علیه نهادهای وابسته به سپاه و به‌ویژه این قرارگاه گفته است: «دست‌یابی سپاه به این قابلیت‌ها و توانمندی‌ها محصول تحریم‌هایی است که در طول سه دهه گذشته علیه نظام و ملت ایران اعمال شده است و اساساً ما همواره زندگی در شرایط تحریم را تجربه کرده‌ایم و اینک که جامعه جهانی با فاجعه زیست‌محیطی و تهدید علیه مردمان یکی از مناطق حساس دنیا مواجه شده سپاه پاسداران به‌رغم تحریم‌های جدید آماده است به رسالت انسانی خود در این زمینه عمل کند و توان انحصاری و بومی خود را به خلیج مکزیک اعزام‌ نماید.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.