Home

رفسنجانى: مى‌ترسم كناره‌گيرى‌ام از قدرت عوارض بد سياسى داشته باشد

21 Jun 2010

اكبر هاشمى رفسنجانى در مصاحبه با يک ماهنامه ايرانى به شرح جزئيات نامه‌نگارى خود با آيت‌الله على خامنه‌اى قبل از انتخابات سال ۸۸ پرداخته و گفته است که مايل است از سمت‌هاى خود كناره‌گيرى كند ولى مى‌ترسد این کار عوارض بد سياسى داشته باشد.

رفسنجانى در گفت و گو با شماره دوم نشريه «مديريت ارتباطات» كه اواخر خردادماه منتشر شده، در پاسخ به اين پرسش كه آيا تا كنون به بازنشستگى به معناى كناره گيرى از مسئوليت هاى سياسى فكر كرده است، گفته است: «مايلم. الان سن من در حدى است كه مايلم اين گونه شود. ولى هنوز مى ترسم عوارض بد سياسى داشته باشد و به نوعى قهر تلقى شود.»

اكبر هاشمى رفسنجانى ۷۶ ساله در حال حاضر رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبرى را بر عهده دارد و يكى از شخصيت هاى تاثير گذار در سه دهه گذشته تاريخ جمهورى اسلامى ايران بوده است.

وى در يك دهه اخير از سوى اصلاح طلبان و سپس هواداران محمود احمدى نژاد زير انتقادهاى شديد قرار داشته و خانواده وى متهم به فساد سياسى و اقتصادى شده اند.

آقاى رفسنجانى در اين مصاحبه گفته است: «يكى از كارهايى كه مى خواستم بعد از رياست جمهورى بكنم و نتوانستم انجام دهم اين بود كه در سفرهاى خارجى كه مى رفتم، خيلى جاها را نشان كردم كه بعدا بروم ببينم و جهانگردى كنم كه نشد.»

وى افزوده است: «اگر بخواهم به سفر خارجى بروم بايد جمع زيادى از پاسداران همراه با من باشند و آنجا هم كه مى رويم شوراى تامين نيرو مى آورند و هميشه زحمت دارد.»

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه به شرح ارسال نامه به رهبر جمهورى اسلامى ايران، در سه روز مانده به انتخابات ۲۲ خرداد رياست جمهورى سال گذشته، پرداخته و آن را واكنشى به اظهارات محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى ايران در مناظره هاى تلويزيونى دانسته است.

محمود احمدى نژاد در مناظره با مير حسين موسوى در روز ۱۳ خرداد ۸۸ به اكبر هاشمى رفسنجانى و خانواده وى شديدا حمله كرد و او را متهم كرد كه در صدد ضربه زدن به دولت اوست.

احمدى نژاد گفت: پس از انتخابات سال ۸۴ كه به پيروزى او منجر شد «آقاى هاشمى در پيغامى كه به يكى از پادشاهان كشورهاى منطقه داد گفت؛ نگران نباشيد اين دولت ظرف شش ماه ساقط خواهد شد.»

در واكنش به اين اظهارات، آقاى رفسنجانى نامه اى به آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى، نوشت و از وى خواست «تا براى حل اين مشكل و رفع فتنه‌هاى خطرناك و خاموش كردن آتشى كه هم اكنون دودش در فضا قابل مشاهده است، اقدام مؤثرى» انجام دهد و «مانع شعله ‌ورتر شدن اين آتش در جريان انتخابات و پس از آن» شود.

آقاى رفسنجانى در گفت و گو با نشريه «مديريت ارتباطات» مى گويد: پس از ارسال نامه به رهبر جمهورى اسلامى، از وى پرسيده است كه نظرش راجع به نامه او چيست، و آيت الله خامنه اى پاسخ داده است: «از لحاظ محتوا هيچ ملاحظه اى ندارم و فقط يك نكته دارم كه آقاى احمدى نژاد شخص شما را به فساد متهم نكرد و در باره بچه هاى شما گفت.»

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام مى گويد كه به آيت الله خامنه اى پاسخ داده است: «فضا به گونه اى بود كه گرچه (آقاى احمدى نژاد) از من اسم نبرد، اما همه چيز متوجه من شد.»

وى افزوده كه رهبر جمهورى اسلامى به او گفته است: «اگر جاى شما بودم، (نامه را) بعد از انتخابات منتشر مى كردم.»

بر اساس روايت آقاى رفسنجانى، آيت الله خامنه اى گفته است: «صلاح نديدم كه پيش از انتخابات جواب بدهم، چون روى حضور مردم تاثير مى گذارد ولى بعد از انتخابات جواب مى دهم. حتى گفتند كه به آقاى احمدى نژاد هم گفتم كه حرف هاى ناحقى هم زديد و جواب شما را مى دهم.»

رهبر جمهورى اسلامى ايران گرچه حاضر نشد تا به صراحت اظهارات محمود احمدى نژاد را رد كند ولى در نمازجمعه روز ۲۹ خردادماه سال گذشته از نحوه مناظره نامزدهاى انتخاباتى انتقاد كرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.