Home

ایران دارای بیش‌ترین خبرنگار تبعیدی در دنیا

19 Jun 2010

ایران با دست کم ٢٩ گزارشگر، دبیر و عکاس خبری پناهجو و در تبعید، در رده نخست خشونت و تهدید علیه روزنامه‌نگاران در دنیا جای گرفت.

بنابه گزارش سالانه کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران، در دوازده ماه گذشته حداقل ٢٩ نفر از گزارشگران، دبیران و عکاسان خبری ایرانی به دلیل ترس و تهدید مجبور به ترک کشورشان شده‌اند.

با توجه به این گزارش سالانه، حداقل ٨٥ روزنامه‌نگار در جهان به دلیل تهدید، ترس و امکان حبس در سال گذشته کشورهای خود را ترک کرده‌اند. ایران به همراه کشور‌های سومالی و اتیوپی بالاترین آمار تبعید روزنامه‌نگاران را دارا است.

این کمیته همچنین اعلام کرد در یک نظر سنجی مشخص شده‌ است که در سال پیش ایران در مقایسه با ١٠ سال گذشته بیشترین آمار خشونت را داشته‌ است.

کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران اعلام کرده ‌است که حداقل نیمی از خبرنگاران ایرانی که به دنبال انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ از ایران گریخته‌اند، در ترکیه شرایط بسیار سختی را می‌گذرانند.

این گزارش که به مناسبت روز پناهندگان در ٢٠ ژوئن منتشر شده است می‌گوید، آن دسته از پناهجویانی که در ترکیه به‌سر می‌برند توسط افرادی که احتمال می‌رود برای حکومت ایران کار کنند، تهدید شده‌اند که اگر درباره مسایل سیاسی ایران اظهار نظر کنند، خانواده‌های‌شان در داخل هزینه آن‌ها را خواهند پرداخت.

این گزارش به گفته‌های محمد‌ خیرخواه عکاس ایرانی اشاره می‌کند که می‌گوید «عکس من به عنوان انتقاد از روحانیون در ایران دیده ‌شد»،‌ او که مانند بسیاری از روزنامه‌نگاران که به علت پوشش خبری حوادث پس از انتخابات از ایران گریخته ‌است، می‌گوید مجازات انتقاد از روحانیون «زندان»، «شکنجه» و حتی «اعدام» است.

پیش از این سازمان گزارشگران بدون مرز در آستانه سالگرد انتخابات ایران با اشاره به «سیاست سرکوب» در این کشور اعلام‌کرد، در این دوره یک‌ساله ١٧٠ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.

در گزارش سالانه کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران آمده ‌است که پس از ایران سومالی با ١٦ خبرنگار پنا‌هجو دوم و اتیوپی با ١٥ خبرنگار پناهجو در مرتبه سوم جدول قرار دارند.

همچنین کشورهایی چون عراق، پاکستان، اندونزی و تونس حداقل یک خبرنگار پناهنده داشته‌اند.

بنابر این گزارش در ١٠ سال گذشته حداقل ٥٠٩ نفر از خبرنگاران از کشورهایشان گریخته‌اند. تنها تعداد کمی از آن‌ها یعنی حدود ٥٥ نفر به کشورهای‌شان بازگشته‌اند. همچنین در گزارش آمده ‌است در یک بازه زمانی یک ‌ساله از اول ژوئن ٢٠٠٩ میلادی تا ٣١ ماه مه ٢٠١٠ تعداد خبرنگاران پناهجو نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است.

بنا به جدولی که در این گزارش منتشر شده است، ایالات متحده آمریکا ١٤٠ نفر از خبرنگاران پناهجو یعنی بیش‌ترین تعداد را پناه داده ‌است. سپس کنیا ٥٧ نفر، بریتانیا ٣٤ نفر، سوئد ٢٦ نفر ، ترکیه ٢٣، کانادا ٢٢ نفر و آفریقای جنوبی ١٦ نفر را پذیرا هستند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.