Home

مراسم بزرگداشت علی شریعتی با تهدید ماموران امنیتی لغو شد

19 Jun 2010

به دنبال «تهديد ماموران امنيتی» مراسم بزرگداشت علی شريعتی روز جمعه در منزل حبيب الله پيمان لغو شده است و خانواده علی شريعتی در بيانيه ای به صادر نکردن مجوز برای برگزاری مراسم در «حسينيه ارشاد» اعتراض کردند.

به گزارش «جرس» قرار بود این مراسم عصر روز جمعه در منزل حبيب الله پيمان و با سخنرانی آقايان احسان شريعتی، ‌هاشم آغاجری،‌ محمد جواد کاشی برگزار شود، ولی اين مراسم «با تهديد ماموران امنيتی لغو» شد.

در همین زمینه، یکی از نزدیکان برگزارکنندگان این مراسم درگفت وگو با رادیو فردا گفت: ماموران نیروی انتظامی روز گذشته خواستار لغو این مراسم شدند و به همین دلیل روز پنجشنبه برگزار کنندگان مراسم متنی با این مضمون که «با پوزش مراسم به دلیل مخالفت نیروی انتظامی لغو شده است» بر روی جلوی درب ورودی نصب کردند.

وی اضافه کرده است: اما روز جمعه نیروهای انتظامی جلوی محل برگزاری مراسم حاضر شده و متن قبلی را برداشته و متنی جدیدی را روی درب محل مراسم نصب کردند. در این متن که توسط نیروهای انتظامی تهیه شده، نوشته شده است: «مراسم برزگداشت دکتر علی شریعتی به بعد موکول شد- حبیب الله پیمان»

یکی از نزدیکان برگزارکنندگان این مراسم که نخواست نامش فاش شود، اضافه کرده است:«طی سی سال گذشته مراسم بزرگداشت علی شریعتی در این منزل برگزار شده است و این نخستین باری است که این مراسم لغو می شود».

امسال دولت جمهوری اسلامی امسال با برگزاری «بزرگداشت سی و دومين سالگرد درگذشت دکتر شريعتی در حسينيه ارشاد» مخالفت کرد و خانواده علی شريعتی نیز در بيانيه‌ای از اين که با در خواست آنها موافقت نشده ابراز تاسف کرده اند.

خانواده علی شريعتی می‌گويند: «جلسات بزرگداشت و بررسی انديشه‌های علی شريعتی طی سه دهه پس از پيروزی انقلاب، به‌رغم همه فراز و نشيب‌ها و بی‌اعتنايی‌های مسئولان در سخت‌ترين شرايط، هر ساله در اقصی نقاط کشور به‌طور منظم برگزار شده و به‌تدريج بدل به يک سنت نهادين گشته است. حال آنکه امسال دومين سالی است که امکان برگزاری اين مراسم فراهم نمی‌شود.»

خانواده علی شريعتی همچنين گفته‌اند:«تمايل مشهود به غلبه جوّ تک‌صدايی و انحصارطلبی در شرايط کنونی که يکی از نمودهای آن اين‌گونه اعمال محدوديت ها عليه تجمعات و حق آزادی بيان است، سياستی سخت نابخردانه می‌نمايد که به عکس، موجب واکنش جامعه و اقبال بيشتر نسل جوان به انديشه های انتقادی خواهد شد. در اين ميان، اهل فرهنگ و تعهد اجتماعی نمی توانند از کنار چنين اجحافاتی نسبت به نمادها و ميراث تاريخی خود به سکوت بگذرند».

طی دوسال گذشته مقامات دولت جمهوری اسلامی با برگزاری مراسم بزرگداشت مهدی بازرگان، اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی، آیت‌الله محمود طالقانی و یدالله سحابی، از رهبران نهضت آزادی، در حسینه ارشاد مخالفت کرده‌اند.

به باور بسياری علی شريعتی ايدئولوگ مسلمانان انقلابی سال ۱۳۵۷ بود و حسينيه ارشاد پيش از انقلاب مرکز اصلی برگزاری سخنرانی های وی بود .

علی شريعتی در روز ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ درگذشت و علت مرگ او سکته قلبی اعلام شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.