Home

خاتمی: می‌خواهند فاشیسم را به جای اسلام جا بیاندازند

17 Jun 2010

محمد خاتمی رييس جمهوری سابق ايران با اشاره به فضای پيش آمده پس از انتخابات گفت که راهکار اين است همه با هم با داوری قانون اساسی و معيارهايی که آيت الله خمينی گفته بود عمل کنند، نه با تفسيرهای نا به جا. وی افزود: «متاسفانه بعد از امام جای قواعد و استثناها عوض شد.»

به گزارش سايت پارلمان نيوز، خاتمی روز سه‌شنبه در دیدار با اعضای شورای مرکزی سازمان جوانان و دانشگاهيان حزب اعتماد ملی، به بررسی شرايط روز پرداخت و گفت: « اگر کسانی مخالف مديريت موجود در کشور هستند و می‌گويند اين مديريت با معيارهای انقلاب اسلامی و خط امام سازگار نيست و با مصالح کشور نمی‌خواند، اينها خيرخواه مملکت هستند.»

آقای خاتمی همچنين گفته که بايد در يک فضای آزاد، وضعيت اقتصادی و مديريتی کشور مورد بررسی قرار گيرد و به مردم هم درست اطلاع داده شود تا بتوانند تصميم بگيرند.

رييس جمهوری سابق ايران افزود:« ما با اين درآمد هنگفت نفت می‌توانستيم مسير ۲۰ ساله چشم انداز را ۱۰ ساله طی کنيم ولی امروز از آن هدف‌ها دورتر شده ايم و کاری کرديم که ورود سرمايه خارجی به کشور قطع شد والان هم فشار می‌آيد که سرمايه به کشور نيايد ما برای ورود به بازارهای دنيا مشکل پيدا کرديم.»

محمد خاتمی گفته که انتقاد از وضع مديريتی همانند امر به معروف و نهی از منکر يک وظيفه است که بايد انجام شود.

آقای خاتمی همچنين با انتقاد از شعار دولت دهم مبنی بر عدالت گستری گفت: « کجاست عدالت؟ آيا امروز زندگی مردم آسان‌تر شده يا مشکل‌تر؟ کسانی‌که مخالف اين روش‌ها هستند خيرخواه انقلاب و جامعه هستند نه کسانی که می‌کوشند حتی چهره امام و نظام را بد جلوه دهند.»

محمد خاتمی به عنوان راهکار پيشنهاد کرده همه دست به دست هم دهند و به فکر چاره باشند چون اين رفتار و روش‌هايی که در دستور کار دولت است، درست نيست و بايد جلوی تهمت زنندگان، تخريب کنندگان و کسانی که روش های خشن دارند را گرفت.

خاتمی با اشاره به جريان ها و مواضعی که غرب و ليبراليسم را آخر خط و خطری برای جهان خوانده اند گفت:«بنده در حد توان به غرب و ليبراليسم نقد داشته‌ام و کرده‌ام. کتاب «از دنيای شهر تا شهر دنيا» (نوشته محمد خاتمی) را بخوانيد و فصل آخر آن نقد ليبراليسم است. بنده متهم می‌شوم به طرفداری از ليبراليسم و از آن طرف يک نوع رفتارهای فاشيستی در کشور وجود دارد که به نام اسلام و انقلاب می‌خواهند آن را در کشور جا بيندازند.»

آقای خاتمی تاکيد کرد:« ما نمی‌توانيم با حربه فاشيسم به جنگ ليبراليسم برويم. هم فاشيسم و هم ليبراليسم قابل نقد است البته فاشيسم از ليبراليسم بسيار بدتر و خطرناک تر است.»

آقای خاتمی که رياست بنياد باران را هم به عهده دارد، حوادثی که در جریان سخنرانی حسن خمينی در چهاردهم خرداد پيش آمد و همچنين حمله به دفتر آيت‌الله صانعی را محکوم کرد و گفت:« بنده مطمئنم رهبری و رده‌های بالای مملکت هم اين روش‌ها را نمی‌پسندند.»

خاتمی به برخوردهايی که از ۲۵ خرداد سال پيش به بعد با معترضان شده اشاره کرد و گفت اين روش ها نادرست بوده است. وی گفت:« امروز هم تعداد زيادی از برادران و خواهران و جوانان ما در زندان هستند. هزينه‌های فراوان انسانی و مالی در اين زمينه داده‌ شده و بدتر از همه اين که اعتمادها بهم خورده است.»

رييس جمهوری سابق ايران گفت که در حال حاضر در جامعه وضعيتی هست که يک جريانی و طرز تفکری خودش را محور و اساس انقلاب می داند و حاضر است برای دفع آنهايی که به عنوان رقيب خود می شناسد و برای تثبيت حاکميت خود، از همه چيز سوء استفاده کند.

آقای خاتمی افزود:« اين جريان خيلی ساده همه ارزش‌ها و سرمايه‌ها، امام، انقلاب و رهبری را در مسير هدف خاص بکار می‌گيرد و طوری وانمود می کند که انها تجسم امام، رهبری و اصل انقلاب هستند و هر کس با سلايق آن‌ها مخالف باشد او ضد انقلاب و نظام و مخالف مصالح کشور است و بعد در سطح وسيع شروع به تبليغات گسترده‌ای می‌شود برای بدنام کردن و تهمت زدن به گروه‌ها و جريانات و افراد.»

محمد خاتمی که رئيس موسسه بين‌المللی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها هم هست، گفت که امروز فشاری که روی ايران است، بسيار زياد است و به قطعنامه اخير شورای امنيت هم اشاره کرد.

آقای خاتمی گفته در حالی که فشار روی ايران است، ما بايد وحدت داشته باشيم و در کنار هم قرار بگيريم ولی در داخل شاهد سياست‌هايی هستيم که به انفکاک و جدايی‌ها و تقويت دشمنی‌ها می انجامد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.