Home

هشدار لاریجانی به «کشورهای ماجراجو»

17 Jun 2010

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی به ایالات متحده آمریکا و کشورهایی که قصد بازرسی کشتی و هواپیماهای جمهوری اسلامی را دارند، هشدار داد در صورتی که «وسوسه بازرسی» محموله‌های هواپیما و کشتی ایرانی را داشته باشند در خلیج فارس و عمان به «خدمت کشتی‌های آنان رسیدگی خواهد شد.» او این کار را «دفاع ملی ایران» خواند.

به گزارش زمانه، سخنگوی سابق هسته ای ایران کشورهای تحریم کننده را «بی‌تعهد» و «زورگو» خواند و گفت که جمهوری اسلامی به میزان «فشار بی منطق آنان» درجه غنی‌سازی اورانیوم را «متناسب با نیازها افزایش می‌دهد.»

لاریجانی همچنین خطاب به باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده گفت که زمان «سرگرم‌سازی» از طریق سخنرانی سرآمده و زمان «کلاس انشا تمام شده و نوبت امتحان حساب است.»

این درحالی است که روز گذشته محمود احمدی نژاد رییس جمهوری این کشور گفته بود که پیشنهاد تعویض سوخت هسته‌ای هنوز زنده است.

درهمین حال به گزارش خبر گزاری فرانسه، مایک هامر مشاور شورای امنیت ملی ایالات متحده گفت همانطور که ما همواره تاکید کرده‌ایم، دیپلماسی به موازات تحریم یکی از گزینه‌های رفع بحران هسته‌ای ایران است.

او گفت که این ایران است که باید با گام مشخص به کشورهای بین المللی نشان دهد که نمی‌خواهد بیش از این منزوی باشد.

وزیر امور خارجه استرالیا هم از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه دو شرکت ایرانی و یک فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه در راستای قطعنامه چهارم سازمان ملل متحد خبر داد.

ایالات متحده آمریکا نیز در پی تحریم‌های سنگین‌تر کنگره این کشور علیه ایران است. رهبران این کشور در آخرین اظهار نظرها این تحریم‌ها را متوجه جمهوری اسلامی و نه مردم ایران دانسته‌اند.

اخیرا روسیه نیز پی نگرانی‌های کشورهای اروپایی قرارداد فروش موشک‌های تسلیحاتی «اس ۳۰۰» را به ایران متوقف کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها با تصویب قطعنامه‌هایی خواستار تعلیق فعالیت‌های جمهوری اسلامی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم و روشن‌سازی این برنامه‌ها شده اما این دولت این قطعنامه‌ها را غیرقانونی می‌داند و محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم این قطع‌نامه را «شکست و افتضاح» برای تصویب کننده گان آن و به معنای «کاغذی بی ازرش» دانسته‌ است.

این قطعنامه بیش از همه سپاه پاسداران و اشخاص مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای و نظامی ایران را در لیست سیاه قرار داده ‌است. ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود تاکید دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که تهران پیشنهاد کاترین اشتون برای مذاکره را بررسی می‌کند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.