Home

«منشور جنبش سبز» در بیانیه هجدهم موسوی

16 Jun 2010

میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت در هجدهمین بیانیه خود که در سالگرد راهپیمایی میلیونی ۲۵ خرداد ماه سال گذشته منتشر شد، اهداف، راهکار‌ها و هویت «جنبش سبز» را تحت عنوان «منشور جنبش سبز» ارائه کرد.

به گزارش زمانه،‌ در این بیانیه که سه‌شنبه منتشر شده، فراموشی «فجایع کهریزک و آدمکشی» روزهای ۲۵ و ۳۰ خرداد و عاشورا، «خیانت» به خون کشته‌شدگان این روزها عنوان شده و آمده‌ است: «ما چگونه می‌توانیم تیرهای مستقیم به مردم و زیر کردن آنها توسط ماشین پلیس را از یاد ببریم.»

میرحسین موسوی می‌گوید غیر از افرادی که «جهل و خرافه و منفعت پرستی و دروغ چشم و گوش آنها را بسته بود» همه جهان سوال ملت ایران مبنی بر «رای من کجاست؟» که به شیوه‌ای «مسالمت‌آمیز» بیان شد را شنیده‌ است.

به گفته وی: «اینکه حتی مصلحت‌های روزمره و عاجل حکومت باعث نشده‌ است که تمامیت‌خواهان و دولتیان دست از دروغ و فساد و خرافه و زیر پا نهادن قانون اساسی و سایر قوانین بردارند، نشان از نفوذ عمیق این زشتی‌ها در لایه‌های درونی نظام دارد.»

نخست وزیر پیشین ایران افزود: «مبارزه و ایستادگی از طریق مسالمت آمیز کارآمدترین اسلحه ما درمقابل گلوله‌ها و باتوم‌های برقی و چماقداران و قداره کشان بی‌فرهنگ و بددهان بوده‌ است.»

میرحسین موسوی در بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید قانون اساسی «همیشگی و تغییر ناپذیر» نیست و «هر ملتی این حق را داراست که با تصحیح سیر حرکتی خویش، به اصلاح در قوانین جاری اقدام کند.»

از دیدگاه وی تغییر و اصلاح قانون اساسی باید در «فرایند مذاکره و گفتگوی اجتماعی و با مشارکت همه اقشار و گروههای اجتماعی و با پرهیز از تصلب و انحصارگرایی و زورگویی» انجام شود.

این بیانیه با بررسی ریشه‎ها و اهداف جنبش سبز آورده‌ است: «جنبش سبز حرکتی در تداوم تلاش مردم ایران برای دستیابی به آزادی و عدالت اجتماعی و تحقق حاکمیت ملی است که پیش از این در برهه‌هایی چون انقلاب مشروطیت، جنبش ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی خود را جلوه‌گر ساخته‌است.»

بنا به این بیانیه: « تنها از طریق تقویت جامعه مدنی، گسترش فضای گفتگوی اجتماعی، ارتقاءسطح آگاهی و جریان آزاد اطلاعات، مشارکت موثر احزاب و تشکل‌ها وهمچنین زمینه پردازی برای فعالیت آزاد روشنفکران و فعالان اجتماعی- سیاسی وفادار به منافع ملی در چارچوب تحول‌خواهی و ایجاد تغییر در وضعیت موجود می‌توان اهداف جنبش سبز را عملی کرد.»

از دیدگاه وی این امر مستلزم توافق و تاکید بر «اصول حداقلی، مطالبات مشترک» و ایجاد تعامل و هماهنگی میان همه نیروهایی است که علی رغم داشتن هویت مستقل با پذیرش تکثر در درون جنبش، زیر چتر فراگیر جنبش درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

این چهره سرشناس مخالف دولت در بخش دیگری از این بیانیه به ارائه راهکارها پرداخته و «گسترش و فعال‌سازی شبکه‌های اجتماعی –واقعی و مجازی- و تعمیق فضای گفت‌وگو بر سر اهداف و بنیان‌های هویتی جنبش» را از جمله راهکارهای محوری جنبش معرفی کرده ‌است.

این بیانیه با تاکید بر اینکه رای و خواست مردم منشا مشروعیت قدرت سیاسی است، اعمال هر گونه «صلاحیت خودسرانه و گزینشی تحت عنوان نظارت استصوابی» را مغایر با قانون اساسی، حق تعیین سرنوشت مردم وحقوق بنیادین آنها دانسته ‌است.

بنا بر این بیانیه: «جنبش سبز تلاش‌های خود برای صیانت از آرای مردم را تا زمان استقرار نظام انتخاباتی آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و منصفانه که شفافیت و سلامت آن کاملاقابل تضمین باشد، ادامه خواهد داد.»

رهبر مخالفان دولت با اشاره به «مدنی» بودن جنبش سبز، نخستین ارزش اجتماعی مدنظر این جنبش را «دفاع از کرامت انسانی وحقوق بنیادین بشر فارغ از ایدئولوژی، مذهب، جنسیت، قومیت و موقعیت اجتماعی» عنوان کرده‌است.

رهایی مردم از هرگونه سلطه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حمایت از حقوق زنان، نفی هر گونه تبعیض جنسیتی و حمایت از حقوق اقلیت‌ها و اقوام از دیگر مواردی است که در این بیانیه به عنوان ارزش‌های مدنظر جنبش سبز اعلام شده‌اند.

بر اساس این بیانیه استقلال قوه قضاییه، عدم مداخله نیروهای نظامی در امور سیاسی و اقتصادی و برخورد با سازمان‌دهندگان و اعضاء گروه‌های موسوم به لباس شخصی را از خواست‌های «جدی» جنبش سبز است.

این بیانیه همچنین «آزادی زندانیان سیاسی، رفع محدودیت‌های غیر قانونی و نگاه امنیتی علیه فعالیت احزاب و گروه‌ها و جنبش‌های اجتماعی چون جنبش زنان، جنبش دانشجویی، جنبش‌های کارگری، جنبش‌های اجتماعی و امثال آن، و همچنین محاکمه عادلانه آمران و عاملان تقلب در انتخابات، شکنجه و کشتن معترضان به نتیجه انتخابات، و افشاء و محاکمه نظریه پردازان و حامیان خشونت در لایه‌های مختلف حکومت» را از دیگر راه‌کارهای مورد توجه جنبش دانسته‌است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.