Home

تصویب قطع‌نامه چهارم علیه ایران

10 Jun 2010

چهارمین قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران با مجموع ١٢ رای موافق ظهر چهارشنبه به تصویب رسید.

شورای امنیت اعلام کرد ترکیه و برزیل که پیش‌تر با ایران توافق‌نامه‌ای درباره غنی‌سازی اورانیوم امضا کرده بودند تنها کشورهایی هستند که به این دوره از تحریم‌ها رای مخالف داده‌اند. لبنان، عضو غیر دایم شورای امنیت سازمان ملل نیز تنها کشوری است که از میان پانزده عضو شورا به این تحریم رای ممتنع داده است.

تحریم‌های تازه دربرگیرنده‌ی منع ایران از خرید سلاح‌های سنگین مانند چرخ‌بال‌های جنگی، تانک و موشک است. همچنین در این قطع‌نامه، تبادلات مالی با بانک‌های ایرانی دشوارتر شده و بر تعداد افراد و شرکت‌هایی که دارایی‌های‌شان مسدود شده و یا ممنوعیت سفر دارند افزوده شده است.

ایالات متحده اعلام کرده این قطع‌نامه سخت‌ترین تحریمی است که تا‌کنون ایران با آن مواجه شده ‌است.

بر پایه قطع‌نامه تازه هر گونه تبادل مالی با بانک‌های ایرانی مانند «بانک مرکزی» ممنوع اعلام شده است.‬ لیست سیاه این قطع‌نامه «شامل خطوط دریایی ایران و ١٥ شرکت وابسته به سپاه پاسداران» می‌شود. ٤٠ شرکت به اتهام «کمک هسته‌ای یا موشکی به جمهوری اسلامی» نیز به لیست سیاه برنامه‌های مسدود کننده شورای امنیت سازمان ملل متحد اضافه شدند.‬

نام «جواد رحیقی»، رئیس مرکز هسته‌ای ایران که در آن اورانیوم فرآوری می‌شده به این لیست اضافه شده که بر اساس آن، از مبادلات بانکی و سفر او به خارج از مرزهای ایران جلوگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش جهانی بی‌بی‌سی، این تحریم‌ها پس از چانه زنی‌های بسیار با چین و روسیه به عنوان کشورهای دارای حق وتو در روز گذشته نهایی شده است. برخلاف بحث‌های گذشته در مورد تحریم ایران، هیچ محدودیت اقتصادی و تحریم خرید نفت از ایران در قطع‌نامه به تصویت نرسیده است.

از سوی دیگر، یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعتی پیش از نشست قدرت‌های جهانی برای تحریم ایران گفت که پاسخ رسمی کشورهای آمریکا، فرانسه و روسیه به پیشنهاد رسمی ایران برای مبادله سوخت هسته‌ای رآکتور تحقیقاتی تهران را، به این کشور ابلاغ کرده است.

به گزارش تارنمای رسمی سازمان بین المللی انرژی اتمی، این نامه پاسخ رسمی این کشورها به توافق‌نامه مشترک بین دولت‌های ایران، ترکیه و برزیل در تهران است که در چهارم اردیبهشت گذشته به امضا رسیده است.

پاسخ رسمی این کشورها موسوم به «گروه وین» ساعاتی قبل از تشکیل جلسه شورای حکام سازمان ملل متحد برای تصویب قطع‌نامه‌ای تازه علیه ایران، از راه نمایندگان ایران در آژانس به مقامات جمهوری اسلامی ابلاغ شده است. این در حالی است که جلسه بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و از محتوای نامه‌ها خبری در دسترس نیست.

این قطع‌نامه در حالی با رای مثبت ١٢ عضو شورای امنیت به تصویب رسید که محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که در صورت ‌تصویب قطع‌نامه، کشورش حاضر به ادامه «گفت‌و‌گوهای اتمی» نخواهد بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها با تصویب قطع‌نامه‌هایی خواستار تعلیق فعالیت‌های این کشور در زمینه غنی‌سازی اورانیوم و روشن‌سازی این برنامه‌ها شده بود. جمهوری اسلامی این قطع‌نامه‌ها را غیرقانونی می‌داند و از اجرای آن‌ها سر باز زده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.