Home

عفو بین‌الملل: ایران، مخالفانش را سرکوب و شکنجه می‌کند

9 Jun 2010

سازمان عفو بين الملل در گزارشی، جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای خاموش کردن صدای ناراضيان و دگرانديشان از شکنجه، اعدام با انگيزه های سياسی و به زندان انداختن دانشجويان، روزنامه نگاران و فعالان و روحانيون استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، سازمان عفو بين الملل در اين گزارش می افزايد: «وکلا، دانشگاهيان، زندانيان سياسی سابق و اعضای اقليت های مذهبی هم در موج اين سرکوب ها گرفتار شده اند.»

اين گزارش تحت يک مجموعه کامل با عنوان « از اعتراض تا زندان ـ يک سال پس از انتخابات در ايران» منتشر شده است.

کلوديو کوردون، دبيرکل موقت سازمان عفو بين الملل می گويد: «دولت جمهوری اسلامی، مصمم به خاموش کردن تمامی صداهای مخالف است و در همين حال، تلاش دارد از هرگونه بررسی و تحقيق جهانی و بين المللی که به نقض حقوق بشر که مرتبط با حوادث پس از انتخابات است را بدون پاسخ بگذارد.»

عفو بين الملل می گويد حدود ۵۰ تن از پيروان آيين بهايی هم در ايران پس از اعتراض ها به نتيجه انتخابات دستگير شدند. اين گزارش همچنين به اعدام چهار تن از شهروندان کرد در ايران اشاره می کند که بدون هيچگونه اعلام قانونی به دار کشيده شدند و به گفته عفو بين الملل، پيامی برای ساکت کردن ديگر معترضان در آستانه سالگرد انتخابات رياست جمهوری بود.

کلوديو کرودون گفت: «مقامات جمهوری اسلامی بايد اين کمپين ترس و هراس که برای سرکوب حتی کوچکترين اعتراض به دولت به راه انداخته اند را پايان دهند.»

وی افزود:« آنها (مقامات ايران) تا روز سالگرد انتخابات، از حکم اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب استفاده می کنند و مقامات جمهوری اسلامی همه را به جز خودشان در مورد بروز ناآرامی ها در ايران سرزنش می کنند و تقصير را به گردن همه جز خودشان می اندازند.»

کلوديا کرودون گفت:«مقامات ايران هيچ احترام و ارزشی برای حتی قوانين خود که طبق آن، هرگونه مجازات و يا سوءرفتار با بازداشت شدگان ممنوع است، قائل نيستند.»

عفو بين الملل پيشتر هم در گزارشی گفته بود در رويدادهای پس از انتخابات بيش از ۵۰۰۰ نفر دستگير شدند که سياستمداران اپوزيسيون، روزنامه‌نگاران، دانشگاهيان، دانشجويان، وکلا، فعالان حقوق بشر و افسران نيروهای نظامی نيز در ميان آنها بودند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.