Home

احمدی‌نژاد: مصوبات مجلس خلاف قانون است

8 Jun 2010

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در نامه‌ای که دوشنبه منتشر شد، خطاب به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشته که «سه قانون تصویب شده» در مجلس ایران «خلاف قانون» است.

او این سه قانون را «طرح الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از عرض و تولید مسکن»، «طرح پذیرش دانشجو در آموزش‌کده‌های فنی و حرفه‌ای» و «مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی و همچنین طرح الحاق احکامی قانون بودجه بدون ترتیبات مقرر در قانون اساسی» اعلام کرده است.

احمدی‌نژاد در نامه‌اش که در ایلنا منتشر شده، هشدار داده است که مجلس نباید در امور اجرایی دخالت کند و تصمیماتی بگیرد که از وظایف قوه مجریه است.

احمدی‌نژاد در حالی در نامه به احمد جنتی از مغایرت سه مصوبه مجلس با قانون اساسی شکایت کرده، که بنا بر اصل ٩٤ قانون اساسی تشخیص مغایرت داشتن یا نداشتن مصوبات مجلس بر عهده شورای نگهبان است.

این برای نخستین بار است که یک رئیس جمهور در ایران به صورت رسمی درباره مغایرت مصوبات مجلس با شرع و قانون سخن می‌گوید.

رئیس جمهور ایران دو روز بعد از تهدید آشکار علی لاریجانی که گفته بود دولت محمود احمدی‌نژاد، از قانون «تخلفاتی» داشته، این نامه را نوشته است.

علی لاریجانی روز شنبه ١٥ خرداد گفته بود که اگر دولت بر انکار تخلفات از قانون و ادامه این روند ادامه داد، مجلس در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

مجادله لفظی اخیر میان رئیس جمهور و رئیس مجلس چند روز پس از آن آغاز شد که محمود احمدی نژاد در جمع اعضای کمیسیون اصل نود مجلس تاکید کرده بود که مجلس ١٣٠ مصوبه بر خلاف شرع و قانون تصویب کرده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.