Home

پرونده ایران در دستور کار نشست شورای حکام

8 Jun 2010

در حالی که اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای اتخاذ دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران آماده می‌شوند، یوکیا آمانو ، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در آغاز نشست فصلی شورای حکام از ایران خواست تا با آژانس همکاری بیشتری داشته باشد.

به گزارش رادیو فردا، آمانو که در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین سخن می‌گفت، افزود که پرونده اتمی ایران به دلیل احتمال آزمایش‌های پنهان هسته‌ای نظامی یک «پرونده ویژه» است.

وی از دولت‌های ایران و سوریه خواست در مورد درباره برنامه‌های هسته‌ای مشکوک خود گمان می‌رود مقاصد نظامی داشته باشد با آژانس همکاری بیشتری بکنند.

شورای ۳۵ نفری حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه گفت‌وگوهای مفصلی را در چارچوب نشست فصلی خود آغاز کرده است که قرار است علاوه بر برنامه اتمی مناقشه‌برنگیز ایران، به برنامه‌های اتمی سوریه و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله اسرائیل نیز بپردازد.

این در حالی است که در آغاز نشست شورای حکام گلین دیویس، نماینده آمریکا در آژانس، با قرار گرفتن موضوع اسرائیل در دستور کار آژانس به دلیل اینکه اسرائیل عضو پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی نیست و تا کنون مقررات آژانس را زیر پا نگذاشته مخالفت کرد.

شورای امنیت سازمان ملل هفته آینده در مورد اتخاذ دور جدیدی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به خاطر برنامه‌های اتمی حساسش تصمیم‌گیری می‌کند.

نشست فصلی شورای حکام آژانس در حالی آغاز به کار کرده است که هفته گذشته سازمان بین‌المللی انرژی اتمی تازه‌ترین گزارش خود را درباره برنامه های اتمی ایران منتشر کرد که بر اساس آن، ایران به رغم تحریم‌های بین‌المللی همچنان به غنی‌سازی در درجات خلوص بالا ادامه می‌دهد.

این گزارش همچین از وجود حداقل ۵.۷ کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص بالا خبر داد که ظاهراً برای راکتور تحقیقاتی تهران که در آن از این اورانیوم برای تولید رادیو ایزوتوپ که مصارف پزشکی دارد، استفاده می‌شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.