Home

اعدام سیزده نفر در زندان قزل‌حصار

8 Jun 2010

Font Size + | - Reset

مسئولین زندان قزل‌حصار طی دو روز گذشته ٢٦ نفر از محکومین مرتبط با مواد مخدر را جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان منتقل کرده بودند و اعلام شد که این افراد به زودی اعدام خواهند شد.

به گزارش رهانا، سیزده نفر از این تعداد صبح دوشنبه اعدام شدند، اما هنوز مشخص نیست حکم مابقی این محکومین چه زمانی اجرا خواهد شد.

محمد مصطفایی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در این خصوص می‌گوید که «بیش‌تر این افراد در خواست عفو داده بودند که مورد موافقت کمیسیون عفو و بخشودگی قرار نگرفته بود.» نکته قابل توجه این است که بیش‌تر این افراد برای اولین بار بود که مرتکب جرم شده بودند.

صدور حکم اعدام بیش‌تر این محکومین توسط قاضی حسینی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

در طول چند ماه گذشته سرعت انجام احکام اعدام در ایران شدت گرفته است. از ابتدای ماه خرداد تاکنون دست‌کم ٢١ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، ایران به نسبت جمعیت خود، بعد از چین بزرگ‌ترین آمار را در زمینه اجرای احکام اعدام داراست.

در اوسط اردیبهشت ماه نیز مقامات ایران به صورت ناگهانی پنج زندانی سیاسی به نام‌های فرزاد كمانگر، علی حیدریان، فرهاد وكیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان را اعدام کردند. نهادهای مختلف حقوق بشری نسبت به اعدام این زندانیان به شدت اعتراض کردند و میرحسین موسوی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعتراض خود را به این مسئله اعلام کرد.

اجرای احکام اعدام این پنج نفر درشرایطی انجام گرفت که وکلا و خانواده‌های هیچ‌کدام از آن‌ها در جریان اجرای حکم قرار نداشتند و پرونده سه تن از آن‌ها نیز در مرحله بازنگری قرار داشت.

از نکات شایان توجه اعدام این پنج فعال سیاسی این بود که مقامات امنیتی به بهانه جلوگیری از آشوب و بحران جسد آن‌ها را برای خاک‌سپاری تحویل خانواده‌های شان ندادند و پس از یک ماه استاندار کردستان اعلام کرد که اجساد این پنج نفر در محلی که بنا به دلایل «امنیتی» قادر به گفتنش نیست دفن شده‌ است و پس از مساعد شدن اوضاع، محل دفن آن‌ها به خانواده‌ها اطلاع داده خواهد شد.

خلیل بهرامیان، وکیل خانواده برخی از اعدام شدگان ضمن شرح اقدام‌هایی که برای تلاش جان این زندانیان انجام داده بود گفت: «واقعیت این است که در این مدت به هر کسی که ممکن بود نامه نوشته‌ایم، از مسوولان استانی گرفته تا نمایندگان مجلس، رییس قوه‌قضاییه و همه کسانی که باید در این زمینه پاسخ‌گو می‌بودند، اما متاسفانه رییس قوه قضاییه یک شاه سلطان حسین است که بی‌خاصیت و بی‌رگ بر یک صندلی مهم کشور نشسته است که فقط حکم دستگیری صادر می‌کند.»

در حال حاضر ١٧ زندانی کرد دیگر در زندان‌های کشور زیر حکم اعدام به سر می‌برند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.