Home

مهدی کروبی: یاوران قتل‌های زنجیره‌ای مفسر خط امام شده‌اند

7 Jun 2010

مهدی کروبی، از سران مخالفان دولت، روز يکشنبه در نامه‌ای به حسن خمينی، نوه بنيانگذار جمهوری اسلامی، اخلال در سخنرانی او در بيست و يکمين سالروز درگذشت آيت‌الله خمينی و توهين به وی را مايه تأسف دانست.

به گزارش سايت « سحام نيوز»، ارگان حزب اعتماد ملی، آقای کروبی در بخشی از اين نامه کسانی را که مانع سخنرانی نوه آيت‌الله خمينی شدند، «اندک، سازمان‌دهی‌شده و آموزش‌ديده» توصيف کرد.

مهدی کروبی در نامه خود، آنچه که « توهين و جسارت» به او در مقابل صدها هزار نفر در آرامگاه آيت‌الله خمينی ناميد را «موجب تأسف و تأثر شديد و جريحه‌دار شدن وجدان و احساسات» هواداران بنيانگذار جمهوری اسلامی دانست.

مهدی کروبی با اشاره به اينکه بخشی از نيروهای مسلح اداره ستاد برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آيت‌الله خمينی در سال جاری به دست گرفت، نوشت که مطمئن بود «اين مراسم، ختم به خير نخواهد شد» و افزود: «اين حد از وقاهت و بی‌شرمی را تصور نمی‌کردم.»

اين رهبر اصلاح‌طلب در ادامه، اهانت به خانواده آيت‌الله خمينی را تازه ندانست و افزود: «ياران نزديک امام ۲۰ سال است که انواع سختی‌ها و تلخی ‌ها را تحمل و اهانت و توهين‌ها را به جان خريده‌اند … و حاضر به عقب‌نشينی و سازش و بی‌تفاوتی نشده‌اند.»

دبيرکل حزب اعتماد ملی همچنين به تلاش‌های هواداران محمود احمدی‌نژاد که برای در دست گرفتن کنترل مؤسسه تنظيم و نشر آثار آيت‌الله خمينی صورت گرفته است، نوشت: «انتظار دارند که مؤسسه در اختيار جمعی انحصارطلب و تنگ نظر قرار گيرد.»

آقای کروبی در مورد موضوع درگذشت سید احمد خمینی، اعلام کرد که «چنانچه نيروهای خبيث پشت پرده از تکرار گستاخی‌ها پرهيز و خودداری نکنند، جفاها، ستم‌ها و فشارهايی که به مرحوم حاج سيد احمد آقا وارد کردند، همچنين افراد و اشخاصی که برای تحقير و توهين به فرزندان آن عزيز سفر کرده، وصيت دست‌کاری شده منتشر می‌کنند و از حوادثی که بر او رفت، برای ملت ايران و همچنين آيندگان روشنگری خواهيم کرد، تا عدم صداقت آنها برای مردم ثابت شود.»

آقای کروبی همچنين به نامه‌ای اشاره کرد که زهرا مصطفوی، از فرزندان آيت‌الله خمينی، خطاب به احمد خمينی نوشته و گفته بود که او را «برای انتقام از امام و انقلاب به قربانگاه می‌برند».

مهدی کروبی در بخش ديگری از نامه خود، کسانی که امروزه به گفته او، « مروج و مفسر خط امام» شده‌اند را افرادی ناميد، که در برابر آيت‌الله خمينی صف‌بندی کرده بودند و ياور شرکا در قتل‌های زنجيره‌ای بودند.

اين رهبر مخلف دولت با انتقاد از اينکه يک جريان در ايران، تمامی هواداران و نزديکان آيت‌الله خمينی را طلحه و زبير زمان قلمداد می‌کنند، نوشت: «بهتر است حوادث صدر اسلام … تحليل شود و شايد بدين نتيجه رسيد که حوادث بعدی، از جمله تبعيد شدن ابوذر غفاری و ماجرای طلحه و زبير، ريشه در آن زوايای انحرافی اوليه دارد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.