Home

امکان تصویب تحریم‌ها علیه ایران تا ۲۱ ژوئن

4 Jun 2010

ایالات متحده روز پنج‌شنبه گفت که امید دارد دور جدید تحریم‌ها علیه ایران تا ۲۱ ژوئن به رأی‌گیری گذاشته شود.
به گزارش خبرگزاری‌ها، فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما قصد داریم این قطع‌نامه را طی روزهای آینده ارائه کنیم و انتظار داریم که تمامی اعضای برخوردار از حس مسئولیت در جامعه بین‌الملل از این قطع‌نامه پشتیبانی کنند.»

پس از آن یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت که این قطع‌نامه قرار است «از امروز تا ۲۰ ژوئن» در یکی از روزها در شورای امنیت به رأی گذاشته شود.

به گفته این مقام، گزارشی که روز دوشنبه توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده بر موضوع «تداوم سرپیچی ایران از تعهدات بین‌المللی خود» صحه می‌گذارد.

ماه گذشته ایالات متحده پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را برای افزایش تحریم ایران ارائه داد و اعلام کرد که چهار عضو دائمی دیگر در شورای امنیت سازمان ملل (روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) از آن پشتیبانی می‌کنند.

این پیش‌نویس خواستار افزایش تحریم‌های تسلیحاتی و بانکی علیه تهران و ممنوع شدن فعالیت‌های حساس نظیر معدنکاری اورانیوم و توسعه موشک‌های بالیستیک توسط حکومت ایران در مناطق مختلف دنیا شده‌است.

مقام‌های ارشد آمریکایی روز جمعه گفتند که آن‌ها در حال ادامه دادن کار تنظیم قطع‌نامه بدون مشارکت برزیل و ترکیه هستند. برزیل و ترکیه دو عضو غیر دائمی شورای امنیت هستند که به منظور جلوگیری از تحریم حکومت ایران، قراردادی برای معاوضه سوخت هسته‌ای با ایران امضا کرده‌اند.

ایران به خاطر خودداری از توقف غنی‌سازی اورانیوم تاکنون با سه دور از تحریم‌های سازمان ملل متحد روبه‌رو شده‌است. قدرت‌های غربی کوشیده‌اند با تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها، مقامات جمهوری اسلامی را وادار به توقف فعالیت‌های غنی‌سازی بکنند. این قدرت‌ها نسبت به کاربردهای احتمالی این فعالیت‌ها در زمینه ساخت بمب اتم نگران هستند. ایران این نگرانی‌ها را بی‌پایه می‌نامد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.