Home

ایران: تحریم منجر به رویارویی می‌شود

3 Jun 2010

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران هشدار داد که تحریم‌های بین‌المللی جدید علیه ایران بر سر برنامه‌ هسته‌‌ای، می‌تواند به رویارویی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، متکی در دومین و آخرین روز از سفرش به بروکسل، پایتخت بلژیک گفت که برای حل و فصل مشکلات، تنها دو گزینه «همکاری» و «رویارویی» وجود دارد.

وی هشدار داد قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی، مبنایی برای «رویارویی» است. متکی گفت: «صدور قطعنامه حرکتی تقابلی و تخریبی است و می‌تواند فرصت‌های مناسب ایجادشده را از بین ببرد.»

آمریکا و کشورهای غربی از طریق شورای امنیت سازمان ملل تلاش می‌کنند دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران اعمال کنند.

این تلاش‌ها چند ماه پس از آنکه مذاکرات تهران و غرب در اکتبر سال گذشته در وین بر سر چگونگی مبادله سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران شکست خورد، آغاز شده است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که جمهوری اسلامی امیدوار است بیانیه تهران پاسخ مناسبی از غرب دریافت کند.

ایران اعلام کرده که در جریان مذاکره با ترکیه و برزیل بر سر مبادله سوخت اتمى، توافق کرده است این مبادله در خاک ترکیه انجام شود.

بر اساس این توافق، قرار است ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم سوخت ۳.۵ درصدى خود را به ترکیه ارسال کند و در مقابل ۱۲۰ کیلوگرم سوخت ۲۰ درصدى دریافت کند.

کشور‌های غربی به این توافقنامه به دیده تردید می‌نگرند و می‌گویند جمهوری اسلامی می‌خواهد از این فرصت برای توسعه برنامه‌های اتمی خود بهره ببرد.

نگرانی از برنامه‌ هسته‌ای ایران در چند روز گذشته با انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره این برنامه هسته‌ای افزایش یافته است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.