Home

مهدی کروبی: شاه با مردم این‌گونه برخورد نمی‌کرد

27 May 2010

Font Size + | - Reset

مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت، با انتقاد از برخورد‌های خشونت‌بار دولتی با معترضان به نتیجه انتخابات گفت حکومت محمدرضا شاه پهلوی با مردم این‌گونه برخورد نمی‌کرد.

آقای کروبی در گفتگو با وب‌سایت جرس افزود از برخورد‌های خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی با مردم «متاثر و شرمگین» است و معتقد است باید این نوع برخورد‌ها پایان یابد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی، ۲۶ اسفند ماه سال گذشته نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی پرسیده بود منطق آنها در منتسب کردن مخالفان به بیگانگان، چه تفاوتی با منطق شاه سابق ایران دارد؟

وی پرسیده بود چرا مسئولان جمهوری اسلامی، آن زمان که بی‌بی‌سی به «انقلاب کمک می‌کرد»، به آن اشکالی نمی‌گرفتند، اما حالا منتقد و مخالف آن شده‌اند؟

کروبی هفتم دی‌ماه نیز در اطلاعیه‌ای با «وصف‌ناپذیر» خواندن خشونت‌های روز عاشورا اعلام کرده بود حتی شاه هم «حرمت عاشورا» را نگاه داشت.

مهدی کروبی در بخش دیگری از این گفتگو به تلاش‌های سازمان‌یافته حکومت برای برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی اشاره کرد و آن را نشانه زنده بودن جنبش سبز دانست.

کروبی گفت: «تدابیر امنیتی شدید در مراسم‌ها و نمایشگاه‌ها نشان از زنده بودن جنبش دارد. اینکه برخی سالگردها را نگذاشتند برگزار شود، نشان‌دهنده زنده بودن جنبش است.»

دبیرکل حزب اعتماد ملی اظهار داشت: ‌«حرکت ما یک حرکت مدنیست. حرکت و جنبش ما یک حرکت خشونت‌آمیز و مسلحانه نیست.»

وی در عین حال افزود: «آن‌قدر این جریان حاکم سخیف و ترسو شده است که از کسانی که به دیدار من می‌آیند تعهد کتبی می‌گیرند که دیگر نباید به دیدار کروبی بروید.»

به گفته این رهبر مخالفان دولت، «یک عده قلیلی مدیریت کشور را در دست گرفته‌اند و به دلیل اینکه توانایی و قدرت اداره کشور را ندارند، سعی در اعمال فشار بر مردم دارند و فشارها را بیشتر می‌کنند.»

کروبی همچنین اظهار داشت: «این جریان حاکم به دلیل اینکه پایگاه مردمی ندارد، می‌خواهد روز به روز با اعمال فشار بر مردم برای خود وجاهت پیدا کنند.»

این رهبر مخالفان دولت در بخش دیگری از گفتگوی خود به ایرانیان ساکن خارج توصیه کرد شرایط داخل ایران را در نظر داشته باشند.

آقای کروبی افزود: «متاسفانه گاهی برخی تندروی‌هایی که در خارج از کشور صورت می‌گیرد، فشارش بر داخلی‌ها وارد می‌شود.»

به گفته دبیرکل حزب اعتماد ملی، جمهوری اسلامی از اقدامات «تند» ایرانیان خارج کشور به عنوان ابزاری در جهت فشار بر نیرو‌های داخل استفاده می‌کند.

وی همچنین توصیه کرد که معترضان باید مراقب «نفوذی‌ها» باشند که تلاش می‌کنند «با دادن شعارهای بسیار تند، دست‌آویزی به جریان حاکم در سرکوب جنبش مردمی» بدهند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's President Warns Over Missed Opportunities - ABC News
  • Russia, OPEC Said Likely To Freeze Oil Output Without Iran - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Kerry meets with Gulf allies amid differences over Iran - CNN International
  • Iran should pay a price for its ballistic missile tests - Washington Post
  • Iran Plans Visit to Rival Saudis to Discuss Hajj Pilgrimage - New York Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.